KOMEK’TE MESLEK ÖĞRENEN KURSİYER KENDİ İŞ YERİNİ AÇTI

Meslek kursları konusunda Türkiye’ye örnek olan Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK), sanatkar yetiştirip kursiyerlerin kişisel gelişimlerini sağlarken istihdama da katkıda bulunuyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, KOMEK’te çeşitli kurslara katılarak meslek öğrenen Süheyla Çınar’ın çeyiz dükkanının açılışını gerçekleştirdi. KOMEK ve KOSGEB’in uygulamalı desteğini başarıyla tamamlayarak iş yerini açtığını vurgulayan Süheyla Çınar, “KOMEK’lerde çok şey öğrendim, meslek sahibi oldum, şimdi evimi geçindiriyorum. KOMEK insanlara çok şey öğretiyor. Faydalı bir merkez. KOMEK’te öğrendiklerimle öncelikle evde üretim yapmaya başladım. Sonra bu iş yerini açtım. Burada KOMEK’lerde eğitim almış arkadaşlarımla beraber kurdele nakışı, dikiş, mefruşat, tel kırma gibi çeyiz üzerine ürünler yaparak satacağız” dedi.
 
İş yerinin hayırlı olmasını dileyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, kadınların sosyal hayatında içinde olmasının, üretime katkıda bulunmasının önemli olduğunu belirterek, Süheyla Çınar’ın başarılarının devamını diledi. Başkan Akyürek, daha sonra açılışını yaptığı işyerini gezerek bilgi aldı.
 
BİNLERCE KURSİYER İSTİHDAM EDİLDİ
 
Bugüne kadar 176 bin kursiyerin öğrenim gördüğü KOMEK’ten 2004 yılından bu yana mezun olanlar içinden kendi iş yerini açan ve sertifikası ile çalışmaya başlayan binlerce kursiyer bulunuyor. Son 1 yıl içinde KOMEK’ten aldığı sertifika ile işe yerleşen ve iş yeri açanların katıldığı başlıca kurslar şöyle: “Bilgisayar, yabancı diller, giyim, çini, ebru, mefruşat, eğitici annelik, diksiyon, yemek, evde çocuk bakımı, özürlü bakımı, hasta yaşlı bakımı, kuaförlük, ahşap boyama, takı tasarımı, pasta-aşçı çırağı, resim.”
 
 
 
 
 
 
 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar