Girişimciler yatırımcıyla buluştu

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından bölge girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesi, girişimci ya da girişimci adayları tarafından üretilen projelerin sergilenerek yatırımcılarla buluşturulması amacıyla "Demoday ve Maker Panayırı" düzenledi.

Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen "Demoday ve Maker Panayırı" büyük ilgi gördü. Yatırımcılarla buluşan girişimciler, buluşlarını pazarlamak için ter döktü. Bayır Diamond Otel'de gerçekleştirilen programda konuşan MEVKA Genel Sekreter Vekili Savaş Ülger, teknolojik alandaki girişimciliğin son yıllarda üzerinde durulan önemli teşviklerle desteklenen bir alan olduğunu ifade etti.

98 KİŞİYE MENTOL EĞİTİM VERİLDİ

Ülger, MEVKA olarak teknoloji odaklı girişimciliğin güçlendirilmesi için, teknoloji tabanlı firmaların desteklenerek büyümesine ve gelişmesine katkı sağlamak amacıyla TR52 Bölgesi Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Programı’nı 2018 yılında başlattıklarını belirterek, "Program kapsamında alanında uzman kişiler tarafından 98 kişiye 32 saatlik mentol eğitimi verildi. Bu eğitim sayesinde mentol adaylarımız kendilerini geliştirme fırsatı buldular ve ajansımız bir mentol havuzu oluşturmuş oldu. Programımızın son ayağı olan Demoday (Demo Günü) & Maker (Proje) Panayırı ile de girişimci ve girişimci adaylarının projelerini yatırımcılarla buluşturmayı ve bünyesindeki potansiyeli ortaya koymayı hedefledi. Girişimcilere ve adaylarına desteklerimiz artarak devam edecek" dedi.

TEKNOLOJİYİ ÜRETEN BİR ŞEHİRİZ

Ülger'in ardından konuşan Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak ise, girişimcilik, istihdam ve yatırım ile ilgili programları önemli bulduğunu ve katılım sağlamaya özen gösterdiğini söyledi. "Dünyanın neresinde olursa olsun bir teknolojik girişimcilik ve yatırım olduğunda bütün dünyanın haberi oluyor ve etkileşim haline geçiyor" diyen Vali Toprak, "Bu alan küreselleşmiş ve dünyaya mal olmuş bir alan. Bir buluş dünyanın diğer ucundaki bir ülkenin eksiğini ve arayışını kapatıyor. Övünerek söyleyebilirim ki Konya bu konuda kendini ispatlamış. Teknolojiyi takip eden ve teknoloji üreten bir şehiriz. Bizlere düşen girişimlerinin gelişmesine yardımcı olmak. Daha ileri noktalara gitmemiz gerekiyor. Kaçış yok. Tabi bunun içinde zeka kadar maddi imkan da gerekiyor. Bu programların amacı da bu ikisini bir araya getirmek. Bu ikisi bir araya geldiğinde de çözülemeyen konularda da devletimizin devreye girmesi gerekiyor. Bu konularda devletimiz ekonomik paketler, kolaylıklar gibi inanılmaz destekler veriyor. Devletimiz de elini taşın altına koyarak girişimciye, yatırımcıya destek veriyor. Kamunun görevi de bence bu" diye konuştu.

BÜRAKRASİ ENGELİNE İZİN VERİLMEYECEK

Yatırım ve girişimciliği yavaşlatacak bürokrasiye izin vermeyeceklerini de ekleyen Vali Toprak, “Bugün git yarın gel. ‘Akşama kadar mührümü vurayım akşam evime gideyim’ gibi anlayışı hiçbir zaman kabul etmedim. Bundan sonra da etmeyeceğim. Girişimcilik, yatırımcılık konularında en ufak bir sıkıntı olan, bilgiye ihtiyacı olan, yatırımın önünün açılması gereken durumlar varsa en hızlı şekilde çözer işimize devam ederiz. Biz buradayız. İlimizin çok daha iyi noktalara gelmesinde bu programın da katkısının olacağına inanıyorum" diye konuştu.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar