Grip aşısı isteğe bağlı yapılıyor

Kış mevsiminde sık görülen grip virüsüne karşı korunmak isteyenler “grip aşısı” yaptırarak tedbir alıyor. Her geçen yıl artan talep eczacı esnafını da mutlu etmiş görünüyor.

Her hangi bir hastalığa karşı kendini korumak isteyenlerin tercih ettiği grip aşısı, son yıllarda tüm kesim tarafından tercih ediliyor. Eczacı Mevlüt Bakır, son yıllarda gripten korunma yollarının arandığını belirterek, “Grip aşısı zorunlu değil. Fakat çoğu vatandaşımız en azından tedbir olsun diye aşı yaptırıyor” dedi.

 

“Kış mevsiminde sık görülen hastalıklardan biri olan gripten korunmanın etkili yollarından biri de grip aşısının yapılmasıdır” diyen Bakır, “Virüsün antijen denilen parçacıklarını içeren aşı savunma sistemini uyarır. Kişi grip virüsüyle karşılaşmadan önce vücudu mikrobu tanıyarak, ileride virüsle karşılaşınca zararsızlaştırması için gerekli antikorları üretir, gribe karşı hazır olur” diye konuştu. Konya’da grip aşısı yaptıranların  daha çok  50-55 yaş ortalamasında olduğunu söyleyen Bakır, “Aşı yaptıranlar arasında genellikle 50-55 yaşlarındaki kadın ve erkekler ilk sırada yer alırken, hamile kadınlar ve 18-25 yaş arası gençler ilgi gösteriyor. Zorunlu bir aşı olmadığı için kimi vatandaşlar doktor tavsiyesi ile kimi vatandaşlarda çevresindeki insanların tecrübeleri ile aşıya geliyor” diye konuştu. Haber: Fatih ERSOY

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar