Kanuni’nin Sanatı: Kazaziye

El işçiliğiyle yapılan kazaziye sanatında 24 ayar saf altın veya bin ayar saf gümüşün, 0.08 mikron kalınlığında ince tel ile yapıldığını dile getiren Kübra Tanur, kazaziye sanatının ince el işçiliği isteyen bir sanat olduğunu aktardı.

Kazaziye sanatının büyük bir geçmişi olduğuna değinen Kübra Tanur, sanatın Trabzon’a özgü olduğunu söyledi. KOMEK el sanatları merkezinde kazaziye sanatına yönelik çalışmaların olduğunu söyleyen Kübra Tanur, “ Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından biri olan kazaziye sanatı Trabzon’da yaşatılmaya çalışılıyor. Çok ince işçilik ve el emeği isteyen, ustalık isteyen bir el bir sanatı olmasına rağmen bileklik ve kolyeler yapıldığı zaman iyi fiyata satılıyor. Kazaziye sanatında 24 ayar saf altın veya bin ayar saf gümüş, 0.08 mikron kalınlığında ince tel haline getiriliyor. Tespih başlıkları ve kolye gibi takılar yapılıyor. KOMEK’te el sanatları teknolojileri kapsamında gümüş kazaz örücülüğü kursu verilerek kazaziye Sanatı yaşatılmaya çalışılıyor” şeklinde konuştu.

KAZAZİYE KÖKENİ OSMANLI DEVLETİNE DAYANIYOR

Trabzon’a özgü olan kazaziye sanatının kökeninin Osmanlı Devleti’ne dayandığını ifade eden Tanur, Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethinden sonra kazaziye sanatının ortaya çıktığını kaydetti. Tanur, “Trabzon’da doğan ve 15 yaşına kadar bu kentte yaşayarak Kanuni Sultan Süleyman, iyi bir kazaziye ustası olarak biliniyor. Kazaziye sanatını hakkıyla yapabilen nadir ustalar bulunuyor. Ağırlıklı olarak bileklik, kolye ve tespih ürünleri olarak yapılıyor. Çok küçük bir top parçası üzerinde 3 saat titizlikle çalışmanız gerekiyor. Çok ince bir işçilik isteyen bir sanat olunca fiyatları da o derecede yükseliyor. Fiyatları 350 TL’den başlayıp, 500-750 TL’yi bulan yüksek fiyatları bulunuyor. Kazaziye sanatında amaç güzel bir ürün ortaya çıkararak hem sanatın yaşatılması için çalışıyoruz hem de o ürünler bayanların kolyelerle boyunlarını süslesin” diye konuştu.

Haber: Ramazan DÜŞÜNCELİ

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar