Mağduriyet yaratma çabasında

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Türkiye'den ayrılan İsrail Büyükelçisi'ne tepki göstererek "Mağduriyet yaratma çabasında, ucuz politikalar peşinde" dedi.
 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Türkiye'den ayrılan İsrail Büyükelçisi'ne tepki göstererek "Mağduriyet yaratma çabasında, ucuz politikalar peşinde" dedi. Çavuşoğlu açıklamasının devamında ise "İsrail Büyükelçisi pekala parasını ödeyip VIP'den geçebilirdi. İsrail'de bizim büyükelçiliğimiz ya da bizler, para ödeyerek geçiyoruz. Büyükelçi VIP'den değil de normal geçişten gittiği zaman ister istemez bu prosedürlere uyacak. Herkes uyuyor, vatandaş da uyuyor. Eğer buna tabi olmak istemiyorsan parasını verip VIP'den geçeceksin" ifadelerini kullandı.
 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 'İnsanlık suçu için İsrail'in hukuk karşısında hesap vermesi gerekiyor. İsrail'in yaptığı katliam uluslararası ceza mahkemesine götürülmeli, bunu Filistin yapabilir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde görünen yine ABD veto edecek, BM Genel Kurulu'nda karar çıkartmamız lazım' ifadelerini kullandı.

O ÜLKELER VIP'I AÇIYORSA BİZ DE AÇIYORUZ

İsrail Büyükelçisi'ne de tepki gösteren Çavuşoğlu "Mağduriyet yaratma çabasında, ucuz politikalar peşinde" diyerek şu yorumda bulundu:

İsrail Büyükelçisi özellikle attığı tweetlerle ciddi bir tahrik yaptı. Karşılıklılık esası gereği İsrail'de de Türkiye'de de VIP'den geçmek için belli bir ücret ödemeniz lazım. Biz bunu artık tüm ülkelere uyguluyoruz. O ülkeler bize VIP'i açıyorsa biz de açıyoruz. Para karşılığı açıyorsa para karşılığı. Tam mütekabiliyet. Eğer açmıyorsa açmıyoruz.
 

İsrail Büyükelçisi pekala parasını ödeyip VIP'den geçebilirdi. İsrail'de bizim büyükelçiliğimiz ya da bizler, para ödeyerek geçiyor.

Büyükelçi VIP'den değil de normal geçişten gittiği zaman ister istemez bu prosedürlere uyacak. Herkes uyuyor, vatandaş da uyuyor. Eğer buna tabi olmak istemiyorsan parasını verip VIP'den geçeceksin.

UCUZ POLİTİKA BU

Sanırım burada bilinçli bir geçiş var ki 'Beni mağdur ettiler' demek istedi. Ama ucuz bir politika bu. Tam bunlara yakışan bir yöntem.

Diğer taraftan tabi büyükelçimizi istişare için çektik, onlar göndermediler. Bu adımlar atıldı. Washington'daki büyükelçimiz istişareler için Ankara'ya çağrıldı. İsrail büyükelçimiz de dün geldi, görüştük.

Tabi İsrail ile ilişkileri istediğimiz şartlar yerine getirildiği için normalleştirdik. Ama o zaman da biz çok açık net söyledik ki, bu ilişkileri normalleştirmemiz sizin Filistin'de onların adımını ihlal eden adımlara sessiz kalacağımız anlamına gelmez."
 

CEZA MAHKEMESİNE GÖTÜRÜLMELİ

Sonraki adım BM Güvenlik Konseyi'ne bunu getirmek. Güvenlik Konseyi'ne şu anda biz üye olmadığımız için Kuveyt getiriyor. Ülkeleri tek tek arıyoruz. Güvenlik Konseyi'nde öyle görünüyor ki ABD veto edecek. Sonraki adım ise, genel kurul. Genel kurul'da bir karar çıkartmamız lazım. Dün Güney Afrika Dışişleri bakanı ile görüştüm. Filistin konusunda sesini en çok çıkartan bir ülke, halk olarak bugün Filistin'i en iyi anlayan ülke. Artık hesap verilebilirlik önemli. Bunun uluslararası ceza mahkemesine götürülmesi gerekiyor, bunu Filistin'in götürmesi gerekiyor. Biz bütün hukuki adımların neler olabileceği konusunda incelememizi de yapıyoruz.

Yarın Cenevre'de insan hakları konseyi toplanacak. Ve burada bağımsız bir soruşturma için karar çıkacak. Bu insanlık suçun, bağımsız bir komisyon tarafından incelenmesi gerekiyor. Bu rapor doğrultusunda da İsrail'in artık hukuk önünde de hesap verilmesi gerekiyor. Dünyayı her zamankinden daha fazla kararlı gördük. Artık netice almak istiyoruz. Artık Filistin devletinin herkes tarafından tanınması ve BM'de artık ülke olarak, bağımsız bir devlet olarak üye olması, yer alması... Artık iki devletli çözüm için dünyanın hiç ara vermeden çaba sarf etmesi gerekiyor.
 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar