İNŞAATÇILAR TEDİRGİN!

Konya Müteahhitler Birliği Başkanı Şaban Topal, inşaat sektöründeki tedirginliğin devam ettiğine dikkat çekti. Topal, birçok sektör temsilcisinin 31 Mart seçimlerden sonra temel atmayı planladığını ifade etti.

Konya Müteahhitler Birliği (KOMÜT) Başkanı Şaban Topal, yaz aylarının gelmesiyle birlikte inşaat sektöründeki tedirginliğin devam ettiğini söyledi. Topal, sektördeki hareketliliğin 31 Mart’ tan sonra hızlanmasını beklediklerini ifade etti. Rasyonel Haber Gazetesine özel açıklamalarda bulunan Konya Müteahhitler Birliği Başkanı Şaban Topal, sektörün yaşadığı sıkıntıları ve beklentilerini anlattı. Topal, TOKİ tarafından başlatılan sosyal konut projesinin inşaat sektörünü etkileyeceğini belirterek, "Bu kadar büyük bir inşaata başlayacak Konya'da bir firma bulunmuyor. Başka şehirlerden gelecek olan yapımcı firmalar Konya'dan bir çivi bile almayacak. Bu durum inşaat malzemesi tedarikçilerini önemli ölçüde etkileyecek" diye konuştu. TOKİ'nin aynı şartlarda arsa teminini yaparak Konyalı müteahhitlere vermesi gerektiğini söyleyen Topal, "Emlak Konut Garantisi ile bizler yapalım ve satalım. TOKİ yapacağına bizler yapalım ve sektör kazansın. Konyalı kazansın. TOKİ arsa temini yaparak müteahhitlere verebilir" şeklinde konuştu.

KDV İNDİRİMİ YAPILMALI

Piyasaların hareketlenmesi gerekiyorsa bunun için inşaat sektörünün önündeki bazı engellerin kaldırılması gerektiğini ifade eden Topal, "Tapu harçlarındaki indirimde süre uzatımı yapıldı. Bu bizler için önemli bir destek. Fakat malzemedeki KDV indiriminin de yapılması gerekir. Sektöre lokomotif olan her kalemde yapılacak KDV indirimi sektörün canlanmasına neden olacaktır. Piyasalarda paranın olmadığını düşünüyoruz. Geçtiğimiz yıl 400 bin liraya sattığımız daireyi bugün 230 bin liraya satıyoruz. Bazı firmaların 150 bin ile 200 bin lira arasında fiyatlara konut satışı yaptığını duyuyoruz" dedi.

KOOPERATİF KURMAK ZORLAŞTI

Kooperatifçilik kanununda önemli değişikliklerin yapıldığını söyleyen Topal, "Artık önüne gelen kooperatif kuramayacak. Kooperatif kurup ev yapabilmek için şirket olma zorunluluğu getirildi ve en önemlisi ipotek verme zorunluluğu bulunuyor. Bundan sonra vatandaşlarımız kooperatiflerden ev almak isterlerse şirket olup olmadığına bakmak zorundalar. Şirket olmayan kooperatif olduğunu söyleyenlerden alışveriş yapmamalılar" diye konuştu. Vatandaşların ucuz ev alma hayali olduğunu ifade eden Topal, "Bugün bir dairenin 400 bin liraya satıldığını biliyorsak, 100 bin liraya satılan daireyi almanın peşinde koşuyoruz. Ondan sonra da dolandırıldık diye feryat ediyoruz. Bunun bilincinde olmamız gerekir" dedi.

İŞ BEĞENMİYORUZ

İnşaat sektörünün en önemli sorunlarından bir tanesinin de elaman olduğunu dile getiren Topal, "Bugün işsizliğin olduğunu söyleyen insanlar var. Aslında durum öyle değil. Bugün işsizlik değil, iş beğenmeme problemi var. Birçok inşaatta Suriyeli çalışıyor. Konyalılar ise kahvehane köşelerinde oturuyor" diye konuştu.  Haber: Fatih ERSOY

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar