Mutluluğa adanan adaklar

Mutluluğa adanan adaklar

İnsanların sevindiği bir anda ya da kazayla karşılaştığında adak adama geleneği Konya’da yaşatılıyor. Adak kurban satan Ali Bilen, vatandaşların genellikle askere gidenler, doğum yapanlar, kaza ve sevinç anlarında adak adadıklarını kaydetti.

Vatandaşlar kötü bir olaydan rahata çıkmak için veya sevindikleri bir anda adak adama geleneği Konya’da devam ediyor. Adak kurbanların merkezi olan Muhacir Pazarı yanında uzun yıllardır adak kurban satışını sürdüren adakçı Ali Bilen adak adama geleneğinin Konya’da devam ettiğini kaydetti. Bilen, “İnsanlar asker için, doğum yapanlar için, kaza ve sevinç anlarında adadıkları adağını kestiriyor. Vatandaşların adak adamaya ilgisi günden güne yoğunlaşıyor. Adağını alanlar, vakıflara, yurtlara, Kur’an kurslarına, yoksullara, hayır kurumlarına götürüyor. Vatandaş adadığı adağını kendi ailesi içinde de pişirip yedirebiliyor. Vatandaşlarımız adak adamanın yerini ayrı tutuyor. Adam bir ev alıyor, araba alıyor şükür için adak adıyor. Adak insanlar tarafından bir olay karşısında adandıktan sonra adakçılardan alınan koyun ve kuzular kesildikten sonra dağıtılıyor. Adak kurbanlar 200 TL’den başlayıp 1200 TL’ye kadar varan fiyatlar var. Adak kurbanlarda koyun, keçi, inek kredi kartına 6 taksit yapılıyor. Adak kurbanları 7-8 parça yapıp müşteriye teslim ediyoruz” diye konuştu.

Vatandaşların adak adamanın yerini ayrı tuttuğunu belirten Bilen, “Adam bir ev alıyor, araba alıyor şükür için adak adıyor. Biz de burada kesip, teslim ediyoruz. Hem adak adayan seviniyor. Hem de biz seviniyoruz” şeklinde konuştu.

Haber: Ramazan DÜŞÜNCELİ

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar