İkinci el oto elde kaldı

Enflasyonla Topyekün mücadele kapmasında sıfır otomobillerde ÖTV oranının indirilmesi, ikinci el otomobil piyasasına darbe vurdu.

ÖTV indiriminin yanı sıra kış aylarının gelmesiyle işlerinin tamamen durduğunu ifade eden galerici esnafı, "Sektör olarak tamamen bitmiş durumdayız. Kredilerimizi ödeyemez hale geldik. İkinci el otomobil alımları için teşviklerin çıkartılmasını istiyoruz" diye konuştu.

Galerici esnafı, sıfır araçlarda ÖTV'nin yanı sıra birde yıl sonu indirimlerinin yapıldığına dikkat çekerek, "Sıfır bir otomobilde 10 ile 30 bin lira arasında düşüş var. Otomobil alacak olan vatandaşlarımız sıfır otomobillere yöneldi. İkinci el piyasası tamamen durdu" diye konuştu.

OTOMOBİLLER ELİMİZDE KALDI

Konya'da ikinci el oto pazarında araçlarını satışa çıkartan galerici esnafı, "ÖTV indiriminin ardından şimdi de yıl sonu indirimi başlatıldı. Siftah yapamaz olduk. Biz otomobilleri yüksek fiyattan aldık. Sıfır fiyatları düşünce biz o kadar indirim yapamadık. Fiyatlar vatandaşa yüksek geliyor. Vatandaş ikinci el almıyor. Aldığımız ikinci el otomobiller elimizde kaldı. Ya zararına satacağız yada beklemeye devam edeceğiz" dedi.

ZARARINA SATIYORUM ALAN YOK

40 bin liraya aldığı otomobili bugün satışa çıkartan bir vatandaş ise, aracın değerinin 30 binlere kadar gerilediğini belirterek, "Yaz aylarının başında 40 bin lira vererek satın aldığım arabamı satmak için pazara geldim. Fakat, 30 bin lira bile veren yok. Galerici esnafı zaten parasının olmadığını belirterek, satın almıyor. 10 bin lira zararına bile satmaya razıyım ama alan yok" diye konuştu. (Haber: Fatih ERSOY)

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar