Müzeler Günü kutlandı

Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu tarafından Müzeler Haftası kapsamında “18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü” kutlandı.

Etkinlikte Konya Müzeler Müdürü Ömer Faruk Türkan ve Konya Müzeler Müdürlüğü arkeologları “18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü” programında Konya müzelerinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu. Arkeoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Zafer Korkmaz, Arkeoloji Topluluğunun düzenlendiği etkinliğin önemine değinerek, programda Konya Müzesi’yle ilgili yapılan çalışmaların anlatılmasının faydalı olacağını belirtti.

KONYA’DA 3 MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ VAR

Konya Müzeler Müdürü Ömer Faruk Türkan ise, “Konya’da Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak merkez, Akşehir, Ereğli olmak üzere 3 müze müdürlüğümüz var. Konya Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 10 müzesi olan nadir illerden biridir. Son 5-6 yıldır, Konya Büyükşehir Belediyesi ile yapmış olduğumuz bir protokol çerçevesinde inşallah Konya’da yeni bir modern Etnografya ve Arkeoloji müzesi planlanıyor” ifadelerini kullandı. Kültür mevzuatının müzede nasıl uygulandığına ve müzede karşılaşılan sorunlara değinen Konya Müzeler Müdürlüğü Arkeologlarından Hasan Uğuz müzelere; kurtarma kazıları, hibe yolu, müsadere ve satın alma olmak üzere 4 farklı yoldan eser geldiğini belirtti.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar