Mantar birliği kuruluyor

KOP idaresi tarafından desteklenen Mantar Seracılığı Konya'da masaya yatırıldı. Tarım ve Orman İl Müdürü Seyfettin Baydar, mantar üreticileri için Akören ilçesine “Mantar Birliği” kurulacağını açıkladı.

Türkiye'de son yıllarda hızla yaygınlaşan, özellikle kırsal dağlık alanlarda çiftçilerin ek gelir kapısı haline dönüşen mantar yetiştiriciliğinin doğruları ve doğru bilinen yanlışları KOP İdaresi'nin düzenlediği "KOP Bölgesi Mantar Yetiştiriciliği Sempozyumu" ile Konya'da masaya yatırıldı.

KIRSALDA KALKINMAYI HEDEFLİYORUZ

KOP Başkanı İhsan Bostancı, bölge gerçeğinden hareketle bu çalışmaların odağında kırsalın yer aldığını ifade etti. Özellikle son 50-60 yılda kırsaldan kente doğru yoğun bir göç hareketi yaşanmakta olduğunu söyleyen Bostancı, "Başkanlık olarak kurulduğumuz günden bu yana bölgenin kalkınmasını hızlandırmak amacıyla çeşitli faaliyetleri destekliyor ve çeşitli projeler üretiyoruz. Nüfusumuzun yüzde 60’ı kırsalda yaşarken bugün kırsal nüfusumuz yüzde 15’lere kadar gerilemiş durumda. ‘Doğduğun yerde doy’ prensibi ile nüfusumuzun daha fazlasının doğdukları yerde kalabilmesini sağlamak bizim önemli amaçlarımızdan birisi. Bunun ne şekilde yapılacağı hususunu incelediğimiz zaman ekonomik faktörlerin en ön planda olduğunu görüyoruz" dedi.

MANTAR BİRLİĞİ KURULUYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı Konya İl Müdürü Seyfettin Baydar ise konuşmasında, "KOP İdaresi hem bizim için hem bölge çiftçilerimiz için çok önemli bir değerimiz. İdareye sunduğumuz projemiz onaydan geçti ve Konya’nın Akören ilçesinde bir mantar birliği kuracağız. İçerisinde üretimden paketleme, ambalajlama ve soğuk hava depolarına kadar bir çok imkanın bulunduğu proje ile yüksek dağlık kesimlerde bulunan Güneysınır, Hadim, Taşkent, Bozkır, Ahırlı, Yalıhüyük gibi alanlarda çiftçilerimizin ürettiği mantarları bu birliğimiz marifeti ile toplayacağız. Bakanlığımızın onayı ile birliğimizin kuruluşu onaylanır onaylanmaz soğuk zinciri bozmadan araçlarımızla bölge üreticilerimizin ürünlerini yerinden toplayacağız" diye konuştu. Haber: Fatih ERSOY

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar