Selçuklu’da otizm farkındalığı

 Selçuklu Belediyesi tarafından 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü kapsamında “Otizme Mavi Işık Yak” etkinliği düzenledi.

 Otizm konusuna toplumsal duyarlılık oluşturmak amacıyla kutlanan bu günde Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi (SOBE) ve Tropikal Kelebek Bahçesi Otizmin sembolü olan mavi renge boyandı.

Selçuklu Otizimli Bireyler Eğitim Merkezi’nde (SOBE) düzenlenen etkinliğe Selçuklu Belediyesi Başkan Vekili Ali Sönmez, Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Ziya Yalçınkaya,Konya Otistik Çocuklar ve Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Yağcı, Selçuklu Belediyesi Meclis Üyeleri ve birim müdürleri, Selçuklu Gençlik Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Muharrem Karakuş ve gençlik meclisi üyeleri, Otizmli çocuklar ve aileleri katıldı.

 Mehter Gösteresi Büyük Beğeni Topladı

Otizmli bireylerin güzel bir gün geçirmesi amacıyla düzenlenen etkinlik Otizmli gençlerden oluşan Özel Öğrenciler Mehteran Takımının gösterisi ile başladı. Otizmli gençler sergiledikleri performans ile izleyenlerden büyük alkış alırken istenildiğinde birçok işin başarılabileceğini gösterdiler. Mehteran takımına konserin ardından günün anısına protokol üyeleri tarafından hediyeler verildi. 

 Otizmli Gencin Büyük Başarısı

Otizm farkındalık etkinliği çerçevesinde çizdiği araba resimleri dünya çapında büyük ilgi gören ve övgü alan Otizmli genç Mehmet Samet Uygun’un eserleri sergilendi. Azmi ve başarısı ile örnek olan Uygun’a günün anısına Selçuklu Belediyesi Başkan Vekili Ali Sönmez tarafından hediye takdim edildi.

 Selçuklu’nun Sembol Binaları Maviye Boyandı

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık gününde tüm dünyada simge haline gelmiş binalar otizmin rengi olan maviye boyanıyor. Selçuklu Belediyesi de Selçuklu’nun sembol binaları haline gelen Selçuklu Otizm Bireyler Eğitim Merkezi (SOBE) ve Konya Tropikal Kelebek Bahçesini mavi renge boyadı.  Katılımcılar birbirinden farklı renkteki boyara batırdıkları elleriyle beyaz duvara günün anısına el izlerini bıraktılar. Ayrıca 2 Nisan Dünya Otizm Günü anısına mavi ve beyaz yüzlerce balon gökyüzüne bırakıldı.

 Doğuştan gelen ve genellikle ilk 3 yıla kadar fark edilebilen otizmin tüm dünya nüfusu üzerindeki artışının hızla devam ettiğini ifade eden Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Ziya Yalçınkaya sayısal verilerle otizm gerçeğine işaret etti. Yalçınkaya,“ 1985 yılında doğan her 2 bin 500 kişiden birisine otizm teşhisi konarken bu gün bu rakam her 68 bireyden 1 bireye ulaşmış durumda.  Ülkemizde 0-18 yaş arasında ülkemizde 350 bin civarında otizmli birey olduğu tahmin edilmekte. Otizmde erken teşhis ve eğitim faaliyetleri ile otizmli bireylerin % 50 oranında topluma kazandırılabiliyor” dedi.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar