SAĞLIĞIMIZLA OYNUYORLAR

Piyasada 7-10-15 liraya satılan etliekmeklerin içinde dana kıyma yerine sakatat kullanıldığını söyleyen Lokantacılar Odası Başkanı Ali Osman Karamercan, halkın sağlığı ile oynandığını söyledi.

Konya Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Ali Osman Karamercan, piyasada 7-10-15 liraya Etliekmek satıldığına dikkat çekerek, "Bu fiyatlara satış yapanlar halkın sağlığı ile oynuyor" diye konuştu.

ETİN KİLOSU 45 LİRA

Lokantaların kullanacağı kıymanın kilosu kasapta 42, kuşbaşının ise 45 liradan satıldığını söyleyen Karamercan, "7 liraya 15 liraya etliekmek satıldığını görüyoruz. Bu kasaptan alınan et ile yapılabilecek bir etliekmek olamaz. Kesinlikle bunun içinde sakatat bulunuyor. Bir etliekmeğin et maliyeti 10 lirayı buluyor" dedi.

KURU FASÜLYE 5 LİRADAN SATILIYOR

Lokantacı esnafının bir tekstil atölyesi gibi çalıştığına dikkat çeken Karamercan, "Bizler yazlık, kışlık indirimler yapacak bir tekstil firması değiliz. Bizler insanların midesine hitap eden, kaliteli ve sağlıklı ürünler üreten işletmeleriz. Bunun için duyarlı ve dikkatli olmamız gerekiyor. Etliekmeğin yanı sıra sulu yemeklerde de kampanyalar yapıldığını görüyoruz. 5 liraya kuru fasulye satılıyor. Bunun maliyeti bile 5 liradan fazla. Bunların nelerden yapıldığı konusunda fikir sahibi değiliz fakat vatandaşlarımızın da bu indirim yapan işletmelere dikkat etmesi gerekir" diye konuştu.

TARİFEYE UYMAK ZORUNDALAR

Lokantacılar Odası olarak esnafa fiyat tarifesi verildiğini söyleyen Karamercan, "Serbest piyasadayız. Esnafların fiyat listesinin üstünde satış yapmaları yasak. Altında satış yapmaları da yasak. Fakat Bazı esnafımız tarifeye uymuyor. Fiyat tarifelerine uyan esnafımız zaten kaliteli ve hijyenik üretim yapıyor demektir" ifadelerini kullandı.

DENETİMLER YAPILMALI

Lokantaların kesinlikle denetimlerinin yapılması gerektiğini söyleyen Karamercan, "Lokantaları denetleyen kurumlar var. Bu kurumların denetimlerini sıklaştırması gerekiyor. Lokantalarda bulunan çiğ ve pişmiş etleri alıp ne eti olduğunu görmeleri gerekir. Sakatat kullanan lokantaların kapılarını da yapılan usulsüzlük asılmalı. Bu işyerinde et değil sakatat kullanılmıştır denilmeli" şeklinde konuştu. Haber: Fatih ERSOY

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar