Konya kalp ve şeker hastalığında ilk sırada

Özel Konya Medova Hastanesinin ilkini düzenlediği ‘Medova Şifa Sohbetleri’ programının ilk konuğu Dr. Ender Saraç oldu. Saraç, katılımcılara şifalı bitkiler hakkında bilgi verirken, Konya’nın genel olarak Kalp – damar hastalığı, şeker hastalığı, tansiyon, kalp krizi ve kardiyovasküler gibi rahatsızlıklarda ilk sıralarda yer aldığını belirtti.

 

Özel Konya Medova Hastanesinin 1’sini düzenlemiş olduğu ‘Medova Şifa Sohbetleri’ programının ilk konuğu Dr. Ender Saraç, “Anadolu’da İslam Kültüründeki Detoks Yöntemleri ve Şifalı Bitkiler’ konferansıyla katılımcıları bilgilendirdi. İlk olarak program hakkında bilgi veren Özel Konya Medova Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Rahmi Örs, “Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. Artık isteyen herkes internet sayesinde her türlü içeriğe ulaşabiliyor. Özellikle bu bitkiler konusunda asılsız çok sayıda bilgi var ama uzman kişilerce hazırlandığı net olarak bilinmiyor. Bu konuda işinde uzaman olan kişilerden yararlanılması gerekiyor” şeklinde konuştu. Örs daha sonra yerini Dr. Ender Saraç’a bıraktı. Katılımcılara faydalı bilgiler veren Saraç, Konya’nın dünyaca büyük bir üne sahip olduğunu ve burada bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Konyalıların genel problemlerinden bahseden Saraç, “Esasında manevi açıdan tüm dünyaya nam salmış bir şehir Konya ancak geneline baktığımız zaman kalp – damar hastalığı, şeker hastalığı, tansiyon, kalp krizi ve kardiyovasküler rahatsızlıkların başkenti olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

SEBEBİ AĞIR METALLER OLABİLİR

Obezitede ilk sıralarda Konya’nın yer aldığına dikkat çeken Saraç, “Dışarı çıkıp yürürken ilk dikkat çeken şey her üç kişiden ikisinin obez olduğudur. Neden kilo alıyoruz, çöküyoruz ve hızlı yaşlanıyoruz ilk olarak bunun nedenini öğrenmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu. Serbest radikal bombardımanın hayatımızı olumsuz etkilediğini söyleyen Saraç, “Serbest radikallerin oluşma sebebi, stres, yorgunluk, obezite ve vücuda giren ağır metallerdir. Birçok hastalığın asıl sebeplerinden biri ağır metallerdir. Kurşun ve civa en çok bünyemize aldığımız ağır metaller arsındadır. Tükettiğimiz tüm besinlere dikkat etmemiz gerekiyor” dedi. Ayrıca Saraç, beden ve ruh sağlığının aynı derecede önem taşıdığını birinin bile sağlıklı olmamasının kişinin bünyesinde sarsıntılara neden olacağının altını çizdi. Haber: Sena Tuncer

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar