Kredi borcumuz 137 milyar doları geçti

 

Aralık sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, 2011 yıl sonuna göre 11,2 milyar dolar artışla 137,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Borçluya göre dağılım incelendiğinde, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 1,8 milyar dolar azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının 7,1 milyar dolar arttığı, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının ise 0,9 milyar dolar arttığı gözlendi. Söz konusu dönemde finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarında 3,2 milyar dolar, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarında ise 1,2 milyar dolar artış kaydedildi.

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, aralık sonu itibarıyla tahvil hariç toplam kredi borcunun yüzde 90,2'sini oluşturan özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 2,4 milyar dolar arttığı, yüzde 9,8'ini oluşturan resmi alacaklılara olan borçların ise 532 milyon dolar arttığı gözlendi. Finansal olmayan kuruluşların, 2012 yılı aralık sonu itibarıyla Türkiye'de yerleşik bankaların yurt dışı şube ve iştiraklerinden sağlamış oldukları kredi stoku 2011 yıl sonuna göre 558 milyon dolar azalarak 21,3 milyar dolar olarak gerçekleşti ve yabancı ticari bankalardan sağlamış oldukları krediler 1,3 milyar dolar artarak 38,5 milyar dolar oldu.

1 yıl içinde anapara geri ödemesi 66 milyar dolar

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, özel sektörün yurt dışından sağladığı 137,6 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 59,7'sinin dolar, yüzde 34,9'unun avro ve yüzde 5,4'ünün ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcunun, aralık sonu itibarıyla sektör dağılımı incelendiğinde, toplam borcun yüzde 61,4'ünü oluşturan finansal olmayan kuruluşların yurt dışından sağladığı 84,4 milyar dolar tutarındaki borcun, yüzde 59,4'ü hizmetler sektörü, yüzde 39,9'u sınai sektörler ve yüzde 0,7'si de tarım sektörü tarafından kullanıldı.

Aralık sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu (ticari krediler hariç), 2011 yıl sonuna göre 5,9 milyar dolar artışla 31,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Borçluya göre dağılım incelendiğinde ise bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 2011 yıl sonuna göre 3,9 milyar dolar, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 2,2 milyar dolar artış gösterdi.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, aralık sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 66,6 milyar dolar tutarında olduğu gözlendi.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar