Mekân insana hizmet etmeli

HD İç Mimarlık Ofisi İşletmecisi Hakan Demirtaş, Konya’nın iç mimarisindeki tercihleri ve yenilikleri anlattı. İç mimarideki uygulamalarda daha çok müşteri memnuniyetini ön planda tuttuklarının altını çizen Demirtaş, “Mekâna ilk giren kişinin sadece bir nokta dikkatini çekiyorsa mekânda yanlış bir uygulama vardır” dedi.

 

2013’den bu yana HD İç Mimarlık Ofisi işletme sahibi olan İç Mimar Hakan Demirtaş, iç mekan mimarisinde müşterilerinin isteklerini özellikle dikkate aldıklarını söyledi. Sektördeki asıl işlerinin ise  tasarım olduğunu söyleyen Demirtaş, “Asıl işimiz tasarım yapmak ama tasarımın bir bütün olması açısından her noktaya değiniyoruz. Üstelik sektörde sadece tasarım yapmak bizim müşterilerimize de yetmiyor. Yeterli gelmemesinin sebebi ise, tasarımların uygulanmasında, başından sonuna kadar takip edilmesinde ve iyi bir sonuca varılmasında beklentileri yüksek olmasına bağlıyoruz. Çünkü tasarımı kim yapacak, nasıl yapılacak, görsel tamamlanabilecek mi gibi başlı basına bir soru işareti oluşuyor akılarda. İlk olarak ne istediklerini öğreniyoruz. Mekânları ev mi, ofis mi, fabrika mı, mekân mı öğreniyoruz, istekleri doğrultusunda daha sonra projelendirmeye başlıyoruz” diye konuştu.

UYGULAMA UZUN SÜRÜYOR

Kendilerine gelen işlerde ilk olarak proje sürecine girildiğini belirten Demirtaş, ön proje hazırladıklarını ve hazırlanan proje üzerinde isteğe göre tekrardan yeni bir şekil daha verdiklerinin altını çizdi. Demirtaş, “Ön projede tüm detaylar konuşulduktan sonra 3 boyutlu hale getirilerek yerleşimi yapılıyor. Daha sonra ince detaylara iniyoruz, renkler, zevkler ve dokular hakkında görüşmelere başlıyoruz. Çoğunlukla yaptığımız projeler nokta atışı oluyor ama tabi bazen değişikliğe de gidebiliyoruz. Değişiklikler yapıldıktan sonrada uygulama aşamasına geçiyoruz. Uygulama aşamasına geçildikten sonra ön görülen maliyetler ortaya çıkarılıyor. Uygulama aşaması işin kendini göstermeye başladığı nokta olduğundan dolayı uzun bir süreç oluyor” dedi.

2017’DE KOYU TONLAR

Konya’da hem işyeri hem ev mimarisinde müşteri sayısının başa baş gittiğini belirten Demirtaş, “2017 yılında iş yeri ve ev tasarımında eşit bir talep vardı diyebilirim. Geçen yıllar ofis, işyeri projelerini daha fazla alıyorduk ama bu sene eşit diyebilirim, hatta konut projeleri biraz daha geçmiş olabilir. 2018’de bu durum nasıl olur onu bilemiyoruz, dönem dönem değişiyor çünkü. Ayda yapabildiğimiz belli bir proje kapasitemiz var ve bu kapasiteye göre proje alıyoruz. Eğer müşterilerimizin vakitleri varsa zaman veriyoruz sonra projeye başlamış oluyoruz” diye konuştu. Ayrıca Konya’da koyu renk uygulamasının öncülüğünü HD İç Mimarlığın yaptığını belirten Demirtaş, “2017’de koyu renkler, antrasit, renkler, gri, güme gibi kapalı renkler daha çok tercih edildi. Özellikle bürolarda, ofislerde, kafe gibi ortamlarda bu renkler favoriler arasındaydı. Bu koyu renler moda olmadan önceki dönemde beyaz renk kullanılıyordu. Şimdi ise iş yerlerinde koyu renk kullanılırken evlerde hala beyaz ve açık renk modası devam ediyor. Evlerin ferah olması gerekiyor, çünkü gelen müşterilerimizin talebi de bu yönde oluyor” şeklinde konuştu.

MEKAN HİZMET ETMELİ

Tasarım yaparken öncelikli olarak uygulanabilir olmasına dikkat ettiklerinin altını çizen Demirtaş, “Biz istediğimiz gibi tasarım yapalım önemli olan onu uygulamaya dökebilmektir. Birde kullanışlılık var tabi, insanlar mekânlara hizmet etmemeli, mekânlar insanlara hizmet etmeli düşüncesiyle hareket ediyoruz” dedi. Ayrıca her türlü bütçeye göre proje yaptıklarını belirten Demirtaş, “Biz her zaman evin tamamının yenilenmesi taraftarıyız ama her zaman müşterilerimizin bütçesi buna yeterli gelmeyebiliyor. Eğer imkânları varsa tüm mekânı yapmayı tavsiye ediyoruz” diye belirtti.  

ZEMİN MUTLAKA DEĞİŞMELİ

Her projede zemin döşemesinin yenilenmesine yönelik çalıştıklarını söyleyen Demirtaş, “En önemli çalışma zemin döşemesidir. Bunun yanında tavana yapmış olduğumuz, bir takım çalışmalar oluyor. Asma tavan veya başka bir uygulama olabilir, duvar kaplama ve ahşap çalışması olabilir. Ayrıca artık duvar kâğıtlarını yoğun olarak kullanmıyoruz. Çünkü duvar kâğıdı eskiden bazı kusurları kapatmak için kullanılan bir uygulamaydı” diye konuştu. Mekânların bir bütün olarak ele alındığını söyleyen Demirtaş, “Bir mekanı gösteren renktir, duvardır veya yer döşemesidir diyemeyiz. Çünkü her obje birbirini tamamlayan bir bütündür. Biz her zaman mekânı bütün olarak ele alırız ve uygulamalarımızı buna göre yaparız. Mekâna giren kişilerin tepkisi de o yöndedir. Aydınlatmasıyla, döşemesiyle, kaplamasıyla hepsi tamamlar. Giren kişi eğer sadece tek bir şeye takılıyorsa diğer uygulamalarda sıkıntı var demektir” açıklamasında bulundu.  Haber: Sena Tuncer 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar