İç mimaride kağıt rüzgarı

İnşaat sektörünün yapı taşını oluşturan duvar kâğıtları, ev modasının gözdesi konumunda yer alıyor. Kullanılışına ve her zevke göre farklılık gösteren duvar kâğıtlarında tercihin bütçeye göre değiştiğini söyleyen Bellini Home Satış Danışmanı Yusuf Eser, “5 yıldır duvar kâğıdı işiyle meşgulüm ve her sene mutlaka ev ve işyeri tasarımında öne çıkan desenler oluyor. Ayrıca toptan satıştan tutun perakende anlamında da oldukça iyi satış yapıyoruz. Kafelerde, ofislerde, evlerde ve aklınıza gelebilecek pek çok yerde duvar kâğıtları kullanılıyor” şeklinde konuştu. 

ÜRÜNE GÖRE FİYAT

İthal ürünlerde aşırı fiyat artışının ve gümrük vergilerinde yaşanan yükselişin, ithal duvar kâğıdı satışlarını, durma noktasına getirdiğini belirten Eser, “Şuanda en çok rağbet gören duvar kâğıtları, yerli ürünlerden oluşuyor. İthal Duvar kâğıtlarına yüksek gümrük vergisi koyulduğu için bize ve alıcıya maliyeti çok fazla oluyor. Üstelik duvar kâğıdını ithal etsek bile biz, satıcıların elinde kalıyor” dedi. Duvar kâğıtlarında fiyatın ürüne göre değiştiğini de söyleyen Eser, metrekaresinin 10TL’den başlayarak segment olarak fiyatların da yükseldiğinin altını çizdi. Ayrıca uygulanacak olan alan ve kâğıdın deseninden, kalitesine göre de fiyatın arttığını belirtti. Eser, “Genellikle tek duvarda fon olarak kullanılan desenli duvar kâğıtlarının yanında düz duvar kâğıtları uygulanıyor. Televizyon ünitesinin arkasına desenli kullanılarak modaya uyum sağlamak amaçlanıyor ve bunun yanında da düz veya gizli desenliler diğer duvarlara yapılmış oluyor. Evlerde özellikle boğmayacak sade renklerin kullanılmasına dikkat ediliyor” diye belirtti.

TEMİZLİĞİ KOLAY OLMALI

Boyanabilen duvar kâğıdının, normal duvar kâğıtlarından ayrı tutulması gerektiğini söyleyen Eser, “Şimdi en sık uygulanan vinil duvar kâğıtlarında boya ve su tutmaz. Islanma veya lekelenme gibi durumlar olmaz. Boyanabilen kalıp şeklindeki duvar kâğıtları şimdi sadece tavanlarda uygulanıyor ve köpük gibi bir özelliğe sahip olduğu için sıcakta tutabiliyor. Ama tabi bu yine kişinin kendi zevkine ve düşüncesine kalmış bir şey. İstenildiği takdirde boyanabilir duvar kâğıtları da kullanılır” diye konuştu. Ayrıca ev hanımlarının duvar kâğıdı yaptırırken en çok temizliğine dikkat ettiklerini belirten Eser, “Duvar kâğıtları da her alanda olduğu gibi en son teknolojiyle geliştirilerek üretiliyor. Eski dönemde temizliği mümkün olmayan duvar kâğıtlarında şimdi kimyasal içermeyen nemli bezle silerek temizliği kolaylıkla sağlanmış oluyor” dedi. Satışlarının en çok bahar ve yaz aylarında arttığını belirten Eser,  vatandaşın kışın evlerini yaptırmadığının ve özellikle Konya’nın soğuğunda imkânsız olduğunun altını çizdi. Haber: Sena Tuncer  

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar