ŞEB-İ ARUS TESCİLLENDİ

744. Şeb-i  Arus etkinliklerine az bir zaman kala esnafta yoğun hareketlilik yaşanıyor. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri bu yıl “Kardeşlik Vakti” temasıyla gerçekleştirilecek. 7-17 Aralık tarihleri arasında yapılacak olan Şeb-i Arus için Konya’da otellerin büyük bir bölümü dolarken, özellikle yurt dışından gelen ziyaretçiler göze çarpıyor. Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri hem Konya’nın tanıtımı için hem de esnafların işlerinin açılması için büyük önem taşıyor. Konya yurt dışından ve Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçilerini bekliyor. Konya’da Konya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şeb-i Arus ile ilgili son hazırlıklarını yapıyor. Şeb-i Arus’un Konya için önemine değinen Konya TÜRSAB Başkanı Kazım Yanar, misafirleri ağırlayacak muhteşem otellerin Konya’ya kazandırıldığını aktardı. Yanar, “Şeb-i Arus Konya için büyük bir fırsat. İdari yöneticiler olarak hem de vatandaşlar olarak misafirlerimize Konya’yı çok iyi bir şekilde tanıtmalıyız. Çünkü gelen misafirler Konya’da sadece Hz. Mevlana’nın Türbesi’ni gezmiyor. Konya’nın tarihi ve turistik yerlerini de gezme fırsatı bulacak. Burada herkese önemli görevler düşüyor. Otellerdeki doluluk oranları yüzde 70’lerde seyrediyor. Şeb-i Arus için yurt dışından gelenlerin büyük bir bölümü İran’dan geliyor. Etkinliklerin başladığı ilk gün ‘Kardeşlik Yürüyüşü’ yapılacak. Ayrıca 7-17 Aralık tarihlerinde Mevlana Kültür Merkezinde Hz. Pir ve Şeb-i Arus adına önemli sergiler açılacak. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından İran’dan etkin kişiler Vuslat Yıldönümü Etkinliklerine davet edildi” dedi. 

ALTERNATİF ŞEB-İ ARUS OLAMAZ

Törenlere az bir zaman kala Konya Valiliği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğünün sema törenlerinin Konya dışında yapılmaması noktasında önemli çalışmaları olduğunun altını çizen Yanar, çalışmalar sonucunda Şeb-i Arus isminin tescillendiğini kaydetti. İsmin tescillenmesinin büyük önem taşıdığını aktaran Yanar, “Konya için büyük bir gelişme yaşandı. 7-17 Aralık tarihleri arasında Şeb-i Arus adı altında Konya dışında hiçbir yerde gösteri yapılmayacak. Alternatif Şeb-i Arus hiçbir şekilde olamaz. Konya semanın yeridir. Bu hiçbir şekilde değiştirilemez. Konya dışından herkesi ve Konyalı vatandaşları Vuslat Yıldönümü Etkinliklerine davet ediyorum” şeklinde konuştu. 

ŞEB-İ ARUS KONYA İÇİN ÖNEMLİ

Bayır Diamond Konya Hotel & Convention Center Konya Genel Müdürü Kazım Öztoklu ise, Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri ve programın Konya turizmi için önem arz ettiğini söyledi. Öztoklu, “7-17 Aralık tarihlerinde 4 günün hafta sonuna denk geliyor. Etkinliklerin 7-17 Aralık tarihleri arasında otelin doluluk oranı istenilen seviyeye ulaşmadı. Etkinliklerin son günleri 15-16-17 Aralık tarihlerinde doluluk oranı yüzde 90 oranında bulunuyor. Vuslat Yıldönümü Programı bu sene daha avantajlı olacak. 17 Aralık 2016 günü yaşanan terör saldırısından dolayı o gün ülke olarak mutsuzduk ve bu törenlere de yansıdı. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, yakınlarına sabır diliyorum. Konya için Şeb-i Arus büyük önem taşıyor. Etkinlikler için yurt dışından en çok İran’dan misafirler geliyor. İranlı misafirlerin rezervasyon taleplerinde yoğun bir artış bulunuyor. Türkiye’nin dört bir yanında turlarla misafirlerimizi ağırlıyoruz. Konya Valiliği başta olmak üzere tüm Konya protokolünün turizm sektörüne destekleri bulunuyor” diye konuştu.

MİSAFİRLER MEMNUN AYRILMALI

7-17 Aralık tarihleri sadece turizmciler için değil, herkes için önemli bir haftadır. Vuslat Yıldönümü Etkinliklerinde sema törenleri için Konya’ya gelenlerin yemeklerini ünlü Konya mutfağından yediğinin altını çizen Öztoklu, önemli tarihi ve turistik yerlerin gezildiğini de aktardı. Öztoklu, “Otelin memnuniyetlerinden ziyade, yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerin Konya’dan mutlu bir şekilde ayrılması, gelecek yıllar için önem taşıyor. Restoranlardan hediyelik eşya dükkanına kadar, dolmuş ve taksi şoförlerine kadar, esnaflara, seyyar satıcılara kadar herkes güler yüzlü ve samimi bir dille gelen misafirleri memnun etmeli.  Vuslat Yıldönümü haftasını büyük bir ranta çevirmeden sorumlulukların bilinci ile hareket etmeliyiz. Şehrimize gelen misafirlerimize Hz. Mevlana’nın sıcaklığını iletmemiz gerekiyor. Şehir olarak misafir seven bir milletiz. İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülsettar Yarar’ın, Şeb-i Arus ile ilgili güzel çalışmaları bulunuyor. Bizler de onun hızına yetişme konusunda zorlanıyoruz. Turizmde yaşanan bu canlılığı sadece 10 günlük için değil, 1 yıla yayabilmenin yollarını düşünmemiz gerekiyor. Konya sanayi olarak ileri gidiyorsa, turizmde de daha ileri gitmeliyiz. Turizm konusunda güzel yatırımlar bulunuyor. Selçuklu Belediyesi’nin açtığı Selçuklu Kongre Merkezi şehir için büyük bir tesis ve mutlaka ilerleyen süreçte katkılar sağlayacaktır. Turizm sadece turizmcilerin değil, herkesin işidir. Hava ve demir yolu ulaşımında yaşanan artışlar ve Konya Türkiye’nin kavşak noktasında bulunma avantajını çok iyi bir şekilde değerlendirmelidir. Turizm sektörü olarak bizler de Konya’yı turizm alanında ileri seviyeye taşımak için çalışmaları yapıyoruz” şeklinde konuştu. Haber: Ramazan Düşünceli

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar