KONYA ERKEN DAVRANDI

FETÖ davaları ve operasyonları hakkında bilgi veren Takip Heyeti’nde yer alan AK Parti Konya Milletvekili Ömer Ünal, FETÖ davalarında sürecinin uzun olduğunu söyledi. Konya’nın FETÖ davalarında erken davrandığını söyleyen Milletvekili Ünal, derin ve sarmaşık bir yapı ile mücadele edildiğinin altını çizdi.

 

FETÖ davalarının devam ettiğini söyleyen Ünal, “Konya büyük bir il ve bu anlamda FETÖ terör örgütü de şehrimizi önemsiyordu. Diğer iller operasyon yapmadan Konya süreçleri tamamlamıştı. Konya’da bürokrasi başta olmak üzere hain terör örgütü üyelerinin sızdığı her nokta temizlenmiş olacak. Çatı davası dediğimiz FETÖ’ye mensup iş adamlarının yargılandığı 500’den fazla kişinin var olduğu davalar devam ediyor. Davalarda herhangi bir sıkıntı yok. İnşallah zaman içinde hızla kararlar verilecek ve yargılananlar hak ettikleri cezayı en ağır şekilde alacaklar” dedi. Konya’nın FETÖ konusunda erken davrandığını belirten Ünal, 15 Temmuz öncesinde Emniyet Müdürlüğü’nün 2014 yılında çalışma başlattığını belirtti. Çalışmaların saç ayağı şeklinde geliştiğini ifade eden Ünal, “İmamların deşifre edilmesi ve kimin kime bağlı olduğuna kadar bütün çalışmalar yapıldı. Konya’da süreç daha hızlı yürütüldü ve net sonuçları alındı. Emniyet ile savcılık hassasiyetli şekilde davrandı” dedi.

KURUM VE KURULUŞLARA KENDİ ELEMANLARINI YERLEŞTİRDİLER

Konya’da FETÖ operasyonları sonrasında alınan kişi sayısını açıklayan Ünal, “Konya’da görevden uzaklaştırılan kişi sayısı 888 bin. Tutuklanan kişi sayısı ise 2 bin 398 ve devlet memurluğundan çıkartılan kişi sayısı 2 bin 631’dir. Konya hain terör yapılanmasının önemli bir iliydi ancak ortak çalışmalar sonrasında gereken yapıldı” dedi. Derin bir yapıyla mücadele edildiğini söyleyen Ünal, “Bu işi hemen bitirmek kolay değil. Hain FETÖ terör örgütü 40 yılda bu noktaya geldi. Başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere kritik noktalara kendi elemanlarını yerleştirdiler ve bunların tek tek ayıklanması gerekiyor” şeklinde konuştu. “15 Temmuz darbe girişiminden bugüne Türkiye’nin bütün mahkeme, savcılık, emniyet ve Milli İstihbarat Teşkilatı çok ciddi süreci yürütüyor” diyen Ünal , “İtirazlarla ilgili OHAL Komisyonu başvuruları aldı, değerlendirme devam ediyor. Her dosya uzmanlar tarafından detaylı inceleniyor. En son rapor sunulacak ve nihai kararlar verilmiş olacak. Eğer kişi raporu beğenmezse mahkeme yolu açılacak ve hukuki süreçte itiraz hakkının doğabilmesi için Komisyon çalışmalarının bitirilmesi gerekiyor” dedi.

İŞİ SULANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR

Geçtiğimiz günlerde “Mavi Beyin” operasyonu sonrasında birçok kişinin ceza evinden çıkartıldığını söyleyen Ünal, “11 bin 480 kişide istenmeden ByLock bulunduğu ortaya çıkmış ve bu kişilere iade süreci başlatıldı. FETÖ’nün ByLock kullanmayanları da ByLock’u göstermeye çalışıyor. Bu tür gelişmelerin ortaya çıkmasının işin ne kadar zor olduğunu ortaya koyuyor. FETÖ terör örgütü üyeleri Bylock yönlendirmeleri ile birtakım numaralarla işi sulandırmaya çalışmışlar sadece bir olayla değil binlerce kişi ile kurulmuş bir düzen, farklı hücrelere sahip bir yapılanma” dedi. Siyasal iradenin FETÖ terör örgütüne karşı tavrının net olduğuna değinen Ünal, “FETÖ ile ilgili davalar açıldı ve karar aşamasında olanlar var. Burada şuna dikkat ediliyor, ileride doğabilecek olumsuzlukları önlemek için davalarda her türlü savunma hakkı kendilerine veriliyor. Bunu görebiliriz. Bir terör örgütü elemanı kendisiyle ilgili suçlamaları kabul etmediğini beyan ederek saatlerce konuşuyor. Birçoğumuz rahatsız oluyoruz ama daha sonra ‘Savunmam engellendi’ türünde iddiaları ortadan kaldırmak için mahkemelerimiz tek tek dinliyor ve kayıt altına alıyor” ifadelerini kullandı. Haber: Aysun Karabayır

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar