GetContact çılgınlığı sürüyor

Konya Bilişim Derneği Başkanı Ahmet Öztürk, son günlerde yaygınlaşan GetContact uygulaması hakkında merak edilen soruları yanıtladı. Öztürk, kişisel bilgilerin istendiği uygulamaları indirmeyin uyarısında bulundu.

 

Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan GetContact, telefon uygulamaları arasına ilk sırayı alıyor.  Bu uygulama üzerinden vatandaşlar istedikleri kişilerin telefonunda nasıl kayıtlı olduklarını görebiliyorlar. GetContact hakkında merak edilenleri gazetemize anlatan Konya Bilişim Derneği Başkanı Ahmet Öztürk, “Kişiler için kullanışlı bir ‘istenmeyen çağrı engelleme ve arayan kişi tanımlama’ uygulaması. Rahatsız edici aramaları filtreleyerek, sadece sizin istediğiniz kişilerin iletişim kurmasına olanak sağlıyor. Ayrıca diğer kullanıcılar tarafından raporlanan istenmeyen çağrılardan, ‘Spam Koruma’ özelliğini kullanarak korunabileceğiniz uygulama” şeklinde konuştu.

ÖNERİLMİYOR

Her ne kadar kullanışlı olsa da güvenlik açısından bu uygulamanın önerilmediğine değinen Öztürk, “GetContack, gibi uygulamalar aslında akıllı telefonların yaygınlaşmaya başladığı dönemden itibaren hayatımıza girdi. Bu noktada aynı işlevi gören çok sayıda eşdeğer uygulamayı, isteyen kişi elektronik cihazına indirilebilir. GetContact’ın artı bir özelliği var ki bu da en çok merak edilen ‘Keşfet’ kısmı. Keşfet kısmına numaranızı girerek, çevrenizdekilerin sizi rehberine nasıl kaydettiğini görüyorsunuz. Bu da tabi kullanıcılarda büyük merak uyandırıyor” ifadelerini kullandı.  

GÜVENİLİR DEĞİL

İzin verilen her uygulamanın kişisel bilgilere ulaştığını vurgulayan Öztürk, “Kişisel bilgilerimizin verilmesiyle kullanabileceğimiz uygulamaları, özelliklede  GetContact gibi ajan programları açıkçası güvenilir bulmuyorum. Çünkü paylaşım noktasında telefonunuzda ki kişisel bilgilerin bir başka noktada biriktirilmesi anlamına geliyor. Yani rehberinize, galerinize ve istediği başka verilerinize sizin de izin vermenizle ulaşabiliyor. Bu bilgiler daha sonralarda kullanılmak üzere arşivleniyor. Özel hayatın gizliliği açısından bu durum hiç sağlıklı değil” dedi.

ÖZEL HAYATINIZI PAYLAŞMAYIN

Günümüzde telefonunuz sizin mahreminizdir diyen Öztürk, “Karşınızdaki herkese özel bilgilerinizi vermiyorsunuz, ancak sosyal medyada paylaşıp, istediğiniz uygulamayı indirmek için izin veriyorsunuz. Bu çok riskli bir durum. Benden tüm kullanıcılara tavsiye ileride karşınıza problem çıkmasını istemiyorsanız özel hayatınızı paylaşmayın ve her türlü uygulamaların telefonunuza ulaşmasına müsaade etmeyin” şeklinde konuştu. Haber: Sena TUNCER         

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar