Klima bakımı çok önemli

Neredeyse her evde ve işyerinde bulunan klimalar, bakım yapılmadığı takdirde hem ekonomik olmaktan çıkıyor hem de sağlığımızdan ediyor.

Sektörün liderleri, yazlık ve kışlık bakımları yapılmayan klimaların insan sağlığını önemli yönde etkilediğini belirterek, "Bakımları yapılmayan klimalar soğutma işlemine devam eder fakat içerisindeki bakterileri temizlemez" diye konuştu. Klimalarda hijyenik bakımın mutlaka yapılması gerektiğini ifade eden İsmail Aydın, "Klimalara iki nedenle bakım yapılır. Bir hijyenik olması, ikincisi ise ekonomik olması. Hijyen her zaman her yerde önemlidir. Bakımı yapılmayan klimalar, içerideki havayı hijyenik bir havaya çevirmekte zorlanır ve aynı havayı tekrar içimize çekmemize neden olur. Bu da birçok hastalığa neden olabilir" dedi.

EN ÖNEMLİSİ HAVA KALİTESİ

“Mevsim bakımları, motor ve iç hazne bakımları, filtre bakımı gibi her ayrıntı, yetkili klima firması veya bakım servisi tarafından yapılır” diyen Aydın, "Kontroller, ünitelerin iç ve dış temizlikleri, klima gazı dolumu gibi konuların tamamı, klima bakımında yapılır. Klima bakımı mutlaka ama mutlaka uzmanları tarafından yapılmalı. Klima bakımları yapılırken ilk olarak hava filtresi ile hava akımını destekleyen filtreler temizlenir. Yetkili servis aracılığı ile gerekli temizleme maddeleri ve yöntemleri uygulanarak, bakteri ve çeşitli mikroorganizmalardan arındırılmış kaliteli havanın solunması sağlanır" diye konuştu.

FİLİTRESİZ KLİMA KULLANMAYIN

Klima bakımında özen gösterilmesi gereken iki hususun bulunduğunu ifade eden Aydın, "Bunlardan ilki; hava akımını destekleyen filtrelerin kurutulmasında güneşte kurutma veya asılarak kurutma yöntemlerinin uygulanmasıdır. Hava filtrelerinin temizliğinde ise Musluk altında yıkama işlemi yapılır. Elektrik süpürgesi yardımıyla tozdan arındırılarak, temizlenebilir. Sıcak suyla temizlendiğinde, su sıcaklığının 50 dereceyi geçmemesi gerekir. Hava filtreleri yıkanırken çitilenmemelidir. Güneşte kurutma yapılmamalıdır. Hava filtreleri asılarak kurutulmamalıdır. Klimalar hiçbir şekilde filtresiz çalıştırılmamalıdır" ifadelerini kullandı. Haber: Fatih ERSOY

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar