Ramazan’da bütün uzuvlarımızla oruç tutmalıyız

RÖPORTAJ: RAMAZAN DÜŞÜNCELİ

Ramazan Ayında Alo Fetva Hattına ilginç soruların geldiğini belirten Konya Merkez Uzman Vaiz Halide Kılıç, vatandaşların kulaktan dolma yanlış bilgilere itibar etmemeleri gerektiğine dikkat çekti.  Bayanların çok basit sorular için Alo Fetva Hattını meşgul ettiklerini söyleyen Kılıç ile Ramazan ayının faziletleri ve birçok konuyla ilgili röportaj gerçekleştirdik.

Ramazan ayında Alo Fetva hattıyla bayan vaiz olarak bayanları bilgilendiriyorsunuz. İl Müftülüğünün Ramazan ayında bayanlara yönelik programlarından söz eder misiniz?

Ramazan ayı boyunca vaizler rutin olarak 15 günde bir ilçeye giderek, programlarda bulunuyor. 31 ilçeye muhakkak senede bir veya iki defa giderek, yerinde bayanlara vaizler veriyoruz. İlçe programlarının bilgilendirici olması nedeniyle olumlu geri dönüşler alıyoruz. Uzman Vaiz olarak Ramazan ayında İhsan Palalı Camiinde bayanlara mukabele okuyorum. Mukabele programında Kur’an-ı Kerim’i okuyorum. Ayrıca o gün okunacak surelerin kısa bir tefsirini surenin anlamıyla birlikte okuyorum. Mukabele programlarını 100’ün üzerinde bayanlarla birlikte yapıyoruz. Programın sonunda bayanlar öğrenmek istediklerini soruyor. Bende içtenlikle cevaplıyorum. Genellikle oruçla ilgili ilmihal bilgilerini de cevaplayıp, Ramazan’ı anlamına göre yaşamlarına yardımcı oluyoruz. Konya’da bulunan televizyonlar ve radyolarda yayınlarla vatandaşlara orucun faziletlerini anlatarak, tefsir programları yapıyoruz. Haftanın 4 günü erkek ve bayan vaizler  olarak Radyo En’de görsel ve röportaj olarak bilgilendirici çalışmalar yapıyoruz. Bayanların hatim duası istekleri oluyor. Bizleri evlerine davet ederek, hatim dualarının yapılmasını istiyorlar. İznimizi alarak, o kardeşlerin de gönüllerini yapıyoruz.

DİNİ BİLGİLERİMİZ EKSİK

Bayanlara fetva vererek, bayanların yanlış bildikleri bilgileri düzeltiyorsunuz. Alo Fetva hattı olarak size gelen ilginç sorularla karşılaşıyor musunuz?

190 Alo Fetva Hattı’ndan bizlere yöneltilen çok ilginç sorularla karşılaşıyoruz. Ramazan ayında inginç soruların sayısı iyice arttı. Bayanlar her konuyla ilgili soru soruyorlar. Örneğin, “Abdest alırken, bazen yanılgıya düşüp sürekli abdest alıyorum. Doğru mu yapıyorum?” şeklinde soru geldi. Karşıdaki bayana abdestin farzını sordum. Biraz duraksadıktan sonra, önce 3 dedi. Buna benzer birçok olaylarla karşılaşıyoruz. Gösteriyor ki dini bilgilerimizde eksikliklerimiz var. İlmihal bilgilerinde maalesef bayanlarda da eksiklik var. Abdestin farzını tam olarak uyguladığınız zaman abdestli oluyorsunuz. Bayanlar kulaktan dolma bilgilere itibar ediyorlar. Abdesti sil baştan, 4, 5 defa yeniden alıyorlar. Peygamber Efendimiz (SAV), “Kuru bir yer gördüğünüz zaman elinizi ıslatarak, o kuru yere sürün” diye buyuruyor. Ama insanlarımız dinimizin bu kolaylıklarını bilmedikleri için komşusunun sözüne itibar ederek, lavaboda abdest alıyor. Sonrasında bu yanlış bilgi eşine, çocuklarına, diğer aile efradına yayılıyor. En basit sorulara örnek verecek olursak, “Gözyaşı abdesti bozar mı? , Balık tutmak orucu bozar mı? , Zekat sadece Ramazan ayında mı verilir?’, ‘Nargile orucu bozar mı?’ ‘Diş çektirmek orucu bozar mı?’, ‘Tetanos iğnesi orucu bozar mı?’, ‘Diş fırçalamak orucu bozar mı?’, ‘Kulak damlası orucu bozar mı?’, ‘Astım ilacı orucu bozar mı?” şeklinde gerçekten ilginç sorularla karşılaştığımız oluyor. Bu kadar basit sorular gerçekten vatandaşların okumamasından kaynaklanıyor. Vatandaşların en basit sorusuna bile cevap olarak gözyaşı abdesti bozmaz. Karşıdaki hanım kulaktan dolma bilgilerle bizleri yıpratıyor. “Allah adına ağlarsan bozmuyor, ancak dünyalık için ağlarsan bozar” Kesinlikle yanlış bir bilgi ediniliyor. Gözyaşı abdesti bozmaz. Ne kadar zor bir süreçten geçiyoruz.

Soruların çok basit olması insanların okumamasından mı kaynaklanıyor? Açıklar mısınız?

Halk olarak en büyük sıkıntıların başında okumamak geliyor. Vatandaşların en büyük eksikliği Kur’an-ı Kerim’i okumamasından kaynaklanıyor. Günümüzün temel sorunlarından birisi de kişilere farz olan bir ilmihalin içerisinde ne yazıldığının bilinmemesidir. Ama en basit konularda dahi Alo Fetva Hattı aranıyor. Çok önemli bir sorusu olan diğer kimse bizlere ulaşamıyor. Ramazan ayında Alo Fetva Hattı yoğun bir şekilde çalışıyor. Onun için halkımızın okuması yönünde telkinlerde bulunuyoruz. Ramazan’da özellikle hatimler indiriliyor. Ancak Kur’an-ı Kerim’i meal anlamıyla okuyor muyuz? ‘Kur’an’da benim için neler yazıyor?’ diyerek açıp bir okumak gerekir. Hatim yarışına girileceği yerde Yüce Allah’ın kulları için ne dediğini açıp okumaları gerekiyor. Çünkü en doğru bilgi ordadır. Anlamadığınız yerde tekrardan bizlere dönüldüğü zaman gereken yardım yapılacaktır. Ancak insanlar maalesef okumadan hazır bilgi istiyorlar. Bizim hiçbir şikayetimiz yok. Gelen soruları memnuniyetle cevaplıyoruz. Ancak bir insan olarak gelecek nesillerin okumasını istiyorum.

GIYBET, DEDİKODU, YALANDAN UZAK DURALIM

İl Müftü Yardımcısı Saliha Bilgiç’in Başkanlığında Konya İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik hizmeti kapsamında Ramazan ayında hangi programlar yapılacak?

Her Salı günü Konya İl Müftülüğünde bayanlarla birlikte programlar yapıyoruz. Kandil programlarında Hacıveyizsade Camiinde sabah saat 10’da itibaren bayanlara vaaz programı bulunuyor. Ayrıca bayanlara, ilahiler okuyup, hatim duaları yapıyoruz. Şu anda Kadir Gecesi için program yapıyoruz. İl Müftülüğü programı ve Selçuklu Belediyesi’nin destekleriyle “Oku Yüksel” ve “Hafız olarak yaşayıp, hafız olarak ölmek” adı altında projelerimiz var.  Hafızlarımız Kur’an okuyor. 150’nin üzerinde hafız ile Hacıveyizsade Camii’nin altında buluşarak Kur’an sohbetleri yapılıyor. Hafızlara unuttukları sayfaları tekrardan hatırlatıp, tekrar ediyoruz. İkinci proje “Oku Yüksel” programı kapsamında, Başkanlık bünyesinde yetiştirilip belge alan Bayan Hafızların ve Kur’an Kursu öğreticilerinin Hadis-Fıkıh usulü dersleri, Arapça eğitimi, Kur’an’ı daha iyi anlama ve amacına uygun tefsir yapma, aynı zamanda Kur’an öğreticisinin de öğrettiği Kur’an’ı anlamalarına katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Program Salı ve Perşembe günü uygulanmaktadır. Konya İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu olarak, Yaz Dönemi Gençlik Akademisi başlıyor. Üniversiteli genç kızlara hayat rehberi seminerleri, Kur’an-ı Kerim ışığında adab-ı muaşeret ve tefsir dersleri verilecek. Yaz Dönemi Gençlik Akademisi kayıtları 01.06.2017 - 23.06.2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Kontenjan 70 kişi ile sınırlı olacak. 

Ramazan ayında bayanlara, vatandaşlara bizler aracılığıyla hangi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Bayanlara Ramazan ayında çok önemli bir uyarıda bulunmak istiyorum. Ramazan ayında midemizi koruyoruz, biraz da dilimizi koruyalım. Edeb kelimesinde gizli olan ‘eline, beline, diline hakim ol’ çağrısından yola çıkarak, bayanlar olarak dilimize de hakim olalım. Ramazan ayında gıybet, dedikodu, yalan ve iftiradan uzak durmalıyız. Ramazan ayında bu konulara özen gösterelim. Ramazan ayından sonra da dilimize hakim olarak, bu konulara dikkat etmeliyiz. Ramazan ayı sadece midede açlık bırakarak yapılan bir ibadet değildir. Bütün uzuvlarımıza oruç tutturmalıyız. Bütün bedenle ve ruhla oruç yaşanmalıdır. Ramazan ayında en hassas konu namazdır. Oruç tutup, namaz kılmamak olmaz. Namazı Ramazan ayında ihmal etmeyelim. Zekat konusu kardeşlerimizin maalesef ihmal ettiği bir konudur. Paran olduğu zaman bunun zekatını vermeliyiz. Zekât, bir malın 40’ta birinin verilmesidir. Yüce Allah sana 40 milyar veriyor, sen onun sadece 1 milyarını zekât olarak vereceksin. Parayı azaltmıyor. Bereketini arttırıyor.  Kur’an-ı Kerim’de, “Bir tohumu yere attınız. Ondan 7 tane dal çıktı. Her dalda 100 tane başak çıkar” buyuruyor. Zekâttan kaçmayanlara Rabbim mükafatını 1’e 700 misliyle geri veriyor. “Sana ölüm gelinceye kadar kulluğa devam et” diye buyuruyor.  Namazlara, zekatlara dikkat edeceğiz. Bir ailenin birbiri üzerindeki hakkına dikkat edeceğiz.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar