Nafaka boşanmayı artırıyor

Konya merkezde yaklaşık olarak 3 bin 600 boşanma davası görülüyor ve bu davalar sonucun da bir kısım aile boşanıyor. Boşanma sebeplerinin çok önemli ve ilginç noktalarına değinen Avukat Serdar Demirci, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un, taraflara bağlanan nafakalar olduğunu söyledi. Konya’daki aile mahkemelerinin verilerine göre Konya merkezde yıllık yaklaşık 50 artarak 3 bin 600 boşanma davası görülüyor. Konya’daki boşanma nedenlerin başında ise şiddetli geçimsizlik, eşlerin birbirlerini aldatması, ailelerin özellikle annelerin eşlere müdahale etmesi, alkol ve madde bağımlılığı, zina, eşlerin birbirlerinin cinsel ihtiyacını karşılayamaması, aile sırlarının üçüncü bir kişiye anlatılması ve sosyal medyanın etkileri gibi konular başta geliyor. Boşanmaya neden olan konular arasında ilginç nedenlerde yer alıyor. Bu ilginç sebeplerden birine değinen Avukat Serdar Demirci, orta yaşlı bazı kadınların, yaşlı erkeklerle planlı bir şekilde evlendikten sonra mehir alıp ve ardından nafaka almak için boşanmak istediklerini söyledi. Taraflara bağlanan nafakaların da boşanma sayısını artırdığını dile getiren Avukat Serdar Demirci, boşanma sayılarını artıran diğer bir durumunda ‘6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un yanlış ve gereksiz kullanılmasından kaynaklandığını söyledi.

TOPLUMUN KALESİ AİLE

Ailenin toplumsal yapıda önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Demirci, “Toplumun kalesi ailedir. Huzuru ve mutluluğu içinde barındırması gerekiyor. İnsanlar için bu mutluluğu kurmak ne kadar önemliyse, sürdürmekte bir o kadar önemli. Aile yapısının bozulması, ailelerin fiilen ve hukuken, birlikteliklerinin sona ermesi anlamını taşımakta. Bu bağlamda sıkça duyduğumuz boşanma davaları gündeme gelmekte. Konya Aile mahkemelerinden aldığımız verilere göre yıllık yaklaşık olarak 3 bin 600 tane boşanma davası görülmekte. Ne acıdır ki bu davalardan bir kısmı boşanmayla sonuçlanıyor. Bu veriler sadece Konya Merkezinde olup Karatay, Selçuklu ve Meram ilçelerini kapsamakta” dedi.

BOŞANMANIN SEBEPLERİ

 Boşanmanın sebeplerine değinen Demirci, “Boşanma davaları öncelikle şiddetli geçimsizlik sebebine dayanmaktadır. Bunların en başında ise özellikle ilimizde, ailelerin taraflara müdahalesi geliyor. İkinci sıklıkta karşımıza çıkan diğer bir sebep ise eşlerin birbirlerini aldatmasıdır. Gerek fiilen gerekse sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen bu aldatmalar maalesef evlilik birliklerini yıkmaktadır. Yine zina, darp, hakaret, tehdit, eşin ekonomik anlamda eve bakmaması, erkeğin eşini dövmesi ve aile sırlarının üçüncü kişilere anlatılması da boşanmalara sebep teşkil ediyor. Ayrıca alkol ve madde bağımlılığı da maalesef Konya’da görülen boşanma davalarının diğer sebeplerinden biri. Çok sık olmasa da tarafların birbirlerinin cinsel ihtiyaçlarını karşılayamaması boşanma sebebi olabilmekte. Bu arada evlilik süresince kadının bakire olarak kalması da bir boşanma sebebi” şeklinde konuştu.

SOSYAL MEDYA ETKİSİ

Son yıllardaki boşanma sebeplerinin temeline indiğimizde, sosyal medyanın ve akıllı iletişim araçlarının payının büyük olduğunu belirten Demirci, “Sosyal medya ile fazla vakit geçiren eşler, ailesine vakit ayıramamakta, nitelikli beraberlikler ortadan kalkmakta, eşler arasında iletişimsizlik, eşini beğenmeme ve soğukluk gözlenmekte. Sanal medya üzerinden de sadakatsizlikler ve aldatmalar da had safhadadır. Boşanma davalarının bazılarında taraflar iddialarına delil olarak eşlerinin sosyal medya hesaplarını göstermekte” dedi.

NAFAKA BOŞANMADA ETKEN

Taraflara bağlanan nafakaların boşanma davası sayılarını arttırdığına dikkat çeken Demirci, “Boşanma davalarının sonucunda taraflara bağlanan nafaka da boşanma davası sayılarını artırmaktadır. Boşanma davası sonunda tarafların müşterek çocuklarına bağlanan nafaka dışında, ‘boşanmakla yoksulluğa düşecek eş’ kavramından yola çıkarak mağdur eş nafakaya hükmedilmekte. İlginç olan husus şudur ki; evlilik sürelerine bakılmadan yani 1 ay, 2 ay, 3 ay evli kalanlarda; 5 yıl, 10 yıl, 20 yıl evli kalanlarda nafakaya hükmedilmekte. Nafaka aslında olması gereken ama kime hangi miktarlarda bağlanacağı iyi hesap edilmesi gereken bir konu. Kadının, boşanmakla gerçekten yoksulluğa düşüp düşmeyeceği, evlenmeden önce hayatını nasıl idame ettiği ve evlilik süreçleri çok iyi irdelenerek o şekilde karar verilmesi gerekmekte. Bu konuda yasal bir düzenlemeye de ihtiyaç var” dedi.

YASA AMACINI YİTİRMİŞ

 “Boşanma sayılarını artıran bir durumda 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun, yanlış ve gereksiz kullanılması” diyen Demirci, “Eşlerinden intikam almak isteyen bazı kimseler bu yasaya sığınarak, yargıyı hem gereksiz meşgul ediyor hem de hâkimlerimizi zor durumda bırakıyor çünkü başvuru sonrası hâkimin takdir hakkı olmayıp, koruma kararını vermek zorundadır. Bu yasa kadına karşı şiddeti önlemek ve kadını korumak üzere kanun koyucu tarafından çıkartılmıştır. Özünde doğru ve faydalı olan bir yasa artık amacını yitirmiştir” şeklinde konuştu.

UZAKLAŞTIRMA İNSANLARI BUNALIMA SOKUYOR

Kolluk kuvvetleri ve aile mahkemesi hâkimleri, herhangi bir araştırma yapmadan, her talep eden kadın lehine erkek eşe evden uzaklaştırma vermekte olduğunu belirten Demirci, “Şiddet gören değil, şiddet görme ihtimalim var diyen herkese, bu koruma verilmektedir. Aniden bu kararla karşılaşan eş, eve girememekte, şahsi eşyalarını dahi alamamakta. Konya gibi hala örf ve adetlerimizin uygulandığı bu şehirde erkek, ailesinin ya da bir akrabasının yanına gidememekte. Gideceği bir yeri kalmayan erkek bunalıma giriyor ve hiç aklında yokken eşine şiddet uyguluyor, boşanma davası açıyor” dedi. Haber: Aysun Karabayır

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar