Mesleki yeterlilik belgesinin farkında değiliz

Konya’nın mesleki yeterlilik belgesi alma konusunda yetersiz olduğunu söyleyen Mesleki Yeterlilik Belgelendirme ve Sınav Merkezi Yönetim Temsilcisi Dilek Güllü, çok fazla insanın çalıştığı inşaat sektöründe sadece 600 kişiye belge verdiklerini açıkladı.

Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olan kişilerin getirileri hakkında konuşan Güllü, “Ustalar, Mesleki Yeterlilik Belgesi alarak sadece mesleklerinin gerektirdiği kanuni zorunluluğu yerine getirmiş olmuyor aynı zamanda mesleklerini daha rekabetçi ve daha güvenli bir şekilde icra etmelerini sağlayacak, yurt dışında da geçerli bir belgenin sahibi oluyorlar” dedi.

“İŞVERENLERE GETİRİSİ VAR”

Mesleki Yeterlilik Belgesinin işverenlere getirisinin olduğunu söyleyen Güllü, “İşverenler mesleki bilgi, beceri ve yetkinliğe sahip, belgeli personel çalıştırarak hem iş kazası riskini azaltmış oluyor hem de denetimlerde işverenlerin cezai yaptırımlara maruz kalma durumu ortadan kalkıyor. Ayrıca belgeli personel çalıştıran işverenlere sunulan çeşitli teşviklerden faydalanıyor” şeklinde konuştu.

“TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ MESLEKLER MUTLAKA ALMALI”

Tehlikeli ve çok tehlikeli meslek grubunda olan kişilerin dikkatli olması gerektiğini söyleyen Güllü, “Mesleki yeterlilik belgesi konusunda ustalar genellikle, “bizim zaten bir ustalığımız var, bu belgeye gerek yok” diyorlar. Ancak bu belge ile mesleklerini taçlandırabilirler. Çok tehlikeli gruba giren inşaat, otomotiv ve metal meslekler olmasına rağmen insanlar bunun fakında değiller” dedi. İnşaat sektöründe mesleki yeterlilik belgesi alan kişinin az olduğunu söyleyen Güllü, “11 aylık bir süreçten bugüne 600’ün üzerinde bir belgelendirme yaptık. Ancak inşaat sektöründe çalışanlara baktığımızda bu sayı çok az” dedi. Haber:Aysun Karabayır

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar