Millet şaşı bakanları sandığa gömer

Millete seslenen AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, vatandaşlardan anayasa metnini okumadan sandığa gitmemelerini istedi. Kafasında soru işaretleri olan her vatandaşı kapı kapı dolaşarak bilgilendirdiklerine değinen Etyemez, millettin anayasa maddelerini okuduğunda faydalarının olduğunu göreceğini söyledi.

Etyemez, “CHP’nin başından beri  şiddet yanlısı bir dil kullandığı ve toplumu sürekli germeye çalıştığını görüyoruz.  Kılıçdaroğlu’nun “Bu anayasayı geçirmeyiz. Kan aksa da geçirmeyiz” cümlesi CHP Grup Başkanvekilinin “Biz bu anayasayı geçirtmeyiz. Ağırlığınız yetmez” gibi cümleleri tehdit içerikli bir yaklaşım ve üslupları kesinlikle kabul etmiyoruz” dedi.

Etyemez, “16 Nisan referandumunda 18 maddelik bir anayasa değişikliği yapılıyor. 18 maddenin açıklayamayacağımız, arkasında duramayacağımız hiçbir maddesi yok. Bütün maddelerin arkasındayız. Milletin faydasına olduğuna inanıyoruz” dedi.

RÖPORTAJ: RAMAZAN DÜŞÜNCELİ

16 Nisan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Oylamasına sayılı günler kaldı. Sokağın nabzını tutuyorsunuz. Sokaklarda referanduma yönelik havayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Referandum startının verildiği günden itibaren hemşerilerle bir arada olmaya gayret ediyoruz. SKM programları çerçevesinde ziyaretlerimizi yapıyoruz. Ereğli’de sanayi çalışanlarını ziyaret ettik. Konya sanayi esnafını ziyaret ederek onların dertlerini dinliyoruz. Evet, çadırına gelerek, gençlik teşkilatıyla birlikte vatandaşların sorularını içtenlikle yanıtlıyoruz. Gezdiğimiz esnaflardan yüzde 95 oranında yüz yüze görüştüğümüz insanlarla tabii ki “Evet” ifadesini kullandıklarını gördük. Bazı seçmenlerin kafasındaki sorulara bizlere ilettiler. Bizler de onları bilgilendirdik. 16 Nisan referandumunda 18 maddelik bir anayasa değişikliği yapılıyor. 18 maddenin açıklayamayacağımız, arkasında duramayacağımız hiçbir maddesi yok. Bütün maddelerin arkasındayız. Milletin faydasına olduğuna inanıyoruz. Vatandaşların sorularına verdiğimiz cevaplarla tereddütlerin oluşturduğu nedenleri ortadan kaldırdığımızı düşünüyorum. Tercih yine milletindir. Net olarak diyebilirim ki kesinlikle vatandaşın kendi tercihi, kendi kararı, anladığı kadarıyla ortaya koymuş olduğu tercihe son derece saygılıyız. Türkiye’nin kendi iç meselesi, milletin kendi iradesine sahip çıkacağı anayasa değişikliği referandumunda kullanacağı tercihini etkileyecek yaklaşım ve girişimlere asla fırsat vermeyiz. Şer odaklarının girişimlerini millete anlatırız.

AVRUPA ÜLKELERİNİN TAVRI KABUL EDİLEMEZ

Son günlerde Avrupa ülkelerinin yaptığı “Hayır”  propagandasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Avrupa ülkelerinin referandumun sonuçlarına dönük ortaya koydukları tavır ve çabalarını kabul edilemez olarak görüyor ve reddediyoruz. Avrupa ülkelerinin bu tutumunu da halka anlatıyoruz. PKK ve FETÖ terör örgütlerini de anlatırken, kendi tercihleriyle hayır oyu verenleri terörle eş tutuyormuşuz gibi bir yaklaşımı kesinlikle reddediyoruz. Burada biz halkımıza ülkemiz üzerinde oynanan oyunları 16 Nisan’daki halk oylaması referandumu millete net bir şekilde anlatıyoruz. Millete anlatırken, bu şekilde algı oluşturulmasını kabul etmiyoruz.

CHP’NİN ÜSLUBU TAHRİK EDİCİ

Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve özellikle CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’un referandum için kullandığı üslubu nasıl buluyorsunuz?

Anayasa değişikliğinin mecliste teklifin getirilmesi komisyonda görüşülmesi, genel kurulda görüşülmesi ve ondan sonra millete getirdikten sonraki süreçte CHP’nin başından beri çok şiddet yanlısı bir dil kullandığı ve toplumu sürekli germeye çalıştığını görüyoruz. Kılıçdaroğlu’nun “Bu anayasayı geçirmeyiz. Kan aksa da geçirmeyiz” cümlesi CHP Grup Başkanvekilinin “Biz bu anayasayı geçirtmeyiz. Ağırlığınız yetmez” gibi cümleleri tehdit içerikli bir yaklaşım ve üslupları kesinlikle kabul etmiyoruz. Meclisin 339 evet oyuyla anayasa değişiklik paketinin tamamının meclisten geçti. CHP Hatay Milletvekili “Türk milleti 339 hainin oyundan daha büyüktür” ifadesini sosyal medyada kullanmıştır. Konya’ya yakışmayan bir üslupla CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’un yapmış olduğu açıklama gerçekten Konyalı vatandaşları rahatsız eden bir açıklamadır. “Samsun’dan başlayarak, Amasya, Sivas ve Erzurum’dan gelip, İzmir’de hepinizi denize dökeriz” ifadesini kullanmıştır. Bu ifadesi, bir Yunanla, bir düşmanla eşdeğer gösterilmesi son derece rahatsızlık verici bir durumdur. CHP’nin kurucusu Atatürk, milletle beraber Yunan ordularını denize döktü. Bunlar milleti denize dökmeye kalkıyor. Bu millet kendisine böyle şaşı bakanları sandığa gömer. CHP’ye yıllardır genel başkanlık yapmış, siyasi tecrübesi olan Deniz Baykal, “Hayır oyu çıkarsa, Yunan’ı denize dökmüş gibi sevineceğiz” şeklinde ifade kullandı. AK Parti olarak halkı doğru bilgilendirerek, 18 maddenin içeriğini en ince detayına kadar vatandaşlara Türkiye’ye kazandıracağı faydaları anlatmaya çalışıyoruz. Vatandaşlar anayasa metnini okusunlar. Büyük oranda Türkiye için en doğru olduğunu anlayacaklardır. Kafasında soru işaretleri olan, sorusu olan vatandaşların sorusu her daim cevaplamaya hazırız. Konya’da toplumu aydınlatmak ve 16 Nisan’da “Evet” desteği almak için bütün mahalleleri, ilçeleri, esnafları gezmeye çalışıyoruz. Millet tıkanmışlığı ve sorunları çözmenin adresidir.

16 Nisan referandumunda Türkiye geneli ve Konya olarak oy tahmininiz nedir?

Çok net olarak söyleyebilirim ki, Türkiye’den güçlü bir evet çıkacaktır. Konya’dan en güçlü desteği vereceğimize inanıyorum. Sandıkta Konya’dan yüzde 80 üzerinde oy oranı bekliyorum. Türkiye genelinde yüzde 60 ın üzerinde oyla güçlü bir döneme hep birlikte gireceğiz.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar