Saç Teli Üzerindeki Besmele

Gubari Hat sanatında mikro çalışma olarak Türkiye’de 4 kişiden biri olduğunu söyleyen sanatçı Necati Korkmaz, incir çekirdeği üzerine yazdığı Kur’an harfinin dahi 6 ay sürdüğünü dile getirdi.

Özellikle saç teli üzerine Kur’an-ı Kerim yazıları ile anılan Gubari Hat Sanatçısı Necati Korkmaz, Gubari Hat sanatının ince işçilik ve emek isteyen bir sanat olduğunu kaydetti. Sanatın fedakarlık isteyen bir sanat olduğunu ve 33 yıldır Gubari Hat sanatı ile uğraştığına vurgu yapan Korkmaz, “Saç teli üzerine Besmele yazısını yazdık. Tabii bir zaman isteyen yazılar olduğu için yazması uzun zaman alır. Sanat fedakarlık, detay isteyen bir sanat ve yazdığımız ürünler doğal ürünlerdir. İncir çekirdeğinin üzerine yazdığım yazılar 6 aylık zamanımı aldı. Mikro sanatıyla Türkiye’de uğraşan 4 kişiden biri olarak mikro çalışanlardan biriyim ve aynı zamanda Gubari Hat sanatı 3 boyutlu olarak da yapıyorum” dedi.

GUBARİ HAT SANATI DETAY İSTEYEN BİR SANAT

Gubari Hat sanatının çok detay isteyen bir sanat olduğuna dikkat çeken Korkmaz, havadan gelen gözle görülmeyen en ufak bir toz bulutunun bile yapılan sanatı yerle bir edebildiğini kaydetti. Şeb-i Arus törenleri boyunca Mevlana Kültür Merkezi’nde stant açarak yaptığı çalışmaları vatandaşlarla buluşturduğunu aktaran Korkmaz, “ Şeb-i Arus haftasında saç teli üzerinde yaptığım çalışmalara vatandaşların ilgisi çok güzel. Gelen misafirler mikroskop vasıtasıyla saç telinin üzerindeki Kur-an-ı Kerim harfini okuyor ve çok şaşırıyorlar. Çok güzel eleştiriler alıyorum. 33 yılını bu sanata adayan biri olarak güzel tepkileri almak beni olumlu yönde tetikliyor. Üzüldüğüm bir nokta var ki Şeb-i Arus haftası bu sene Türkiye’de meydana gelen terör olayları nedeniyle sönük geçti. Bu sönüklüğü gelen ziyaretçilerin azlığından da anıyoruz. 10 yıldan beri Mevlana törenlerine geliyorum. Hiçbir sene bu kadar sönük değildi. Sanatımı Avrupa’da sergiliyorum. İnsanlar farklı farklı sanatlarla uğraşmalıdır ki sanatın her türlüsünün gelişmesi için gençlerimizi sanatın tüm dallarına yönlendirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Haber: Ramazan DÜŞÜNCELİ

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar