IŞİD bu kez kendi ayağına sıktı

Kobani sokaklarında olduklarını belirttikleri görüntüleri kendi çizdikleri bir “işgal” haritasıyla birlikte yayınlayan IŞİD militanları dün bu bilgiler ışığında ABD ve koalisyon uçakları tarafından vuruldu, YPG ilk kez saldırıya geçti.
 
Suriye’nin Türkiye’ye sınır kenti Kobani’nin doğusu ile güneyinde bazı bölgeleri ele geçiren IŞİD, önceki gün sosyal medya üzerinden görüntü ve fotoğraf paylaştı, bir gün sonrasında ise bu bölgeler ABD ve koalisyon güçleri tarafından bombalandı. 
 
Dün sabah saat 08.00’de yapılan 2 hava saldırısında IŞİD güçlerininin elinde bulunan 4 noktaya bomba yağdırıldı. Bombalanan bölgelerin IŞİD’in ele geçirdiği asayiş binası çevresi olduğu öğrenildi.
 
Bombalanan bölgelerden yükselen toz ve dumanlar kentin üzerini kaplarken, IŞİD ve YPG arasındaki çatışmalar da gün boyu devam etti. Telefonla ulaştığımız Kobani Dışişleri Bakanı İbrahim Kürdo bombardımanın sürmesini istediklerini söyledi. IŞİD saldırıları başladığı günden bu yana ilk kez savunma pozisyonundan saldırıya geçtiklerini belirten Kürdo, ‘‘Bu sabah yapılan hava bombardımanı IŞİD’e büyük hasar verdi. Hem cephaneleri ve ağır silahları vuruldu, hem de çok kayıp verdiler" dedi.
 
 
Irak Şam İslam Devleti örgütü önceki gün internet ortamında; Kobani’de ele geçirdiğini iddia ettiği alanları gösteren bu haritayı yayınlamıştı. (Habertürk)
 
KOBANİ'DE 3 SALDIRI
 
Suriye'de Rakka'nın kuzeybatısındaki saldırıda IŞİD'in kullandığı silahlı araç yerleşkesinin imha edildiği bildirildi. Kobani (Ayn el-Arap)  kentindeki 3 saldırıda ise örgütün bir muharebe mevzisinin ve konaklama alanının  yok edildiği kaydedildi. 
 
Irak'ta da Hit'in güneybatısındaki saldırıda IŞİD'in bir silahlı  aracı, güneydoğusundaki saldırıda ise örgütün bir silahlı personel taşıyıcısının  kullanılmaz hale getirildiği ifade edildi. Kerkük'ün güneydoğusunda IŞİD'in bir  kontrol noktası hedef alınırken, kentin güneyindeki saldırıda da örgüte ait küçük  bir ünitenin vurulduğu açıklandı. Ramadi'nin kuzeybatısındaki hava saldırısında  örgütün bir silahlı personel taşıyıcısının imha edildiği kaydedildi. 
 
Açıklamada, Suriye'deki hava saldırılarına Suudi arabistan ve Birleşik  Arap Emirlikleri'nin, Irak'taki saldırılara ise İngiltere'nin destek verdiği  bilgisi paylaşıldı. 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar