Hislerimi resimlere yansıtıyorum

Benim için önemli olan yaptıklarımın dürüst olabilmesidir diyen Ressam Müzeyyen Karaçiftçi, “İşlerimi, başladığım ritmi kaybetmemem için kısa sürede, seri şekilde tamamlamayı tercih ediyorum. Bulunduğum mekânlarda bizzat deneyimlediklerimi, hissettiklerimi harmanlayıp yeniden yapılandırmaya çalışıyorum” diye konuştu.

Ressam Müzeyyen Karaçiftçi, İstanbul’dan ünlü profesörlerin ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen ressamların katılımlarıyla “Anadolu’m Toprağım Çiçeğim” adlı karma sergide, 37 sanatçının 58 tablosunun bulunduğunu ifade etti.

Karaçiftçi, “Öğrencilerin birçoğunu akademik anlamda yetiştirme fırsatı buldum. Konyalı gençlerin sanat eğitimine ve üniversite için uygulamalı sınava hazırlanmalarına yardımcı oluyorum” dedi.

RÖPORTAJ: RAMAZAN DÜŞÜNCELİ

Ressam Müzeyyen Karaçiftçi kimdir?

Konya doğumluyum. 21 yıl Milli Eğitim’de çalıştım. En son Konya Çimento Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde 14 yıl çalıştım. Bu sene içerisinde emekli oldum. Biraz daha sanata zaman ayırmak istedim. Evliyim. 2 çocuğum var. Sanatın merkezi de İstanbul olunca, İstanbul’da sanat üzerine programlara katılarak, sanatla içli dışlı olmak istedim. Sadece öğreticilikte değil, pratikte de Konya’ya resimler kazandırabilmek için İlkezgi Sanat evinde çeşitli çalışmalar yaptım. İlkezgi Sanat Evi’ni yaklaşık 10 yıl önce açtım. Konya’nın sanat eğitimine desteğimiz oldu. Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi’nden birçok kişiyi, Türkiye’nin değişik eğitim ya da mimarlık fakültelerine yerleştirme fırsatına eriştim. Öğrencilerin birçoğunu akademik anlamda yetiştirme fırsatı buldum. Konyalı gençlerin sanat eğitimine veüniversite için uygulamalı sınava hazırlanmalarına katkıda bulunuyoruz. Mimar Sinan Üniversitesine yerleşen öğrencilerimiz var. Heykel bölümünde birinci olan öğrencimiz oldu. İnsanlar deneyimim nedeniyle beni tercih ediyorlar.

İŞİMDE DÜRÜSTLÜĞE ÖNEM VERİRİM

Ressamlık döneminizde geçmişteki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Ressamlık deneyimim 30 yılı buldu. Meslek hayatımda kişisel sergilerim ve karma sergilerim de oldu. Sürekli sergilerim de oluyor. Yaklaşık 10 yıla yakın İstanbul’a gider gelirim. 10 ay İstanbul’da kaldığım için Konya’dan uzak kaldım. Ancak Konya’da sanatla ilgilenilmediğine yönelik yanlış bir algı oluşmuş. Konya’da sanata destek veren, hatta sanatla ilgilenen arkadaşlarımız da var. Gerekli destekler verildiği takdirde sanata yönelik birçok yeniliklerin ortaya çıkacağına eminim. Çok resim yaparak, kendilerini geliştiren ressamlarımız da var. Geçen yıl İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile Kuvayi Milliye projesini yaptık. Zaman içerisinde de karma sergilere yer verdik. Hem sanat eğitimine katkıda bulunmak hem de sergilerimizi burada açmak adına İlkezgi Sanat evini açtık.

Çok başarılı ve tarzınız ile fark yaratan bir ressamsınız. Bütün resimleriniz çok emek ve zaman isteyen sanatlardan oluşuyor. Sizi diğer sanatçılardan farklı kılan nedir?

Aklımda devamlı dolaşan, beni heyecanlandıran, ilham verici kompozisyonlar oluşuyor. Çoğu zaman, kafamdaki düşünceler uygulamada olduğundan beni daha çok meşgul ediyor. Atölye zamanımda her şeyin doğal, zorlanmadan, rahatça bir araya gelmesi gerekiyor. Benim için önemli olan yaptıklarımın dürüst olabilmesidir. İşlerimi, başladığım ritmi kaybetmemem için kısa sürede, seri şekilde tamamlamayı tercih ediyorum. Bulunduğum mekânlarda bizzat deneyimlediklerimi, hissettiklerimi harmanlayıp yeniden yapılandırmaya çalışıyorum.

Pazar günü açılan Karma Sergi hakkında bilgi verir misiniz?

Prof. Aydın Ayan, Prof. Süleyman Sami Tekcan, Prof. Devrim Erbil, Barış Sarıbaş, gibi İstanbul’dan ünlü ressamların ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen ressamların katılımlarıyla “Anadolum Toprağım Çiçeğim” adlı sergiyi geçtiğimiz Pazar günü açtık. Çimento Güzel Sanatlar Anadolu Lisesinde eğitim alan öğretmenler, 37 sanatçının eserleriyle, sergide toplam 58 tablo bulunmaktadır.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar