Kim Jong Un haftalar sonra yeniden göründü

Kuzey Kore’nin 31 yaşındaki lideri ülkenin en büyük gazetesinin ana sayfasında gülerken ve elinde bir bastonla yürürken gösterildi.
 
Resimlere eşlik eden habere göre Kim bilim adamlarına yeni bir yaşam bölgesi hakkında “saha rehberliği” yapıyordu. Böylesi raporlar Kuzey Kore basınında sık sık çıkarak ülke liderinin büyük projeleri onaylamaya devam ettiği veya en son direktifleri verdiğini gösterme amacı taşıyor.
 
Kim’in bastonla yürüdüğünü gösteren medya böylece Seoul tarafından da şüphelenildiği gibi liderin ayağıyla ilgili bir sağlık problemi olduğunu ortaya koyuyor. İsimsiz yetkililere dayandırılan medya raporlarına göre Kim bileğinden diğer nedenlerden dolayı bir ameliyat geçirdi. Başka haberlere göre ise Kim gut hastalığına yakalandı.
 
Kuzey Kore lideri dedesinin anma törenine katıldığı Temmuz ayında sekerek yürürken görülmüştü. Bu sekme geçtiğimiz ay hala açık bir şekilde görülüyordu.
 
Kim’i yeniden medyanın önünde gösteren haber gazetelerde bugün yayınlanırken, genelde Kuzey Kore medyasında olduğu gibi ne zaman çekildiği hakkında bir bilgi yer almadı. Dolayısıyla tam olarak ne zaman Kim’in ortaya çıktığı bilinmezken, bu resimler 3 Eylül’de katıldığı bir konserin ardından ortaya konulan ilk resimler oldu.
 
Kim’in yokluğu bir darbe olduğu veya daha uzun süre sakat kalabileceği konusunda spekülasyonlara neden olmuştu. Bu spekülasyonlar sonunda Kuzey Kore’nin istikrarına yönelik soru işaretleri ortaya çıkarmıştı.
 
Bu endişeler üst düzey Kuzey Kore liderlerinin katıldığı bir toplantıya Kim’in katılmamasıyla beraber en üst noktaya çıkarken, Güney Kore’ye bir ziyaret gerçekleştiren Kuzey Koreli yetkililer Kim’in sağlığında herhangi bir sorun olmadığını belirtmişlerdi.
 
Rodong Sinmun gazetesinde bugün yayınlanan görüntülere göre Kim genelde giydiği Mao kıyafetini giyerken, çok kilo kaybetmemişti. Sağlığına yönelik söylentiler genel olarak Kim’in aşırı kilolu olmasına bağlanıyordu.
 
Gazetede yer alan habere göre Kim “bölgenin inşası hakkında detaylı bilgiler alırken,” binaların “çok çekici” olduğunu belirterek başka yorumlarda da bulundu.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar