LÖSEV’den anlamlı kutlama

LÖSEV Konya Şubesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı. Bu amaçla Konya’da bir otelde tertip edilen davete, Lösemi tedavisi gören çocukların anneleri ve kanser tedavisi gören kadınlar katıldı. 
Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) Konya Şube Başkanı Kadriye Özdamar, “LÖSEV Konya Şubesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü baz alarak, tedavi gören çocuklarımızın annelerini ve tedavi gören kadınlarımızı motive etmek amacıyla bir kutlama tertip etti. Tedavi gören 70 kadınımız ve annelerimizle böyle bir organizasyon düzenledik. Sadece 8 Mart’a özel olarak değil, güzel bir vakit geçirmek amacıyla da burada toplandık” diye belirtti. Sözlerine LÖSEV’in her zaman hastalarına, aile sıcaklığıyla yaklaştığını ekleyen Özdamar, “10 yıldır LÖSEV’in içerisindeyim ve 10 yıldır her kadınlar gününde, hediyemiz gelir ve motive edici bir etkinlik düzenlenir. Bu hastalıkta moral çok önemlidir, böyle etkinlikler hastalara ve ailelerine mutluluk veriyor. Mutlu olan hasta ise tedavisine daha hızlı cevap veriyor” şeklinde konuştu.     
LÖSEV BİR AİLEDİR
LÖSEV İç Anadolu Bölge Temsilcisi Gülbeyaz Vural ise, “Kadınlar gününe özel 70 annemizle bir araya geldik. Hem günün anlam ve önemini belirtmek, hem de kadınların hukuki açıdan kendilerini korumak adına neler yapabileceklerini Avukat Yasemin Bezirci anlatmış oldu. Hanımlarımız bugünü hem eğlenerek hem de öğrenerek geçirdi. Her zaman söylendiği gibi LÖSEV bir ailedir. Güzel bir gün oldu ve tedavi gören kadınlarımız pozitif bir havayla doldular” dedi. Konya’da yetişkin hasta sayısının artmaya başladığını belirten Vural, “Özellikle kadınların sık yakalandığı kanser türlerinden olan göğüs ve rahim kanseri, onları hayata küstürerek eve kapanmalarına neden oluyor. Bizim bu etkinliklerimiz sayesinde dışarı çıkıyorlar ve bizde desteklemiş oluyoruz” diye belirtti.  
Kadın hakları ve kadınların tedavi süreçlerinde karşılaştıkları zorluklar hakkında bilgi veren Avukat Yasemin Bezirci ise, “Bugün karşılaştığınız yanlış bir duruma dur demezseniz, yarın bir sevdiğinizin, aile bireyinin veya tekrardan sizin karşınıza çıkması muhtemeldir. Üstelik tedavi adı altında tacize uğrayan çok sayıda kadınımız ve kız çocuğumuz var. Bizler bilinçli olursak kendimize veya sevdiğimize zarar gelmesini engelleyebiliriz” dedi. 
MORAL OLUYOR
2012 yılında kızına Lösemi teşhisinin koyulmasıyla birlikte bu hastalıkla tanıştıklarını belirten Nuran Altınel, “Kızıma Lösemi teşhisi koyulduktan bir yıl sonra bana göğüs kanseri teşhisi koyuldu. Kızımla birlikte tedavi sürecimizi geçirdik. Ama tabi ki kendimi hep ikinci plana attım ve kızım için savaşmaya devam ettim. Hamdolsun ikimizde yendik. Bugün bu etkinlik için emeği geçen herkese ve Löseve çok teşekkür ediyorum. Bizim için moral oluyor bu tarz etkinlikler” şeklinde konuştu. Ayrıca Altınel, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladığını belirtti. Davetin ardından pasta kesen kadınlar bu güzel programdan dolayı oldukça memnun olduklarını ifade ettiler.  Haber: Sena Tuncer 

 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar