Meram’a fidan seferberliği

Meram’da, yeşil dokuyu güçlendirme çalışmaları kapsamında binlerce fidan toprakla buluşturuldu.

Meram Belediyesi tarafından Kozağaç Mahallesi’nde düzenlenen fidan dikim törenine, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, AK Parti Meram İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevil Tosunoğlu, Meram Gençlik Meclisi Başkanı Mehmet Yolcu, Meram Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Ermiş, AK Parti Meram İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Gelecek nesillere daha yeşil bir Meram bırakmak için çaba gösterdiklerini belirten Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Bizler ‘Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz’ diyen bir peygamberin; Hz. Muhammed’in (S.A.V.) ümmeti olarak onun buyruğunu yerine getirirken, yaptığımız işin kutsiyetinin farkındayız. ‘Yaş kesenin başını keserim’ diyen Fatih Sultan Mehmet Han, bu sözü boşuna dememiştir. Bunların hepsi bize yani geleceğe verilen mesajlardır. Oysa ne Hz. Peygamberin yaşadığı dönemde ne de Fatih’in yaşadığı dönemde bir çevre sorunu yoktur. Fatih’in İstanbul’unda her taraf ormanlarla doludur. Ecdadımız o zamanlar ormanların nasıl bir zenginlik kaynağı olduğunun farkındaydı. Bize düşen, bu sözlerle bize verilen mesajların gereğini yerine getirmektir” ifadelerini kullandı.

MAHALLE KORULUKLARI OLUŞTURULUYOR

Meram’ın mevcut yeşil dokusunu korumanın yanında bunu olabildiğince artırmak için ciddi çalışmalar yaptıklarını dile getiren Başkan Toru, “Şehrimizin akciğeri konumunda olan Meram ilçemizde çok şükür ki, yukarıdan baktığımız zaman kiremit renkleri yerine yeşilin tüm tonlarını görmenin sevincini yaşadık. Öncelikli olarak yeni bir kavram geliştirmenin peşinde olduk. Ağaçlandırma çalışmaları yaparken karşımıza çıkan soru şuydu: Ağaç dikiminde önceliğimiz ne olacaktı? Nasıl bir yol çizmeliydik? Çalışmalarımız sonucu ortaya şöyle bir netice çıktı; ağaçlandırma çalışmaları belli alanları kapsamamalıydı ve insanlarımızın gözlerinin değdiği, ayaklarının bastığı her yeri ağaçlandırmalı hatta o alanları birer koruluğa çevirmeliydik. İncelemelerimizin sonucu ortaya “mahalle koruluğu” kavramı çıktı. Ve bunun neticesi olarak bugün burada yaptığımız gibi Meram’ın birçok mahallesinde fidanlarımızı toprakla buluşturduk” şeklinde konuştu.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar