Kansere karşı ‘Umut Evi’

Kanser hastalarının, tedavi sürecinde barınmaları için hazırlanan Umut Evleri’nin yalnızca Konya’da bulunduğunu belirten Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Eyüp Çetin, “Kansere karşı vatandaşlarda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz” dedi.   Türkiye’de açıklanan resmi rakamlara göre son 1 yıl içerisinde 96 bin 200 erkek ve 67 bin 200 kadına kanser teşhisi koyulduğu edinilen bilgiler arasında. Kanser hastalığı, beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanında, uzun süren ve ağır şartlarda tedavi gerektiren bir hastalıktır. Uzmanlar, dünyada her yıl kansere bağlı 8,8 milyon ölümün yaşandığını belirtirken, önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu rakamın 14 milyona yükselmesi tahmin ediliyor. ‘Dünya Kanser Günü’ dolayısıyla gazetemize açıklamada bulunan Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Eyüp Çetin, “Derneğimizin başlatmış olduğu ve Türkiye’de sadece Konya’da bulunan ‘Umut Evi’ bölgedeki kanser hastalarına büyük kolaylıklar sağlıyor. Selçuklu Belediyesine ait bir binada dizayn edilen umut evi, 32 süit daireden oluşmakta ve çevre ilçelerden gelen hastaların rahatlıkla kalarak tedavilerini sürdürebildikleri otel tarzında evlerdir” şeklinde konuştu. Bu umut evi hizmetinin, ücretsiz olarak kanser tedavisi gören hastalara verildiğinin altını çizen Çetin, “Kemoterapi gibi tedaviler toplam 1 ay gibi bir zaman aralığında günlük 10 dakika kadar sürer ve hasta günün geri kalan kısmında boş kalır. Uzak ilçelerden gelen hastalarımızın ise kalacak yer sıkıntısı yaşamaması için umut evleri kurtarıcı olmaktadır” diye belirtti.  

YÜZDE 30 ETKİLİ

Son 5 yılın verileri değerlendirildiğinde kanserin görülme sıklığında herhangi bir artış ya da azalış olmadığını belirten Çetin,  dernek olarak üniversitelerde özellikle eğitimcilere ve eğitimci olacak öğrencilere ‘Bilinçlenme eğitimi’ adında konferanslar, eğitim sempozyumları verdiklerinin altını çizdi. Bireylerin kansere karşı daha bilinçli hareket etmesi gerektiğini ifade eden Çetin, “Vatandaşta farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Obezite ve sigara tüketimi kanserde yüzde 30 etkilidir. Bu faktörleri insan hayatından çıkardığımız zaman tehlikeli rahatsızlıklarında oranında azalmaların olduğunu görebiliriz” dedi. Kanserin insan hayatından nasıl uzak tutulacağını sözlerine ekleyen Çetin, “Kansere neden olan maddeler, kimyasallar, viral hastalıklar, güneş ışınları gibi zararlı etkenlere daha az maruz kalan kişilerde kanser riskinin daha az olduğunu görüyoruz. Tedavinin süreci hastalara göre değişiklik gösterirken, tüketilen gıdalarda da kanserojen içerikler hastalık riskini attırıyor” şeklinde konuştu.

YENİ GELİŞMELER UMUT VERİCİ

Kanserli hastaların raporlandığı bir sistemin bulunduğuna dikkat çeken Çetin, Konya’da Sağlık Bakanlığının ‘Kanser Kayıt Bildirimi’ adı altında, tüm hastaneleri bir araya topladığı çalışmaları var. Bu çalışma tabi yalnızca Konya’da değil diğer illerde de bulunuyor. Bu sayede kanserli hastaların kayıtları tutulurken, faydalı olabilecek araştırma çalışmaları da yapılabiliyor” diye belirtti. Son dönemde yeni kanser tedavileriyle alakalı gelişmelerin bulunduğuna dikkat çeken Çetin, tedavide ‘Navigasyonlu Radyo Terapi’ diye adlandırılan ve direk olarak kanserli hücrenin bulunarak yok edildiği bir yöntemin geliştirildiğini belirtti. Anlık unutmalar, anlık oryantasyon unutmaları gibi çıkan hafıza problemlerini telefonlarla aşırı içli dışlı olunmasına bağlayan Çetin, “Günümüzün hastalığı olan telefonla konuşma ile sık sık elektronik cihazların ışınlarına maruz kalınabiliyor. Şuan bilimsel bir sonucu olmasa da gelecekte bu radyasyonlu cihazların kansere neden olduğu ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı. Haber: Sena Tuncer   

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar