Kadir Gecesi huşu içinde idrak edildi

On bir ayın sultanı Ramazan ayının içinde barındırdığı, Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve "bin aydan hayırlı" olan Kadir Gecesi, Konya merkez ve ilçelerinde huşu içerisinde idrak edildi. Karatay Belediyesi, mübarek gün ve gecelerde geleneksel hale getirdiği ikramlarını, Kadir Gecesinde Aziziye ve Sultan Selim Camilerinde teravih namazı sonrasında gerçekleştirdiği soğuk şerbet ikramıyla sürdürdü. Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Kadir Gecesinin tüm İslam âlemine hayırlara vesile olmasını diledi. Sultan Selim ve Aziziye Camilerinde Kadir Gecesi münasebetiyle binlerce kişiye soğuk şerbet ikramı gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Hançerli, bu tür adetlerin yaşatılmasının önemini vurguladı. Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Seyidharun Camii’ne akın eden teravih namazını kılan vatandaşların Kadir Gecelerini kutladı. Mübarek gecelerde birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde bir araya gelerek yaradana dua edip yalvarmanın çok güzel bir duygu olduğunu kaydeden Başkan Tutal, “Kadir Gecesi’ni idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Mübarek Ramazanı ayını özel kılan mübarek Kadir Gecesi’dir. Bu Ramazan ayında da daha önceki Ramazanlarda olduğu gibi hep birlikte kaynaşmanın, birlik ve beraberliğin en güzel örneği sergilendi” dedi.

BEYŞEHİR’DE İFTAR VE KADİR GECESİ COŞKUSU

Beyşehir’de iftar sofrasının kurulduğu son adres hayırsever Akkanat ailesi tarafından Selçuk Üniversitesi Ali Akkanat Kampüsü karşısında yaptırılan ve kısa bir süre önce ibadete açılan farklı mimarisi ile ön plana çıkan Ömer-Şerife Akkanat Camisi oldu. Buradaki iftar programına Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, iftardan önce masaları tek tek dolaşarak vatandaşların Kadir Gecesi’ni tebrik etti. İftar programının ardından Kadir Gecesi özel mevlid programının yer aldığı aynı camide namaz çıkışında vatandaşlara alanda kurulan ikram çeşmesinden limonata ikram edildi.

KULU’DA CAMİLER DOLUP TAŞTI

Konya'nın Kulu ilçesinde, Kadir Gecesi'nde camiler doldu. Kadir Gecesinde Merkez Camisine gelen cami cemaatine çikolata, şeker ve gül suyu ikram edildi. Cami imam hatibi ve din görevlileri tarafından ilahiler okunup, Kulu vaizi tarafından vaaz verilerek bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesinde günahların affı ve dileklerin kabulü için eller semaya açıldı. Dünya da bulunan Müslüman aleminin katledilmemesi, yerinden yurdundan edilmemesi, rahat ve huzur içerisinde yaşamlarının sürmesi ve ülke için dualar edildi.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar