''Gülen için gereğini yaparız''

 

 

''Gülen için gereğini yaparız''

ABD Büyükelçisi Ricciardone, AK Parti'yi ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı

 

ABD Büyükelçisi Ricciardone yerel seçim zaferini kutlamak için AK Parti Genel Merkezi'ni ziyaret etti.

Sabah'ın haberine göre, montaj kayıtların paralel yapı tarafından servis edilmesinden ABD'nin duyduğu rahatsızlığı dile getirdi: Gülen bir suç işlerse gereği mutlaka yapılır

ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin dün AK Parti Genel Merkezi'ne gerçekleştirdiği ziyaretten sürpriz mesajlar çıktı. ABD Büyükelçisi, Türk hükümetinin cemaatin kendilerini devirmeye yönelik başta montaj ses kasetlerinden duyduğu rahatsızlıkta haklı olduğunu söyledi. Ricciardone, Gülen ile ilgili olarak da "Bir suç işlerse gereğinin yapılmasından kuşkunuz olmasın. Henüz hakkında soruşturma açılmamış birini yaka paça dışarı atamayız" dedi.

ERDOĞAN'A ÖVGÜ

Francis Ricciardone, dün AK Parti Genel Merkezi'ne seçim sonuçlarına ilişkin tebrik ziyaretinde bulundu. Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Şahin ve Yasin Aktay ile bir araya gelen Ricciardone, AK Parti'yi 30 Mart'ta kazandığı zaferden dolayı tebrik etti. Edinilen bilgiye göre görüşmede, Ricciardone Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da "İşini yap" diyerek tepki gösterdiği son günlerde basına yansıyan açıklamalarını gündeme getirdi. Ricicardone, başta Halk Bankası için kullandığı "Bir İmparatorluğun çöküşünü izliyoruz" yönündeki açıklamaları ve Twitter'ın kapatılmasına yönelik eleştirilerine ilişkin olaraksa, "Sözlerim yanlış anlaşıldı. Medya sözlerimi cımbızlayarak vermiş. Ben de rahatsız oldum. Bizim Türkiye'nin içişlerine karışmamız söz konusu değil. Aksine biz Tayyip Erdoğan'ı beğenerek izliyoruz. Liderliğini takdir ediyoruz" diye konuştu. Görüşmede, Twitter ve YouTube konusunda Türkiye'ye çifte standart uygulamasından duyulan rahatsızlık da dile getirildi. Uluslararası camiada Türkiye'nin eleştirilerden korktuğu için sosyal medyayı yasakladığı algısından duyulan rahatsızlık ifade edilirken, bu konuda hükümet ve AK Parti aleyhine yayın yapan siteler örnek gösterildi. ABD ve AB ülkelerinin hakları nasıl korunuyorsa Türkiye'nin haklarının da öyle korunması istendi, sorunun böyle çözüleceğine vurgu yapıldı.

'ABD DE RAHATSIZ' 

Görüşmede paralel yapı da gündeme geldi. Ricciardone, paralel yapının gerçekleştirdiği ve servis ettiği montaj ses kayıtları ve en son Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleştirilen gizli görüşmenin kaydedilerek servis yapılması konusunda ABD'nin de rahatsız olduğunu dile getirdi. Gülen cemaatinin faaliyetlerinden dolayı rahatsızlık duymasında Türk hükümetinin haklı olduğunu belirten Ricciardone, Fethullah Gülen ile ilgili olarak "Amerika'da bir sistem var. Amerika ile Türkiye arasında suçlular konusunda anlaşmalar var. Bir suç işlerse gereğini yapacağımızdan kuşkunuz olmasın. Fethullah Gülen hakkında bir soruşturma yok, resmi talep yok. Henüz hakkında soruşturma açılmamış birini yaka paça dışarı atamayız" şeklinde konuştu.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar