Sadece oy atmakla kalmayacağız

AK Parti Meram Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Duran Küçükünal, “Neden ‘EVET’ demeliyiz” ile ilgili Rasyonel Haber Gazetesi’nin sorularını cevapladı.

Gençlik kolları olarak tek bir alanda sıkışıp kalmadıklarını belirten Küçükünal, seçmenlerin evlerine kadar giderek referandum hakkında bilgilendirdiklerini söyledi.

RÖPORTAJ: SENA TUNCER-RAMAZAN DÜŞÜNCELİ

AK Parti Meram Gençlik Kolları olarak referandum için yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Referandum için çalışmalarımız yaklaşık 2 aydır devam ediyor ama aktif olarak 1 aydır sahalardayız. Gençlik olarak çalışmalarımızda sadece bir noktada sıkışıp kalmıyoruz. Cumartesi günleri ev ziyaretlerimiz var. Herkes kendi bölgesindeki mahallere ev ziyaretlerine gidiyor. İkinci olarak da çadırlarımız var. SKM araçlarımız var. Gedavet Parkında ve Kayalı Karkta Meram Gençliği olarak iki tane çadırımız bulunmakta.

16 NİSAN’DA BÜROKRASİ DEĞİŞECEK

Bu çadır açık bir şekilde EVET diyor ama referandumda EVET diyenler gibi Hayır diyenlerde olacak. Peki, çalışmalarınızı yaparken yaşadığınız sıkıntılı durumlardan bahsedebilir misiniz?

Çadırımıza provokatörler çok geliyor. Tabi ki bu her zaman olacak ama biz gençlik olarak her zaman buradayız. Hemen 50 metre ilerimizde CHP Meram İlçe teşkilatı var ve hemen yanında CHP çadırı duruyor. Onun biraz ilerisinde Vatan Partisi gençleri var. Biz de gençlik olarak buradayız, hiçbir sıkıntımız yok. Çadırlarda sabah saat 10’dan akşam 10’a kadar buradayız. Cumartesi ve pazar en yoğun olduğumuz günler olduğundan dolayı bu günlerde çok kalabalık bir ekip halinde buradayız. 16 Nisan’dan sonra inşallah çok şey değişecek. İlk başta bürokrasiyle alakalı sıkıntıları başımızdan atacağız. Seçilmiş insan, bir bakan oraya gidiyor ama hiçbir şey yapamıyor. Çünkü orada 30 yıllık bir adam var. İşini oturtmuş sekreterinden müdürüne kadar kendisinin ayarladığı bir düzen kurmuş. Bu düzeni de bizim değiştirmemiz lazım, bunun içinde yeni sistemimiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde gerçekleşecek.

Halkın kafasında ki en büyük sorulardan biri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gittikten sonra yerine kimin gelebileceği sorusu. Bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra ne olur sorusu evet sık karşılaştığımız bir soru. Biz hiçbir zaman umudumuzu kaybetmedik. Ne güzel ki gençliğimizin en güzel yılları Recep Tayyip Erdoğan’ın davasına hizmetle geçti. İnşallah yine de edeceğiz, burada ille de AK Parti’yle kalmayacağız. Sadece seçimle ve oy atmakla kalmayacağız. Geleceğin gençleri olarak belki bir makam mevki düşüncemiz yok ama elimizden geldiğice yardım etmeye çalışacağız.

‘Hayır’ diyenlere karşı, onlara cevabınız ne oluyor? Nasıl ikna ediyorsunuz?

‘Hayır’ diyenlere karşı; ben 90 doğumluyum ve 2002 den sonra çocukluk döneminde konuşulanlardan yakın çevremden duyduğum kadarıyla; en yakın şahit olduğumuz olay Ahmet Necdet Sezer olayıydı. Cumhurbaşkanı oydu. Başbakan önce Bülent Ecevit sonrada Recep Tayyip Erdoğan’dı. O süreçte ne büyük sıkıntılar yaşandığını belki bize aksettirmediler ama o sıkıntılar yaşandı. Şimdi kendi cenahından gelen Sezer Anayasa mahkemesi başkanıydı. Kendi cenahından gelmelerine rağmen Anayasa kitapçığını Ecevit’in önüne atmıştı. Bu sıkıntıları az buçuk hatırlıyoruz. Çocukta olsak  bunları idrak edebiliyorduk. Hayır diyenlere geçmişte Türkiye’de yaşanan sıkıntıları anlatıyoruz. Yeni sistemle bu sıkıntıların giderileceği güvencesini veriyoruz.

Yeni Anayasa’nın hiçbir maddesinde bulunmamasına rağmen ‘Tek Adam’ söylemi var. Bu konu hakkında söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Osmanlı’ya laf edenler, Osmanlı 600 yıl nasıl ayakta kaldı baksınlar bir araştırsınlar. Osmanlı’ da tek başlılık vardı. Bunun yanında yardımcıları, şehzadeleri, vezirleri, dini ulemaları vardı. Tek başına bir adam her şeye karar veremez. Bir insanın zekâsı bellidir, 80 milyona hitap şekli farklı ama o kadar insanı idare etmesi de farklıdır. Bu yüzden hayırcılar tek başlılığı neden olarak gösteriyorlar. Tek başlılık olarak gözüküyor ama tek başlılığın altındaki başkan yardımcıları, bakanlar daha aktif olacak, sistem daha hızlı ilerleyecek. Şimdi en basitinden Anayasa Mahkemesi, üçüncü havaalanı yapılırken 3 kez itiraz etti. Allahınızı severseniz bu ülkede havaalanının yapılmasının neye zararı olacak. Boş araziye yapıldı, kimsenin evi yıkılmadı, kimse mağdur edilmedi. Anayasa Mahkemesi bana göre iktidardı aslında. Üniversitenin rektörü ülkede doların inişini çıkışını etkileye bilecek kadar önemliydi ama aslında daha sonradan öyle birileri olmadığı anlaşıldı. Sadece Üniversite rektörüydü. Azınlıktılar, kendilerinin yerleştirdikleri adamalar en iyi yerlere geliyordu. Sonra bunları FETÖ’cüler devraldı. Ülkeyi onlar yönetmeye başladılar, dış kaynakların yardımıyla tabi. Şimdi bu yeni sistemle birlikte bu halkın çocukları yönetecek. Denetleme olacak, çalışmalar daha hızlı olacak. O yüzden ben ‘Hayır’ demelerini kendi aralarında muhalif olmaktan başka bir şey olarak görmüyorum.

GENÇLİK ÇITAYI YÜKSELTECEK

Yaklaşık bir aydır çalışmalarda bulunuyorsunuz, karşınıza çıkan veya insanların kafasına takılan madde hangisi?

Şu ana kadar sokaklarda dinlediğimiz ve en merak edilen sorulardan biri, 18 yaş ikincisi 600 milletvekili, üçüncüsü ise “Recep Tayyip Erdoğan gittikten sonra ne olacak” soruları. İlk soruya şöyle cevap veriyoruz; halkın içine olduğumuzdan dolayı 18 yaş genç ve artık meclisin de gençleşmesi lazım, daha aktif insanların daha aktif görevde olması lazım. 60 – 70 yaşına gelmiş insanlar hala meclisteler, tabi ağabeylik yapsınlar ama belli bir çıtaya yükseltemezler ve bunu yükseltebilecek tek kişide gençlik. Çünkü ileride bu ülkeyi yönetecek olan yine gençlik 60 yaşında ki belki ölmese bile 40 sene sonra ülkeye bir faydası olmayacak. Bunun için yeni gelecek geçliğin şimdiden bu işe alışması lazım. Binevi altyapı olarak düşünülüyor. İkinci olarak 600 milletvekili, şuan Almanya’nın nüfusu 81 milyon 1200 milletvekilleri var. İngiltere’nin de hatırladığım kadarıyla 1400 milletvekili var. Ne kadar seni temsil eden kişinin, iyi bir şekilde temsil edebilmesi için daha az nüfuslu yerleri temsil etmesi gerekiyor. Milletvekili başına ne kadar az kişi sayısı düşerse yönetimi, halkın ihtiyaçlarını karşılaması da o kadar kolay ve nitelikli olur. Üçüncü ve çoğunlukla sorulan soru ise; Recep Tayyip Erdoğan giderse ne olur; Erdoğan’ dan sonra inşallah iyi insanlar gelmeye devam edecek.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar