Mısır Tohumda yerli ve milli olduk

Selçuklu Ziraat Odası, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen "Mısır Çeşitleri Tarla Günü" etkinliği çok sayı da davetlinin katılımı ile Tömek Mahallesi'nde gerçekleştirildi.

Yüzde 100 yabancı meşeeli mısır tohumlarının kullanıldığı ülkemizde ilk ve tek milli olma özelliğini taşıyan mısır çeşitlerinin tanıtıldığı tarla gününde konuşan Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bacak, artık mısır tohumunda dışa bağımlılığın bitirilmesi gerektiğini ifade etti.

Selçuklu İlçesi Tömek mahallesinde Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Ada, Ada 1, Ada 2 ve Hacıbey isimli mısır çeşitlerini üreten Cemil Temiz, tarlasına aynı zamanda ABD menşeli bir ürünü daha ektiğini belirterek, "ABD menşeli üründen daha kaliteli ürünü Türk tohumlar aldım. Dekarından slajlık 8 ton mahsül kaldırdık. Buradan tüm üreticilere sesleniyorum. Yerli ve milli tohum kullanalım" dedi.

Sakarya Mısır Araştırma Enstütüsü Müdürü Ahmet Duman ise, Türkiye'de mısır üretiminde yüzde 100 dışa bağımlı bir ülke olduğumuza dikkat çekerek, "Enstitü olarak yerli ve milli üretime destek amacıyla birçok çalışmalar gerçekleştirdik. Türk mühendislerine imkan verildiğinde neleri başarabileceğimizi bugün burada görüyoruz ve artık diyoruz ki, tohumda milli ve yerli üretimin başladığı gün bugün olsun istiyoruz" diye konuştu

YABANCI HAYANLIĞINDAN VAZGEÇELİM

Tohum konusunda maalesef yabancı hayranlığımız devam ediyor diyen Duman, "Bugün burada yerli ve milli tohum ile dekardan 8 ton hasat yapıldığını gördük. Çeltik'te olduğu gibi mısırda da artık yerli olmaya adayız. Tohum satan firmalardan yerli tohum isteyelim, yabancı tohumları almayalım ve onların yerli tohum satmalarını sağlayalım. Yerli ve milli tohum satışının tüm ülkemizde yaygınlaşmasına vesile olalım" dedi.

ABD AĞIRLIKLI TOHUM KULLANILIYOR

Türkiye'de mısır tohumunda ABD başta olmak üzere Çin, Fransa gibi ülkelerin tohumlarının kullanıldığını ifade eden Duman, Yabancı meşeli bir çuval tohum bugün 300 liradan satılıyor. Dolardaki artışla bu fiyatların daha da yükseleceğini biliyoruz. Biz üreticilerimize çuvalını yüzde 50 daha ucuza veriyoruz. Maliyetlerimizi düşürme anlamında önemli bir adım atılmış oldu" dedi.

YERLİ ÜRÜN DESTEKLENMELİ

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Soylu, ülkemiz de yerli ve milli tohumda önemli çalışmaların yapıldığını belirterek, "Bugün birçok yurt dışı meşeli tohumlardan daha verimli ve kaliteli ürünün yerli tohumdan alınmasının yaşandığına şahit oluyoruz. Dışa bağımlılığın önüne geçmek adına bu ürüne sahip çıkılması gerekir" dedi. (Haber: Fatih ERSOY)

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar