NEÜ ile Kıbrıs arasında işbirliği protokolü

Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi ile daha önce yapmış oldukları görüşmeler çerçevesinde Rektör Prof. Dr. Mustafa Tümer’le görüştüklerini kaydeden NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker; “Daha önce yaptığımız görüşmelerle Necmettin Erbakan Üniversitesi ile Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi arasında Öğretim Üyesi görevlendirmesine ilişkin karşılıklı dayanışma ve bunu bir işbirliği protokolüne dökerek hayata geçirme konusunda sözleşmiştik. Bugün iki üniversitenin resmi ilk temasını sağlamış olduk. Hayırlı uğurlu olsun diyorum. Sosyal Bilimler alanı olması bizi heyecanlandırıyor çünkü bu alanda yapılacak çok çalışma var. Kıbrıs’ın tarihi kültürel dokusunu yaşatmak da boynumuzun borcu. Bu konuda beraberce çalışacağız inşallah. Sosyal Bilimler Üniversitesinin Kıbrıs’ta önemli bir fonksiyon göreceğini ve gelecekte adından daha sık bahsedilen bir üniversite olacağını tahmin ediyorum.” diye konuştu.

Kıbrıs’taki eğitim faaliyetlerinin Kıbrıs’ın ekonomisine ve kültürel hayatına önemli bir katkıda bulunduğunu söyleyen Şeker, daha önce Kıbrıs’ta farklı üniversitelere verdikleri desteğin bir benzerini sosyal bilimler alanında olması hasebiyle daha da önemseyerek Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesine vermek üzere taahhütte bulunduklarını belirtti.

Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Tümer ise Konya’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Üniversitelerinin vakıf Üniversitesi olarak kurulduğunu ve kar amacı gütmeyen bir yapıya sahip olduğunu belirtip şöyle devam etti: “Bizim tek gayemiz öğrencilerimize iyi bir eğitim verebilmek. Yeni Üniversite olmanın getirdiği sıkıntıları biliyorsunuz. Bu anlamda Necmettin Erbakan Üniversitesini yanımızda destekçi olarak görmek bizi çok sevindirdi. Her zaman olduğu gibi KKTC anavatandaki tüm kuruluşların desteği ile daha iyi günleri görecek diye temenni ediyoruz.”

Atalarının Konya ve Karaman’dan geldiğini belirten Tümer, bu durumunda kendileri için ayrıca bir kıvanç kaynağı olduğunu söyleyerek sözlerini tamamladı.

Protokol imzalarının atılmasının ardından toplantı sona erdi.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar