KÜÇÜK MUCİTLER YETİŞİYOR

 Mehmetçik İmam Hatip Ortaokulu Okul Müdürü Mehmet Fatih Özkol, “İmam Hatip Ortaokulu, sadece din eğitiminin verildiği bir okul değil, bilimsel araştırmaların hayat bulduğu, öğrencilerin geleceğe en iyi şekilde hazırlanmaları için dini ilimlerin yanında fenni ilimlerin de yer aldığı okuldur” dedi.TÜBİTAK 4006 Bilim Şenliği kapsamında Mehmetçik İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri yaptıkları projeleri görücüye çıkardı. Başak Mahallesinde 2 gün süren ve yılsonu şenliği çerçevesinde geçen fuara yoğun bir katılım vardı. Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Karatay Kaymakamı Abdullah Selim Parlar, Memur-Sen Konya İl Başkanı Nazif Karlıer, Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Büyükmanav, Karatay ve Meram ilçesinden okulların müdürleri, Başak Mahallesi Muhtarı Asker Çetin, öğretmenler ve öğrencilerin velileriyle birlikte fuar yoğun bir katılımla gerçekleşti. Fuarın ilk gününde Konya Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuyla Bilim Tırı geldi ve öğrencilerin hazırladığı fuar sergisi ile ilk gün dolu bir şekilde geçti. Fuarın ikinci günü ise, kermes, halkoyunu gösterileri ile son buldu. Okulda yapılan Bilim Fuarı hakkında bilgi veren Okul Müdürü Mehmet Fatih Özkul, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nın çalışmalarına öğretmen ve öğrencilerle birlikte 2 ay önce başladıklarını söyledi. Özkol, “Okuldaki öğretmenlerin destekleri ve öğrencilerin katkısıyla ortaya muhteşem bir proje furyası çıktı. Okulun bulunduğu Başak Mahallesi’nde yaşayanlar kırsal kesimden gelenlerin yaşadığı insanlardan oluşuyor. Kırsal kesimden gelen öğrencilerden oluşan bir mahalle olması bakımından proje ile öğrencilere özgüven aşılamak istedik. Bu projeyle öğrenciler kendi potansiyellerini gördüler. Öğrencilerin kendilerinde bir farkındalık oluşturmasını öğretmenlerle birlikte başardık. Mahallede yaşayan öğrencilerin babaları inşaat işlerinde uğraşan ve okuma, yazma sorunu yaşayan annelerin çocuklarıydı. Bu çocukları eğitim ve öğretimde en iyi yerlere getirmek için öğretmen kadromuzla birlikte yılbaşından beri çalışmalar sürmektedir. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı da bu çalışmalardan biridir” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERE DEĞERLER EĞİTİMİ DERSİ VERİYORUZ

Mehmetçik İmam Hatip Ortaokulu olarak okulda farklı projelere imza attıklarının altını çizen Özkol, “Maddeden Manaya” adlı projesini de gerçekleştirdiklerini ve projenin 2 yıl boyunca devam ettiğini aktardı. Proje kapsamında her Çarşamba ev ziyaretleri yaptıklarını ifade eden Özkol, her Cumartesi Destekleme Yetiştirme Kursu’nun gerçekleştiğini söyledi. Özkol, “Kurstan sonra her Cumartesi günleri okulda 2 saatlik ‘Değerler Eğitimi’ kapsamında öğrencilere ders verilmektedir. Çocukların ailelerinin maddi olanakları yetersiz olduğundan Milli Eğitim’in desteklemiş olduğu ‘Değerler Eğitimi’ kursunu açmış bulunmaktayız. Aynı zamanda hem Cumartesi ve hem Pazar günleri de sabahları Güreş sporuna yönelik kurs, öğleden sonra da Tekvando kursu açılarak, öğrencilerin hem fizik olarak da kendilerini yenilemelerini istedik. Öğrencilerin her alanda kendilerini geliştirmelerini arzu ediyoruz. Çocukları spora yönlendirmek gerekiyor. Bundan dolayı bu kursları açtık. Aynı zamanda Hızlı Okuma ve Etkili İletişim kurslarını da açarak, öğrencilerin okuma seviyelerini yükseltmek ve sosyal hayata adapte olmalarını sağlamak istiyoruz. Bu projelerle çocuklarda 2 yıl içerisinde çok ilerleme kaydettik. Öğrencilerin TEOG sınavındaki başarıları arttı. Ortaokula gelmeyen kız çocuklarına velileri ikna ederek, eğitimin gerekli olduğunu söyleyerek, devamlılığı sağladık” dedi.

BİLİME KATKI SAĞLAYACAK BİR NESİL YETİŞTİRİYORUZ

TÜBİTAK Bilim Fuarı için Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Bilim Tırı gönderdiğini dile getiren Özkol, fuarda serginin yanı sıra bahar şenliği adı altında öğrencilere ve katılımcılara müzik ziyafetinin sunulduğunu söyledi. Bilim fuarı kapsamında öğrencilerin sergilediği projelere değinen Özkol, “Öğrenciler fuar kapsamında 20 proje hazırladı. Başak Mahallesinin imkanlarını düşünerek projeleri gerçekleştirdik. Bazı projeler mahallenin olumsuz şartlarını engellemek için yapıldı. Örneğin, öğrenciler Sivrisinek kovar bitkilerini araştırdılar. Sivrisinek kovan bitkiler çoğaldığında sineklerin azabileceği düşünülerek tasarlanmış bir proje geliştirildi. Bir proje güzellik sabunu yapımı ile ilgili olarak, tasarlanan sabunun seri üretimini yapmayı düşünüyoruz. Projeyi yapan öğrenciler küçük mucitler olarak nitelendirdiğimiz 6,7 ve 8. Sınıf öğrencilerinden oluşuyor. Hedefimiz, projelerle öğrencilerin yaparak, yaşayarak ve anlayarak öğrenmelerinde istedik.  İmam Hatip Ortaokulu, sadece din eğitiminin verildiği okul değil aynı zamanda bilimsel araştırmaların hayat bulduğu, öğrencilerin geleceğe en iyi şekilde hazırlanmaları için dini ilimlerin yanında fenni ilimlerin de yer aldığı okuldur. Bilime katkı sağlayacak bir nesil yetiştirmek için mücadele ediyoruz” şeklinde konuştu.

ERASMUS PROJESİNİ AVRUPA BİRLİĞİNE SUNDUK

Mehmetçik İmam Hatip Ortaokulu’nun 1999’da ilköğretim olarak açıldığını belirten Özkol, 2009’da mevcut binanın Karatay Belediyesi tarafından yenilendiğini söyledi. Özkol, “2012 yılında Mehmetçik İmam Hatip Ortaokulu, İlkokul ve Ortaokul olarak ikiye ayrıldı. 2015 yılında okulun ismi velilerin isteği üzerine İmam Hatip Ortaokulu olarak ismi değişti. Öğrencilerin hepsini bu mahallede yaşayan ailelerden oluşuyor. Okulda tekli öğretim sistemi sürmekte olup, öğle arasında öğrencilere 50 dakika molayı geniş tutarak, öğrencilerin zihinlerinin yenilenmelerini istedik. İdare ve öğretmenler olarak TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı bizlere bir güven aşıladı. Çalışınca her şeyin yapılabileceğini gördük. Bütün öğretmenlerin görev aldığı bir ekip işi olarak ortaya çıktı. 16 öğretmenin yarısı projede gönüllü olarak görev aldı. Takım çalışmalarının ruhunu devam ettirebilirsek birçok proje ortaya çıkaracağız. Projede emeği geçen Rehber Öğretmeni Ayşe Zeybekoğlu, Matematik Öğretmeni Yücel Bayram, Fen Bilgisi Öğretmen Seda Yulafcı, Türkçe Öğretmeni Havva Nur Mıhoğlu, İngilizce Öğretmeni Pınar Aksoy ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 2017-2018 eğitim öğretim sezonu için bu seneden hazırlık yaptığımız ERASMUS projesi var. Öğrencilerin sigara gibi kötü alışkanlıklardan ve sokaktan kurtulmalarını sağlamak için projeyi Avrupa Birliğine sunduk. Temmuz ayında projeden olumlu sonuç alındığında İtalya, Hollanda ve Finlandiya yazmıştık. Özellikle Finlandiya’ya gitmeyi çok istiyoruz” dedi. Haber: Ramazan Düşünceli

1 Yorum

Bir yorum yaz
  1. 26.05.2017 18:30 Mustafa Bayar

    Tebrikler Fatih hocam başarılarının devamını dilerim

Yorum Yaz

tüm yorumlar