KONYA BAŞKANLIK İSTİYOR

Türkiye’de gündeme oturan Başkanlık Sistemini Rasyonel Haber Gazetesi olarak Konyalı vatandaşlara sorduk. Konyalı esnaf ve öğrenciler Başkanlık Sisteminin Türkiye’ye olumlu yansıyacağı görüşünde birleşti.

Başkanlık Sistemi hakkında Rasyonel Haber olarak sokağın nabzını tuttuk. Konyalılar, Başkanlık Sisteminin Türkiye üzerinde olumlu yansımalarının olacağını söyledi. Vatandaşlar, Federal yapıya uygun olmayan ve tamamen halkın iradesini yansıtacak sistemin birçok yenilikleri de ülkeye kazandıracağı yönünde inançları olduklarını söyledi.

Kemal Aytek

Vatandaş Kemal Aytek, Türkiye’nin Başkanlık Sistemi hakkında bilgilendirildiği taktirde sistemin  olumlu yansıyacağını dile getirdi. Başkanlık Sistemiyle birlikte Türkiye’de birçok yeniliğin oluşacağını belirten Aytek, konferanslar ve seminerlerle Konyalı vatandaşların bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Celal Bahri Kondu
 

BAŞKANLIK SİSTEMİ ŞART
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkanlık Sistemini çok istemesinin haklı sebeplerinin olduğuna vurgu yapan Muhtar Celal Bahri Kondu, Türkiye’nin daha müreffeh seviyeye ulaşması için Başkanlık Sisteminin şart olduğunu dile getirdi. Türkiye için Başkanlık Sisteminin kaçınılmaz olduğuna değinen Kondu, kirli odakların Türkiye’yi 30 sene geriye götürmek istediklerini söyledi. FETÖ terör örgütünün, darbecilerin planladıklarını başaramadıklarını söyleyen Kondu, “ Bu hükümetin geldiği günden bu güne kadar gözle görülür gelişmeler yaşandı. Bunları hiç kimse inkar edemez. Bu hükümete gelinceye kadar hiçbir hizmet olmadı. Fakat Başkanlık Sisteminin gelmesini istiyoruz” dedi.

Meryem Kocabaş
 

TÜRKİYE’DE ÇITA YÜKSELECEK
Başkanlık Sistemi’nin Türkiye’ye olumlu yansıyacağını düşünen öğrenci Meryem Kocabaş, Türkiye’nin bu sistemle birlikte çıta yükselteceğini belirtti. Kamuoyunun Başkanlık Sistemine alıştırılması gerektiğinin altını çizen Kocabaş, “Halkımız şu an Başkanlık Sisteminin Amerika’daki gibi eyalet sisteminin örnek alınacağını düşünüyor. Türk usulü Başkanlık Sistemi hakkında kamuoyunu bilgilendirici çalışmalar yapılması gerekiyor. Bu konuda yerel yönetimlere büyük iş düşüyor. Çünkü bunun önce altyapısının oluşturulması gerekiyor. Halk Başkanlık sisteminin ne olduğunu bilmiyor. Bilmediği için de çekimser yaklaşıyor. Çoğu kişi de istemiyor. Halkın bilgilendirildiği takdirde en kısa sürede Başkanlık sisteminin hayata geçeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Gizem Kürkçü


 

TÜRKİYE BU SİSTEMİ KALDIRAMAZ
Türkiye’ye Başkanlık Sisteminin olumsuz yansıyacağını belirten öğrenci Gizem Kürkçü, yargı organlarının bağımsız şekilde yönetilmesi gerektiğini söyledi. Kürkçü, “ Yürütmede hem TBMM’nin hem Bakanlar Kurulu’nun hem de Cumhurbaşkanının aynı yetkide olması gerekir. Tek bir bünyede ortaya çıkan kararların ne kadar doğru olduğu tartışılır. Başkanlık Sisteminin demokratik bir şekilden çıkıp başka bir boyuta geçecek. Türkiye bu sistemi kaldıramaz” dedi.

Nezir Özdemir

KARARLAR DAHA HIZLI ŞEKİLDE ALINACAK
Türkiye’nin Başkanlık Sistemini istediğini söyleyen Nezir Özdemir ise, tüm gücün tek elden yönetilmesinin Türkiye’nin faydasına olacağını dile getirdi. Türkiye’de Başkanlık Sistemiyle bürokratik engellerin ortadan kalkacağının altını çizen Özdemir, başta Konya olmak üzere Türkiye’nin birçok alanda ilerleyeceğini belirtti. Özdemir, “ İleriye yönelik daha faydalı işler yapılacak. Yasama, yürütme ve yargının tek elden toplanmasıyla kararlar daha hızlı bir şekilde alınacaktır” dedi.

Haber: Fatih Ersoy

 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar