GÜL GENÇLİK DERNEĞİ GENÇLERE IŞIK OLUYOR

RÖPORTAJ: RAMAZAN DÜŞÜNCELİ
Madde bağımlılığının yaşı son yıllarda oldukça düştü. Madde bağımlılığı yüzünden aileler ve yuvalar dağılıyor. Madde bağımlılığı kullanım oranı gün geçtikçe artıyor. Özellikle okul çağındaki çocukların bile kullandığı bu illetle, emniyet birimleri Konya’da her türlü çalışmayı yapıyorlar. Kamu kurum ve kuruluşlar iletişim halinde madde bağımlılığına karşı çalışmalar yürütüyorlar. Kendini uyuşturucu ile mücadeleye adamış kurum ve kuruluşların mücadelesi bu anlamda önemli bir yer tutuyor. Özellikle Gül Gençlik Derneği madde bağımlılığı konusunda önemli faaliyetler gerçekleştirerek, önemli mesafeler kat ediyor. Gül Gençlik Derneği Müdürü Zeki Yiğit ile uyuşturucuyla mücadele yollarını ve dernek faaliyetleri ile ilgili konuştuk. 
Gül Gençlik Derneği olarak madde bağımlılığı ile ilgili kurumlarla koordineli olarak çalışmalar yapıyorsunuz. Yapılan bu çalışmalardan bahseder misiniz?
Gül Gençlik Derneği 2011’de Kurucu Başkanı Yakup Özkurt tarafından resmi olarak kuruldu. Kendisi 14 yıl boyunca, gençleri madde bağımlısı olmaktan kurtarmaya adamış biri ve derneğin Kurucu Başkanıdır. Dernekte manevi, sosyal, psikolojik olarak 3 basamaklı rehabilitasyon çalışması yürütüyoruz. Gençler manevi boyutta eksiklikten dolayı rahatlıkla bu illete bulaşabiliyorlar. Maddeyi kullandıkları süre içerisinde de çöküntü ve bunalıma bir adım daha yaklaşıyorlar. Bizler de gençlere manevi olarak yardımcı olabilmek için İl Müftülüğü ile protokol imzaladık. Haftanın belirli günlerinde İl Müftülüğünden Din Görevlileri derneğe gelerek, gençlere dini telkin eğitimleri veriliyor. Gençler eğitimlerin sonunda bu illete “Hayır” demeyi öğreniyor. Maddeyi kullanarak, sosyal çöküntü içerisine giren gençler, asosyal bir profil çiziyorlar. Dernekte gençlere Kur’an-ı Kerim, resim, ebru, çini alanında kursları Karatay Halk Eğitim Merkezi ile birlikte koordineli bir şekilde veriyoruz. Kurslarda uyuşturucudan kurtulmak isteyen gençleri sosyalleştirerek, resmi eğitimler veriyoruz. Eğitimlerin sonunda da resmi bir belge vererek, gençlere ayrıca istihdam kapısını açıyoruz. Maddeden kurtulmaları kişinin iradesine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Madde bağımlılığından gençler 6- 12 ay ya da 10 yıl gibi uzun sürede kurtulabiliyorlar.  Gençlerin maddeden kurtulması için, eğitimler veriyoruz. Dünya genelinde uyuşturucu ile mücadelede yüzde 3 oranında başarı bulunuyor. Biz dernek olarak eğitimleri sağladıktan sonra bu oran yüzde 20’yi buluyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek projelerde desteklerini bizlerden esirgemedi. 


AMATEM’DE TIBBİ TEDAVİ GÖRÜYORLAR
Madde bağımlısı olan gençler derneğinize başvuruyor. Başvurudan sonra gençlere yardım için hangi yolu izliyorsunuz? AMATEM’de madde bağımlısı hastalarına hangi tedavi yöntemleri uygulanıyor?
Madde bağımlısı gençleri ilk önce tedavi olmak için AMATEM’e yönlendiriyoruz. AMATEM’de gençler illetten kurtulmak için tıbbi yönden tedavi görüyorlar. AMATEM’de madde bağımlılarına yönelik iki tür tedavi uygulanıyor. Hastalığın ilerlemiş boyutuna göre ayakta ve yatakta tedavi yöntemi Ayakta tedavi yöntemi içerisinde kas gevşetici ve sakinleştirici hastaya yapılıyor. Diğer yöntem olan yatarak tedavide ise, hasta doktor nezaretinde 1 ay yatak süreci geçirerek, tedavisini görür. Maddeden tıbbi yönden kurtulan gençleri, yeniden sosyal hayata alıştırmak için çeşitli kurslar, gezi programları ve aktiviteler düzenliyoruz. Manevi ve psikolojik destekle onları topluma tekrar kazandırmayı hedefliyoruz. Uyuşturucu kullanımını düşürmek için mücadele ediyoruz. Eski yıllarda gençleri maddeden kurtarmak zordu. Şimdi teknoloji geliştikçe gençler özgüvenle kendileri bizlere gelerek, kurtulmak istiyorlar. Madde bağımlılığından kurtulmak isteyenlerin sayısı günden güne artıyor. Çocuklar, gençler de kurtulmak için azim, gayret ve çaba gösteriyorlar. 
DÜNYAYA ÖRNEK BİR TESİS 
Dünyaya örnek olacak bir proje üzerinde çalışıyorsunuz. Projeyi açıklar mısınız?
Dernek tarafından dünyaya örnek olacak madde bağımlılığı tedavi, terapi ve rehabilitasyon merkezinin mimari proje taslağını oluşturduk. Bu merkez içerisinde spor alanları, hayvan bakım barınağı dahil bütün birimleri içerisinde barındıran tesisin Konya’dan kurulması için çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Tesis ile gençler eğitim alabilecekler, hem burada istedikleri kadar kalabilecekler. AMATEM’den daha kapsamlı bir merkezi Konya’ya kazandırmak istiyoruz. AMATEM’den farklı olarak gençler 6 - 12 ay süren rehabilitasyon sürecini de merkezde geçirebilecek. O süreyi spor yaparak, hayvan barınağını gezerek geçirecek. Ayrıca hobi bahçesi, kendi mesleğini icra edeceği bir mesleki atölye, konaklama, yemek tesisleri ile gençleri rehabilite edecek bir proje taslağını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacağız. Proje onay aldığında dünyada bir ilk olan çok amaçlı, kapsamlı bir tesis Konya’da hayat bulacak. Proje konusunda Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi desteklerini esirgemiyorlar.


KRİZ ANINDA SİNİRLERİNE HAKİM OLAMIYORLAR
Madde bağımlısı gençler kadar ailelerde büyük sıkıntılar çekiyor. Peki, içinizi çok burkan bir madde bağımlısının aile dramıyla karşılaştınız mı?
Madde bağımlısı gençler ev içerisinde olay çıkartıyor. Krize girdiği an evde sinirlerine hakim olamadan her şeyi yapabiliyor. Maddeye ulaşabilmek için evde ne varsa çalıp götürüp satabiliyor. Maalesef birçok aile dramıyla karşılaşıyoruz. Örneğin, yıllar önce yaşanmış bir anımı paylaşmak istiyorum. Evli ve 2 çocuk sahibi bağımlı bir arkadaşımız var. Madde bağımlılığından kurtulmak için yıllarca mücadele ediyor. Madde tedavisi sırasında zor günler yaşadı. Bir gün arkadaşımız evinde kriz geçirerek, çocuklarını evinin balkonundan aşağıya atacağını söylüyor. Aile bireyleri ve çevrenin yardımıyla psikolojisini düzeltiyorlar. O günden sonra arkadaşımız bize gelerek tedavi olmaya başlıyor. Tedavi olurken, içinde bulunduğu ruh halinden dolayı bir gün yine evine gelerek kriz geçiriyor. Krizi atlatabilmek için evinin eşyalarını ikinci el eşya satan dükkanlara 300 liraya satıyor. Annesi eve geldiğinde şok geçiriyor. Evininin önünde bir kamyonet eşyaları alıp götürüyorlar. Hemen annesi durumu anlatıyor ve eşyaları kurtarıyor. Biraz daha geç kalsaydı, evde hiçbir eşya kalmayacaktı. O genç arkadaşımız madde bağımlılığından kurtuldu. Esnaf arkadaşın yardımıyla bizleri kırmayarak çalışmaya başladı. Şimdi 2 çocuğuna ve ailesine bakıyor. Çok güzel bir şekilde hayatını sürdürüyor. Uyuşturucu ile hiçbir bağlantısı kalmadı. 
Konya Valiliği ile birlikte birçok kurumla birlikte yürütülen “Uyuşturucu ile Mücadele 2017 Eylem Planı” çerçevesinde hangi çalışmalarda bulunacaksınız?
2017 Eylem Planı içerisinde “Üretiyorum, Kazanıyorum, Sürdürüyorum, Yaşıyorum” projesi yer alıyor. Bu proje kapsamında gençlere moral motivasyon kazandırmak için 90 kişiyle birlikte Nevşehir, Kapadokya, Ürgüp, Göreme, Peri Bacalarına gezi düzenledik. Turistik yerleri görmelerini sağladık. Sadece bağımlılarla değil, aileyle birlikte gittik. Çünkü bağımlı çocuk ve gençler kendi içlerinde bir paylaşımda bulunmuyorlar. Gençleri Şanlıurfa’ya Peygamberler Şehrine götürdük. Konya’dan 3-4 gün uzaklaşmanın verdiği sevinçle gençlerde olumlu olarak değişme olduğunu gözlemledik. Eylem çalışması çerçevesinde bilgisayar, el sanatları, kuaför mesleki derslerini veriyoruz. Ayrıca KOSGEB aracılığıyla girişimcilik dersi veriyoruz. Mesleği olan kişilere, kendi mesleklerini kurabilmeleri için devletten hibe desteği almaları için yardımcı oluyoruz. Hayatına tekrar dönmesi ve yeni bir iş kurabilmesi için umut ışığı oluyor. 

 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar