Mevsim değişikliğine dikkat!

Beslenme ve Diyet Danışmanı Diyetisyen Merve Çelik, mevsim değişikliği ile ortaya çıkan nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların arttığına dikkat çekti.

Son günlerde havaların ani değişimleri ile birlikte nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar artış gösterdi. Fitkonium Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Diyetisyenlerinden Merve Çelik de konu ile ilgili vatandaşları bilgilendirerek mevsim geçişlerinde doğru beslenme yöntemlerini paylaştı. Diyetisyen Çelik, "Mevsim değişiklikleri beslenmemiz üzerinde olumsuz etkiler yapar. Mevsimler değişirken genellikle kendimizi yorgun ve halsiz hissederiz. Ama bu geçiş genelde sonbahara ve kışa geçişlerde görülmektedir" diyerek konu ile ilgili bilgi verdi. Çelik, "İlkbahara ve yaza geçişlerde ise daha enerjik ve dinamik hissederiz. Tabi ki bu yaz gelmeden ilk bahar girişinde hissedilen bir duygudur. Çünkü biliyoruz ki çoğumuz yaz güneşinden kaçıp daha gölge ve serin yerler arıyoruz. Mevsim değişikliği nedeniyle gözlerde kuruluk ve bazı alerjiler görülebilir. Mevsimsel alerji semptomlarını hafifletmek için doğal yollardan uygulanabilecek bazı çözümler vardır. İlki kuersetindir. Turunçgiller, elma ve soğanda bulunan bu flavonoidin anti-histamin özellikleri olduğu kanıtlanmıştır" dedi.

POLENLER ALERJİ YAPABİLİR

"Mevsimsel alerjilerin en yaygın tetikleyicisi polendir" diyen Çelik, "Polenler, bahar aylarında ağaçlar, otlar ve çimenlerden havaya yayılır. Bazı küf alerjileri mevsimlere göre oluşurken bazıları bütün bir yıl boyunca oluşabilir. Yıl boyu mevcut olan diğer yaygın alerji tetikleyicileri ise toz ve hayvan kepeğidir. Bu tetikleyici unsurları azaltmak için ev temizliğini düzenli bir şekilde yapın, aksi takdirde toz ve küfler birikir. Baharın gelmesiyle birlikte alerji sezonu da resmi açılışını yapmış oldu. Havadaki artan polenler; gözlerde kaşıntı, batma ve sulanma gibi belirtilerin yanı sıra sinüs tıkanıklığı ve basıncı, hapşırma, burun akıntısı, öksürük gibi çeşitli semptomları beraberinde getirir. Sinüs tıkanıklığı aynı zamanda dişeti şişkinliği, baş ağrısı, yorgunluk, yüz ve dişetlerinde kabarmaya da neden olabilir. İyi haber şu ki, bahar alerjilerinin semptomlarını rahatlatmak üzere bütünsel çözümler bulunuyor" dedi.

DÜZENLİ BESLENİN

Sık sık değişen hava koşulları nedeniyle mevsim geçişlerinde sağlığı korumak için dengeli ve düzenli beslenmenin önemine dikkat çeken Diyetisyen Çelik, "Ara öğün alışkanlığınız yoksa bundan sonra ara öğün yapmayı alışkanlık haline getirin. Çünkü ara öğün yapmak, kan şekerinizin dengelenmesini ve tok kalmanızı sağlar. Öğle yemeğinizi atlamayın. Öğle öğününü tüketmek, akşam yemeğindeki porsiyonunuzun azalmasını sağlar. Günde 6 öğün beslenin ve öğünleriniz arasında 3 saati geçirmeyin. Bu şekilde beslendiğinizde, daha kolay kilo verdiğinizi ve hiç aç kalmadığınızı hissedeceksinizdir" diye konuştu.

"Karbonhidratlar, yağlar ve proteinler dengeli bir şekilde her gün tüketilmelidir" diyen Diyetisyen Çelik,. Karbonhidrat kaynağı olarak tam buğday ekmek, bulgur, yulaf tarzı tam tahıl ağırlıklı besinler, yağ grubundan sıvı yağları, ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar, protein kaynağı olarak ise yarım yağlı süt, yoğurt, yumurta, balık, tavuk veya yağsız etler tercih edilebilir. Bunlar dışında günde 5-6 porsiyon meyve, sebze tüketilmeli. Ancak bahar aylarına doğru daha çok artan sebze, meyve çeşitliliği porsiyon kontrolünüzün kaçmasına neden olabilir. Bu nedenle porsiyonlar konusunda dikkatli olunmalı" şeklinde konuştu.

Haber: Fatih ERSOY

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar