RADYO DİNLEYİCİSİ AZ VE ÖZDÜR

 

Mesleğini icra etmeye yeni başlayan ve mesleğinin çocukluk tutkusu olduğuna dikkat çeken radyo sunucusu Büşra Nur Çelik, “Radyoculuk artık eskisi gibi çok tutan bir iş değil. Çünkü TV programcılığı var. Artık herkes günümüzde televizyon izliyor ama radyo dinleyicisi hep vardır. Az ve özdür” dedi.

 

Röportaj: Emine Gıynaş- Sena Tuncer

Büşra Nur Çelik’le radyoculuk üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Büşra Nur Çelik aslen Denizliliyim. Ama İzmir’de doğdum, büyüdüm yani İzmirli sayılırım. Selçuk Üniversitesi Gazetecilik mezunuyum. Bir ayı aşkın süredir de Radyo Express’te program sunuyorum. ‘Münzevi Diyor ki’ programını yapmaktayım. Röportaj sürecince bana Münzevi derseniz yadırgamayacak duruma geldim.

Program yapmaya başladığınız ilk günden itibaren yaşadığınız en ilginç olayı anlatabilir misiniz?

Kısa süredir bu işi yapmama rağmen karşılaştığım ilginç olaylar o kadar fazla ki, hangisini anlatsam diye düşünüyorum. Ama bana en ilginç gelen olay, bir gün tüm geçlerin bildiği Breadli diye bir kafe var. Orada çalışan Fatma diye bir arkadaşım İnstagram üzerinden benim canlı yayınımı izliyor. O sırada başka çalışan bir abla da gelip soruyor ne yapıyorsun diye. Fatma da, arkadaşın radyoda programı var birazdan onu instagramda canlı yayında izleyeceğim diyor. Ablada sonra, bende Radyo Express’te Münzevi’yi dinliyorum, onu açıyorum, o kızı çok seviyorum diyor. Aslında pişti olmuşlar haberleri yokken. Aynı kişiden bahsediyorlar ve bunu çok sonradan fark ediyorlar tabi. Sonra Fatma’yla akşam oraya gittik. Çaylar onlardan oldu. Bardağım boşaldıkça çay ikramında bulundular. Artık oraya gidemiyorum çünkü sürekli olarak çay ikram ediyorlar. Bardağımı saklasam bile çay getirdiler diyebilirim.  

Peki, radyoculuk hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Aslında çok avantajlı bir iş. Her yerde görebilirsiniz avantajını ama tabi radyoculuk artık eskisi gibi çok tutan bir iş değil. Çünkü TV programcılığı var. Herkes günümüzde artık televizyon izliyor ama radyo dinleyicisi ise hep vardır. Azdır ama özdür. Tabi o frekansı dinleyiciyle yakalamak önemli  bu noktada. Dinleyici bir noktadan sonra seni aileden biri gibi görüyor. Münzevi bir tanesin, Münzevi buyur gel baklavan bizden diye hep güzel tepkiler alıyorum. Yabancılık çekmiyorum.

Radyoyla tanışmanız nasıl gerçekleşti. Radyo Expresle nasıl karşılaştınız?

Aslında kişisel olarak çok küçük yaşta radyoyla tanıştım diye bilirim. İlk bilgisayarım alındığında, 7 yaşındayım.  Bilgisayarla bir çocuk neler yapabilir? ama ben hep video açıp radyo programı sunuyordum. Oyunlarım hep bu yönde oluyordu. Radyo Ekpressle tanışmam ise Cuma Ali diye bir arkadaşım sayesinde gerçekleşti. Kendiside burada yayın yapıyor ve bir gün bana gelip, Büşra sen pek çok işle uğraştın ama sen radyo insanısın birde radyoyu denesene dedi. Bende radyoyu çok seviyorum ama bu kadar ciddi bir işle hiç uğraşmadım dedim. Öyle böyle derken radyoyla da tanışmış oldum. Şimdi ise programım nasıl daha iyi olabilir diye çabalıyorum, üzerinde düşünüyorum.

Konya’da ki diğer radyolarla kıyaslayınca Radyo Express hangi noktada?

Bence diğer radyolarla kıyaslayınca radyoculuk adına, tam olarak tabi ki bilemem ama bayağı bir önde olduğunu düşünüyorum. Çünkü öncelikle reklam sever bir radyo değiliz. Yayınlarımızı reklamlarla boğmuyoruz. Diğer radyolara baktığım zaman sürekli şarkıların, programların tam ortasında reklam giriliyor. Doğal olarakta bu insanı soğutuyor radyodan. Bize bakıyorum benim programımın öncesinde ve sonrasında çok güzel programlar oluyor. Farklı konuların işlendiği, buda renk ve çeşit katıyor radyomuza.

KONYA HALKI BİZİ TERCİH EDİYOR

Konya halkı Radyo Express’i sizce ne kadar dinliyor? Konya halkı için neyi ifade ediyor Radyo Express?

Bir radyo yeni kurulmuş olsun ya da eski bir radyo olsun, kendine bir kitle oluşturması gerekiyor. Bu kitleyi oluşturmak çok zaman isteyen bir şey o yüzden bizim programlar adına konuşabilirim ki, ilk günlerde bir tane mesaj geliyorken şu anda yüzlerce dinleyicinin dört bir yandan mesaj gönderdiklerini görebiliyoruz. Konya halkında da özellikle şu var. Daha çok arabalarda dinleniyor radyo. Bunun sebebini şuna bağlıyorum frekansımız en çok çekenlerin arasında, çok sağlam bir şekilde çekiyor. Uzak ilçelerde dahi çekebilen bir radyoyuz. O yüzden Konya halkı bizi tercih ediyor.

‘Münzevi Diyor Ki’ programı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Münzevi diyor ki’nin formatında sadece Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği üzerine yayınlar yapıyoruz. Çünkü pop müzik kültürü her yerde var ve biz de bunu aşmak adına sadece bu tür müzikler yayınlıyoruz. Yani insanların, dinleyicilerin ihtiyaç duyduğu yayınlar yapıyoruz. Hafta içi her gün 13 ile 15 arasında yayınımı gerçekleştiriyorum.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar