‘Meme kanserindeki artış çok fazla’

Son yıllarda hızla artış gösteren kanser vakalarında oranlar ürkütücü boyutlara ulaştı. Kanser vakalarının 2030 yılında veba salgını gibi yayılmasından endişe edilirken, Manisa KETEM Hekimi Dr. Gül Yorgancıgil, hiçbir şikayeti olmayan kadınlarda yaptıkları meme kanseri taramalarında önceden 3-5 olan vaka sayısının 2013’te 38’e çıktığını ve bunun yüzde 70’inin 40 yaş altındaki genç kadınlar olduğunu söyledi.

Kanserde erken teşhisin önemi giderek artarken, toplumda hızla yayılan kanser vakaları korkutuyor. 2006 yılında kurulan Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Hekimi Dr. Gül Yorgancıgil merkezde yapılan çalışmalardan ve sigara kullanımının kanseri nasıl tetiklediğinden bahsetti.

Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezine bağlı bir birim olan ve ücretsiz olarak faaliyetlerini sürdüren Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Hekimi Dr. Gül Yorgancıgil, “Öncelikle bizim burada 3 ayaklı bir fonksiyonumuz var burada. Koruyucu sağlık hekimliğini baz alan bir sistematiği var buranın. Meme kanseri, rahim ağzı kanseri gibi erken yakalanabilir kanserlerin testlerini yapan bir kurum. Tabi bunlarda belli bir yaş gruplarına hitap ediyoruz. Mesela 30 ila 65 yaş arasında rahim ağzı kanser taramaları, meme için de 40 ila 69 yaş grubu endike. O yaş grubunu kabul ediyoruz. SGK’ya faturalandırılmıyor, her gelen TC kimlik numarası ile buradan hizmet alabiliyor. Her gün hizmet alabiliyor. Özel bir randevu sistemi yok bunun için” dedi.

HENÜZ KANSER HARİTAMIZ YOK

Kanser taramasını, “Kanserin en erken yakalanabildiği ve tedavisinin çok basit ve kolay olabildiği bir evrede yakalamaktır” diyerek açıklayan Yorgancıgil, “Bu kanser merkezleri aslında illerin kanser haritalarını kurgulamak için ortaya çıkarılmış, kurgulanmış merkezler. Henüz elimizde 2006 yılından beri böyle bir veri yok. Sadece bize gelen vakaları ya da bizim davet ettiğimiz kişileri var. Muazzam bir davet söz konusu şuanda. Şuan için Manisa nüfusunun yüzde 70’ine ulaşabilmiş değiliz. Dolayısıyla Manisa’daki kanser hastası vakalarını söylemek şuan için erken. Manisa için henüz belirlenmiş bir kanser haritası yok” şeklinde konuştu.

MEME KANSERİNDE BÜYÜK ARTIŞ VAR

Erken yakalanabilir kanserlerin meme, rahim ağzı ve kolon kanserleri olduğunu kaydeden Yorgancıgil, “Henüz merkezimizde kolon taramalarını yapmıyoruz. Bu taramayı aile hekimleri aile sağlık merkezlerinde yapıyorlar. Meme ve rahim ağzı kanserinde gerçekten vakalar son yıl ürkütücü boyutlarda. 2006 yılından beri açılan bir merkeziz. Önceleri 2006 yılında 3 tane 5 tane meme kanseri yakalarken ki bunu yakalarken hastanın hiçbir şikayeti yok biz burada teşhis ediyoruz. Ekibimiz var. Muazzam büyük bir ekibimiz var. Şuanda 2013’te 38 tane meme kanseri. Bunun yüzde 70’i de 40 yaşın altındaki genç kadınlar” dedi.

RAMAZAN, SİGARA BIRAKMAK İÇİN FIRSAT

Ramazan ayının sigara bırakmak isteyenler için önemli bir zaman olduğunu ifade eden Dr. Yorgancıgil merkezdeki sigara bıraktırma polikliniği hakkında da şu bilgileri verdi:

“Bu birimimizde ücretsiz. Herkes her an hizmet alabiliyor. Randevu almak isteyenleri de hiç ikiletmeden hemen ertesi güne randevu veriyoruz. Sigara hastaları ya da tiryakilerine de öncelikle sigarayı bırakma nedenleri, kaç yaşında başladıkları, evde içen var mı? Beraberinde onları kışkırtıcı çay, kahve hissi, kafein alımı, kola içmesi, alkol problemi, geçirdiği eski hastalıklar irdelenerek daha doğru bir yolculukla hizmet ediliyor. Kimisine sadece danışmanlık kimi tiryakilere de ağır bağımlı ise medikal tedaviden ilaç tedavilerinden yardım alıyoruz. Bunlar çok başarılı, hastalara yumuşak geçişler yaptırıyorlar ve yaklaşık 3 ay en kritik devrede çok yoğun ve sıkı bir takip polikliniğimiz tarafından evlere telefon açılıp hastalarımız aranıyor belli kritik dönemlerde. Bize gelemiyorlarsa veya gelmek arzu etmiyorlarsa biraz da biz buradan polikliniğimizden forse ediyoruz. Bizim diğer polikliniklerden farkımız bu” şeklinde konuştu.

BIRAKMADA HASTALANMA KORKUSU ETKİLİ

Sigara bırakma polikliniklerine başvuran hastaların bırakmayı isteme sebeplerinin başında hastalanma korkusu olduğuna dikkat çeken Yorgancıgil şunları söyledi:

“Hastalanma korkusu çok etkili. Kanser hortladı biliyorsunuz. Çok fazla görülüyor. 2030 yılında Uluslararası Kanser Örgütünün projeksiyonları çok, bunlar gerçekten çok düşündürücü. Dünyada, kanserin çok fazla artacağı ve bu hastalığın veba gibi yayılacağına dair öngörüler var ki bunlar bilimsel projeksiyonlar. Dolayısıyla sigara hastalarımız akciğer kanseri ve diğer organ kanserleri çok yakın. Sigara içtikleri için ölüme yakınlar. O yüzden hastalanma korkuları onları bize getiriyor. En baş sebep bu. Bunun yanında maddi sebeplerde etkili oluyor ve cebimizi de fakirleştiren bir etken.”

Sigara içen vatandaşları çekinmeden KETEM’e gelmeleri konusunda çağrıda bulunan Yorgancıgil, “Sigara içen vatandaşlarımızı hiç çekinmeden buraya gelmeleri konusunda yüreklendiririz ve davet ediyoruz buraya. İkiletmeden randevu veriliyor. Çok enerjik bir işleyiş var burada. Hasta, sıralar, kuyruklar bekleyerek doktora ulaşmıyor. Hasta, hastane sıkışıklığına gidip numara almadan her şeyi burada ekibimiz hallediyor. Hastaları olabilecek en fazla konforu ve enerjik işleyişi sunuyoruz. Yakın takip ediyoruz. Kararlılık en başta önemli tabiî ki. Buradaki profesyonel desteği almalarını tavsiye ediyorum. Sigara tiryakilerinin bir yere bağlanmalarının bu güzel yanı var” dedi.

 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar