ÖĞRENCİLERİ HAYATA HAZIRLIYORUZ


“Hayat Değiştiren Eğitimler” sloganıyla yola çıkan kısa adı SELÇUKSEM olan Selçuk Sürekli Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi’nin faaliyetlerini, öğrencilere sağlanan imkanları Prof. Dr. Birol Gülnar ile konuştuk.

SELÇUKSEM’in kuruluş amacını açıklar mısınız?

Selçuk Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi birçok üniversitede olduğu gibi Konya’da 2007 yılında faaliyetlerine başladı. Ekim ayında 10. Yıla gireceğiz. SELÇUKSEM olarak Selçuk Üniversitesi’nin sahip olduğu akademik bilgi birikimi ve akademik yayınları toplumsal sorunların çözümünde bir anlamda aracılık etmektir. Toplumsal sorunları çözerken, uygun iletişim kanallarıyla bunları tanıtmak istiyoruz. Bir anlamda Selçuk Üniversitesi’nin vitrini olarak öğrencilerle bilgi ve tecrübelerimizi paylaşıyoruz. SELÇUKSEM’in bir öğrenci boyutu ve bir de toplumsal boyutu bulunuyor. Öğrencilerle aynı zamanda İletişim Fakültesi’nde de görevli olduğumuz için iletişime geçebiliyoruz. Asıl üzerine düşülmesi gereken boyut, üniversite-sanayi işbirliği noktasında ortaya çıkıyor. Kamu ve özel sektördeki ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliğini geliştirerek, yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası ölçekte Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal gelişimine katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur. Toplumun 7’den 70’e tüm kesimlerini kapsayan ve onların sorunlarına çözüm üretmeyi amaçlayan bir politikamız bulunuyor. Bütün sektörler muazzam ve dinamik bir değişim içerisinde bulunuyor. Her gün yeni yaklaşımlar ve teknolojik araçlar ortaya çıkıyor. Üniversite ile birlikte topluma ışık tutmak istiyoruz. Bir mesleğin ömrünün 5 yıla kadar düştüğünü görüyoruz. O mesleği yerine getirebilmek için sahip olduğunuz bilgilerin ömrü 5 yıla kadar düştü. Mezun olan öğrenciler müfredatı görünce, “Keşke şimdi okusaydık” şeklinde serzenişleri var. Üniversitede bulunan fakülteler öğrencileri yetiştiriyorlar. Ancak, resmi ve özel kurumlara aracılık ederek, anlık sorunlara anlık çözümler üretiyoruz.

Her hastanın doktoruna reçete yazdığı gibi, bizler de özel kuruluşlara giderek, incelemelerde bulunuyoruz. Üniversitenin özel sektörle en uyumlu, en aktif çalışabilen birimi olarak kendimizi nitelendiriyoruz. Bir anlamda üniversite ile diğer kamu ve özel kurumlar arasında köprü görevi görüyoruz. Toplumun ihtiyaç duyduğu bilgi birikiminin üretilmesi ve bunların kazandırılması noktasında sürekli eğitim merkezi çok önemlidir. Bazı alanlarda, öğrencilerimiz kendilerini geliştirmek istiyor. Spesifik alanlarda çalışmalarını ilerletmek istiyorlar. Fakülteler, deyim yerindeyse, işin öğrenme kısmını anlatıyor. Öğrenciler hangi alanlarda kendini geliştirmek istiyorlarsa, o alanda daha ayrıntılı programlarla, öğrenci arkadaşlarımızı okulda eğitim alırken, sunduğumuz sertifikalarla donatmış oluyoruz.

ANLIK SORUNLARA ANLIK ÇÖZÜMLER ÜRETİLİYOR

SELÇUKSEM olarak öğrencilere hangi dallarda eğitim veriliyor?

Öğrencilere merkezimizde verilen kursları üç, dört kategori halinde sınıflandırıyoruz. Bilgisayar bilişim eğitimleri, sertifika programları, yabancı dil eğitimleri, sınavlara hazırlık kursları, mesleki ve kişisel gelişim eğitimleri, mühendislik tasarım programları, Aile Danışmanlığı kursu, F Klavye kursu ve Mantar Yetiştiriciliği kursu da dahil olmak üzere birçok kurslar merkezde veriliyor. Mantar Yetiştiriciliği kursuna Ankara’dan 70 yaşında amca ve teyze hızlı trenle gelip, eğitimi alıp gittiler. Kursların ortalama saati 32, 48 ve 50 saat arasında değişiyor. Aile Danışmanlığı kursu 450 saat sürüyor. Aile Bakanlığından verilen talimat ile süreyi ayarlıyoruz. Çok uzun süren kursları aslında verimli bulmuyoruz. Ana noktaları kursiyerlere kazandırmak istiyoruz. Kurs sonunda verilen sertifikalar kamu kurumlarında Selçuk Üniversitesi logosu taşıdığı için hem kıymet ve hem de güven arz ediyor. 12 eğitmen kadromuzun yüzde 90’ını Selçuk Üniversitesindeki hocalarımızdan oluşuyor. Öğrenciler okula devam ederken, kendilerinde eksik gördükleri alanda destek alıyorlar ve sertifikalarını alarak, kendilerini daha hayata hazır ve özgüvenle hissediyorlar. “Hayat Değiştiren Eğitimler” Sloganıyla hareket ederek, verilen sertifikalar ve eğitimlerle pek çok öğrencinin hayatına dokunuşlar yapıyoruz. Hayatın her aşamasında sihirli küçük dokunuşlar yaparak, hayatı güzelleştirmeye çalışıyoruz.

HERKES HER İŞİ ARTIK YAPMAYACAK

Selçuk Üniversitesi ile kamu ve özel kurumlarla işbirliği içerisinde çalışıyorsunuz. Farklı hangi çalışmalarınız bulunuyor?

Mesleki yeterlilik anlamında, bir meslek alanında yetkin iseniz, bunu belgelemeniz gerekiyor. Belgeleyemediğiniz meslekleri icra edemiyorsunuz. İnşaat ustası veya kalıp ustası olarak çalışıyorsunuz. Ancak kalıpçılık belgeniz yok. O zaman artık kalıpçılık yapamazsınız. Avrupa Birliğine uyum süreci kapsamında önemli çalışmalara imza attı. Buradaki amaç, iş kazalarını en aza indirgemektir. Artık herkes her işi yapmayacak. Mesleki yeterlilik kurumuna kurum olarak başvuruyu yaptık. Türkiye genelinde 108 adet Sürekli Eğitim Merkezi bulunuyor. Mesleki yeterlilik alanında Konya SELÇUKSEM olarak Türkiye’de öncü durumdayız. Alınan mesleki yeterlilik belgesine akredite olduktan sonra, kalıpçı olarak çalışan kişi hükümetin ve STK’ların belirlediği standartlara göre sınavına girecek. Toplumun kalkınma noktasında çalışan kişiler işlerini artık bilinçli bir şekilde yapacaklar. Bu kurslar da toplumun yaşam kalitesini yükseltecek. Selçuk Üniversitesi, sahip olduğu bilgi birikimiyle mesleki yeterlilik sınavlarını yapmaya talip olduğunu belirttik. Konya Sanayi Odası ile görüşmelerimiz devam ediyor.

Aile Danışmanlığı bölümünden sertifika alanlar, aile danışmanı olarak görev yapıyorlar. Veteriner Teknikerliğe yönelik 29. Dönem Veteriner Fakültesi ile birlikte Suni Tohumlama Eğitimini vereceğiz. Eğitim, sertifika ile birlikte veterinerler artık Suni Tohumlama Yeterliliğine, belgesine sahip olacaklar. Türkiye’de ilk kez 12 kişilik seçkin sınıfla Bakanlık onayı ve desteğiyle Embriyo transferi kursunu açtık. Hayatın her aşamasında nerede bir bilgi ve belgelendirme ihtiyacı varsa, o alanda SELÇUKSEM olarak biz varız.

Kendinizden bahseder misiniz?

18 Ağustos 1876 Konya Beyşehir doğumluyum. 1994 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi eğitiminden sonra Yüksek Lisans SÜ. Radyo Sinema Televizyon Bölümünde yaptım. 2007 yılında Araştırma Yöntemleri Ana Bilim Dalında Doktoramı tamamladım. Bir ay önce Prof. Kadrosuna atanarak Selçuk Üniversitesinde hizmet etmeye, aynı zamanda 2016’da atandığım SELÇUKSEM’de müdür olarak çalışmaya devam ediyorum.

RÖPORTAJ: RAMAZAN DÜŞÜNCELİ

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar