KADINA ŞİDDET ARTIYOR

Eşinden, ailesinden, çevresinden şiddet gören kadınların sayısındaki artış dikkat çekti. Şiddet Önleme Merkezi, 2019 yılının ilk 6 ayında geçen yıl 12 ayda bakılan vakadan fazla kişiye hizmet verdi.

Konya'da Vali Yardımcısı Başkanlığında tüm resmi kurumların katılımı ile yılda iki kez toplanan Şiddet Önleme Merkezi 2018 yılında 2 bin 224 kadına hizmet verdi.  Merkez, 2019 yılının ilk 6 ayında ise geçtiğimiz bir yılda hizmet verilen kadın sayısını geçti. 2019 yılının ilk 6 ayında merkez den 2 bin 422 kadın hizmet aldı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kadın Statüsü Genel Müdürlüğü bünyesinde 2016 yılından buyana hizmet veren merkez, bireysel başvuruların yanı sıra, Alo 183, CİMER, Kadın Konukevi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü başta olmak üzere resmi kurumlar ve basın da çıkan şiddet haberlerini incelemeye alıyor. 

MERKEZ VE İLÇELERDE FALİYET GÖSTERİYOR

Şiddet Önleme Merkezi, Konya merkez ve ilçelerinin tamamına hizmet veriyor. Kuruluş, "6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun" kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü ve bağlı ilçe Emniyet Müdürlükleri ile il Jandarma Komutanlığı tarafından bildirilen tüm vakalar inceleme ve değerlendirmeye alıyor.

Kuruluş aynı zamanda, "6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun" kapsamında aile mahkemeleri, savcılıklar ve diğer mahkemeler tarafından bildirilen tüm vakaları inceleme ve tedbir alıp, takip etme işlemlerini de yapıyor.

NASIL ULAŞILABİLİR

Kuruluş kişisel müracaatların yanı sıra, kadın konukevinden gelen barınma taleplerini, ALO 183 ve CİMER tarafından bildirilen kadın hizmetleri kapsamındaki tüm ihbar ve talepleri değerlendirirken;  yerel ve ulusal basın kuruluşlarında çıkan haberleri de takip edip değerlendiriyor. Kurum, Konya'da ikamet eden bireylerin yanı sıra diğer illerden gelen talepleri de incelemeye alıyor.  Şiddet Önleme Merkezi'nin 2018 yılı ve 2019 yılı raporunda yapılan açıklama da, Konya Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü olarak 06.01.2016 tarihinden itibaren Şiddete uğrayan veya şiddete uğrama riski bulunan aile bireylerine ve kadınlara yönelik hizmet vermekte oldukları vurgusu yapılıyor.

TÜM KURULUŞLAR PAYDAŞ

"2018-2023 Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı" ile kadının güçlenmesi çalışmaları doğrultusunda paydaş kurumlarla iş birliğini artırmak amacı ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Konya Barosu Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Karatay Belediyesi Başkanlığı, Meram Belediyesi Başkanlığı, Selçuklu Belediyesi Başkanlığı, Ereğli Belediyesi Başkanlığı, Akşehir Belediyesi Başkanlığı, Cihanbeyli Belediyesi Başkanlığı, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, İl Mahalli İdareler Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü, İŞKUR, İl Müftülüğü, İl Basın,Yayın ve Enformasyon Müdürlüğü, Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü, Karatay Üniversitesi Rektörlüğü, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğü, Kadın Konukevi Müdürlüğü, ŞÖNİM valilik binasında vali yardımcısı liderliğinde yılda iki kez toplantı gerçekleştiriyor.

ŞÖNİM VERİLERİ

                                                                                              2018                2019 (İlk 6 Ay)

ŞÖNİM’ den hizmet alan kadın sayısı                                  2224                2422

Kadın Konukevine yerleşen kadın sayısı                              708                  362

Bilinçlendirmeye Yönelik Eğitim Verilen Kişi Sayısı           2440                1042

Aile İçi Şiddet Formuna ve Mahkemeden alınan

tedbir kararlarına istinaden takip edilen vaka                       361                  658

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar