Kamu Hastanelerinde Suriyeli Yoğunluğu Yaşanmayacak

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç gazetemize özel açıklamalar yaptı. Koç, "100 binin üzerinde Suriyelinin bulunduğu Konya'da ‘Suriyelilere Özel Güçlendirilmiş Göçmen Sağlığı Merkezleri kurulduğunu belirterek, artık hastanelerimizde Suriyeli yoğunluğu yaşanmayacak" dedi.

 

Rasyonel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Markupçu ve Yazı İşleri Müdürü Emine Çolak, İl Sağlık Müdürü Mehmet Koç'u makamında ziyaret etti. Ziyarette, Konya’da yürütülen sağlık yatırımları hakkında bilgi veren Koç, kamu hastanelerinde yaşanan Suriyeli yoğunluğunu en aza indirmek adına önemli çalışma başlattıklarını belirterek, "Karatay, Meram ve Selçuklu ilçelerinde Suriyelilere hizmet veren 2’si güçlendirilmiş göçmen sağlığı merkezi olmak üzere 4 göçmen sağlığı merkezi kurduklarını ifade etti. Türk doktorların yanı sıra Suriyeli uzman doktorların ve sağlık çalışanlarının bu merkezlerde hizmet vereceğini ifade eden Koç, "Bundan böyle Suriyeliler ilk muayenelerini burada olacaklar. Çocuk Hastalıkları, Kadın Doğum, Dâhiliye ve Genel Cerrahi gibi 4 ana branşımız, aile hekimleri ve diş hekimleri bulunacak. İlk muayenesini olan Suriyeli vatandaşlarımız ameliyat veya ileri işlem gerektiren durum olursa Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum Hastanesi, Numune Hastanesi ve Eğitim Araştırma Hastanesi'ne sevk edilecek. Tedavileri bu hastanelerimizde yapılacak" diye konuştu.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ DESTEK VERİYOR

Koç, "Dünya Sağlık Örgütü tarafından desteklenen merkezlerde de ilk müdahalelerin yapılması ile kamu da yaşanan Suriyeli yoğunluğu sona erecektir" dedi. Sağlık alanında kamu da birçok yeniliklerin yaşandığına dikkat çeken Koç, "Özel ve üniversite hastanelerinde olup kamu da olmayan birçok bölüm artık hastanelerimizde de bulunmakta. Son yapılan atamalarla birlikte Çocuk Nörolojisi, Çocuk Ürolojisi, Çocuk radyolojisi, Çocuk Metebolizma Hastalıkları ve Riskli gebelikleri takip eden Perinatoloji Uzmanı da artık bünyemizde hizmet vermeye başladı. Vatandaşlarımız bu tür hastalıklarda da kamu hastanelerimizi tercih edebilir " diye konuştu.

2019’DA HİZMETE GİRECEK

İnşaatı tamamlanan ve faaliyete geçen şehir hastanelerinde sonradan tespit edilen eksikliklerin çözüme kavuşturulmasının zor bir süreci de beraberinde getirdiğine dikkati çeken İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, “Şehir hastanemizi en verimli şekilde hizmete açabilmek için gerekli çalışmalara çok önceden başladık. İnşaat devam ederken hangi alanlarda müdahale de bulunursak hastaneyi daha etkin ve nitelikli kullanabiliriz? sorusuna cevap bulabilme adına klinik hocalarımızın da katılımları ile müdürlüğümüz bünyesinde periyodik aralıklarla toplantılar düzenledik. Yapmış olduğumuz bu çalışmaların bakanlık yetkililerimiz tarafından da takdirle karşılanması bizleri de oldukça memnun etti. İnşallah aynı anlayış ve kararlılıkla devam ederek, profesyonel bir ekip ile sadece şehrimize değil uluslararası hastalarımıza da hizmet verecek bir hastaneyi şehrimize kazandıracağız” şeklinde konuştu. Koç, "Şehir Hastanesi kolay kullanımı ve ulaşılabilirliği ile çok özel bir hastane olacak. Hastanemiz inşallah 2019 yılında hizmete açılacak" dedi. Haber: Fatih Ersoy

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar