Lösemi hastası Yağız'a ilik şoku

Sait-Fatma Yıldız çiftinin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Yağız’a, bundan yaklaşık 7 ay önce yüksek ateş nedeniyle götürüldüğü hastanede enfeksiyon teşhisi konulmuştu. İlaçlara rağmen rahatsızlığı geçmeyen Yağız’ın, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde lösemi hastası olduğu anlaşılmıştı. Tedavisi için kök hücre nakli gereken Yağız’a müjdeli haberi, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş vermişti. Coş, donör bulunduğunu testlerin başladığını söylemişti. Ancak Yağız'a bulunan kordon kanı yetersiz kalırken, uygun iliklerin bazıları da test sonucunda Yağız'a uymadı. Ayrıca İsrail'den bulunan 2, Türkiye'den bulunan 2 kişi de ilik vermekten vazgeçti. İlik bulunamadığı için sağlık durumu kötüye giden Yağız Acıbadem Adana Hastanesi'ne kaldırıldı. 5-6 gündür yattığı hastanede kilo aldığı gözlenen Yağız'ın sağlık durumunun kötüye gittiği öğrenildi.
İLİK NAKLİ YAPILAMADI
Baba Sait Yıldız, oğluna uygun ilik ve kordon kanı bulunduğunu ancak yapılan testlerde iliklerin uymadığını, kordon kanının da yetersiz kaldığı için oğluna ilik nakli yapılmadığını, ayrıca ilik vermekten vazgeçenler olduğunu söyledi. Bu nedenle oğlunu tekrar hastaneye kaldırmak zorunda kaldıklarını belirten Yıldız, "Yağız'ın durumu biraz kötü. Kan değerleri düştü, enfeksiyon var. Yağız'la umutlu bekleyişimiz sürüyor. Şu anda 2 tane ilik görünüyor Yağız için. Bunun biri İngiltere biri de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde. Ancak bunların gelmesi de 4-5 ay sürecek dediler. Bizim bunu bekleyecek zamanımız yok. Yağız her gün kötüye gidiyor. Onun için iliklerin bir an önce gelmesi lazım çünkü onların yüzde 100 uyup uymayacağı buradaki testlerden sonra ortaya çıkacak. Bunun için Adana Valimiz Hüseyin Avni Coş'a başvurdum o da sağolsun ilgilenerek Sağlık Bakanlığı ile görüşüp iliklerin gelmesi için işi hızlandırdı. Şimdi yine bekliyoruz" dedi.
Yıldız, 2 Türk, 2 İsrailli'nin ilik vermekten vazgeçtiğine dikkat çekerek şunları kaydetti:
 
"2 tane İsrail'de var dediler maalesef onlardan bir sonuç çıkmadı artık vaz mı geçtiler yoksa uygun ilik bulunmadı mı onunla ilgili bir şey söylemediler bize. Şimdi onları zan altında bırakmak istemiyorum ama Türkiye'de bile 1-2 arkadaşımızın iliği Yağız'a uydu ama onlar da vazgeçti. İnsanlar vazgeçmekte hür. Sonuçta bir can kurtulacak ama vazgeçebiliyorlar. Herkesin başına gelebilir onun için duyarlı duyarsız bütün vatandaşlara teşekkür ediyorum. İnşallah Yağız sağlığına kavuşacak. Ülkeler ve kişiler hakkında herhangi bir yorum yapmak yanlış olur, kimseyi de zan altında bırakmayalım ama inşallah İsrail Türk olduğu için iliği göndermekten vazgeçmemiştir, uymadığı için iliği göndermemiştir. Ben öyle düşünmek istiyorum."

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar