GRAM ALTIN DÖNEMİ BAŞLADI

Yeraltı Sarraflar Çarşısında 20 yıldır kuyumculuk yapan Yaşar Karakulak, çeyrek altının 400 lirayı bulması ile düğünlere hediyelik altında gram altın döneminin başladığını söyledi. Karakulak, gram altının 240 liradan satıldığını ifade etti.

Yükselen altın fiyatlarıyla, düğün, nişan, sünnet, doğum ve diğer kutlamalara sık sık hediye olarak götürülen çeyrek altının fiyatı 400 lirayı buldu. Çeyrek altın fiyatındaki artış, vatandaşları 0,25 gram olan 'çeyrek gram altın'a yönlendirdi. Konya'da 20 yıldır kuyumculuk yapan Yaşar Karakulak, altındaki artışın devam ettiğine dikkat çekerek, "İnsanlar bir düğüne gidecekleri zaman bir çeyrek altına yaklaşık 400 lira ödemek zorunda kalıyor. Ancak 1 gram altın bugün 240, yarım gram 120 lira. Hiç gitmemektense çeyrek gram altın takmayı tercih edenler fazla" dedi.

ÇEYREK ALTIN DÖNEMİ BİTTİ

Fiyatların yükselmesinden dolayı altında seçenek sayısının arttığını belirten Sarraflar Yeraltı Çarşısı esnafı Yaşar Karakulak, "Çeyrek altının alternatifi olarak gram altınlar bir süredir revaçta. Çeyrek altının fiyatı 400 lira civarında seyrediyor. Gram altın 240 lira. Fiyatlar giderek yükseldiği için insanların da gram altına olan talebi günden güne artıyor. Bu nedenle gram altın satışlarımız oldukça yoğun. İnsanlar düğünde para takmaktansa altın takmayı tercih ediyorlar. Bu nedenlerle gram altın satışlarımız talep fazla" dedi.

DÜĞÜN MALİYETLERİ YÜKSELİYOR

“Altın fiyatlarındaki artış düğün sezonu öncesi düğün yapacak aileleri kara kara düşündürüyor” diyen Karakulak, "Bugün bir düğünde en kötü 100 gram altın takılıyor. Bunun bedeli 22 bin 500 lira. Bunun yanında saat, küpe, tek taş gibi küçük takılarla fiyat 25 bin lirayı geçiyor. Bu yükseliş düğün yapacakların sayısını düşürmez ama altın gramı 100 ise 80 grama hatta daha aşağılara kadar düşecektir" diye konuştu. Büyük gösterişli altın döneminin bittiğini söyleyen Karakulak, "Düğün yapan vatandaşlarımız gerdanlık gibi gösterişle büyük takılardan vazgeçiyorlar. Sadece vaat ettikleri altını alabiliyor. Fiyatlardaki artışın devam edeceği ön görülüyor" ifadelerini kullandı. Haber: Fatih ERSOY

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar