“Memur maaşları yoksulluk sınırından düşük”

Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata, “Bağlı olduğumuz Kamu-Sen Konfederasyonun her ay yaptırdığı Asgari Geçim sonuçlarına göre Nisan 2019 ayına göre memur maaşları yoksulluk sınırından yüzde 73 daha düşük çıktı” dedi.

Dar ve sabit gelirli kesimin yaşadığı ekonomik zorlukların her geçen gün biraz daha arttığına vurgu yapan Başkan Ata, “Her ay düzenli olarak Kamu-Sen tarafından Asgari Geçim endeksi sonuçlarına göre Nisan 2019 ayında da dar ve sabit gelirlilerin bir kez daha kaybettiğini göstermiştir. Yılbaşından bu yana geçen 4 ayda resmi enflasyon yüzde 4’e ulaşmış durumdadır. Bu da kamu görevlilerinin ilk altı ay için aldığı zam oranına eşittir. Yani altı ay için verilen zam daha dördüncü ayda tükenmiştir. Dolayısıyla resmi rakamlar bile memur maaşlarının sürekli eridiğini teyit etmektedir. Kamu-Sen Ar-Ge Merkezimiz tarafından yapılan çalışma sonucunda, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre yüzde 1,41; açlık sınırının ise yüzde 0,83 oranında arttığı belirlenmiştir. Ortama memur maaşının 3 bin 786 lira, ailenin aylık zorunlu tüketim harcamasının 6 bin 563 lira olduğu hesaba katıldığında, memur maaşlarının yoksulluk sınırının yüzde 73 oranında gerisinde kaldığı görülmektedir” dedi.

KAMU ÇALIŞANLARINA BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLSİN

Ata, “Ortaya çıkan bu rakamlar elinde avucunda bir şey kalmayan kamu çalışanları, emekliler, asgari ücretliler gibi dar ve sabit gelirli kesimin yaşadığı zorlukların birkaç kat daha arttığının ispatıdır. Ramazan ayında ve sonrasında kutlayacağımız bayramda piyasaların canlanması, ekonominin düzlüğe çıkması için kamu çalışanlarına da bayram ikramiyesi verilmesi gerektiği bir kere daha görülmektedir” diye konuştu.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar