SELÇUKLU’DA TEMEL AFET BİLİNCİ EĞİTİMİ

Selçuklu Belediyesi personele yönelik yıl içinde farklı eğitim programları düzenlenmeye devam ediyor.
 
Hizmet kalitesine katkı sağlayan ve konusunda uzman eğitmenler tarafından verilen eğitimlerle personel bilgilendiriliyor. Sosyal tesislerde düzenlenen seminerde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Eğitim Uzmanı Süleyman Uslu personele temel afet bilinci, yangın ve tahliye konusunda eğitim verildi.
 
Doğal afet bilincinin oluşması, deprem, sel, heyelan ve yangın gibi yaşanan doğal afetlerin öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler anlatıldı. Teorik eğitim ardından yangın tatbikatı gerçekleştirildi.
 
Türkiye’deki tüm yerleşim birimlerinin yüzde 43.75’inin bir veya birden fazla afet olayından etkilendiğini ifade eden Uslu, “Başta deprem olmak üzere ülkemizde sıkça görülen afetlere yönelik olarak, afetlerin öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak doğru davranışların kazandırılmasında insanlarda bilinç oluşturmak büyük önem taşıyor. Bu nedenle her an afet olacakmış gibi hazırlıklı olmak zorundayız” dedi.
 
“TEMEL AFET BİLİNCİ HAYAT KURTARIR”
 
Türkiye’de son dönemde yaşanan maden facialarının da insan olarak yaptığımız hatalardan kaynaklandığını ifade eden Uslu, “Maalesef ben hata yapıyorum, risk alıyorum ama benim hatamı, riskimi benden sonra gelenler ödüyor. O yüzden çalıştığımız kurumlarda doğal afetle ilgili risk varsa mutlaka bu risklerin biz ve bizden sonraki insanların bu işten zarar görmemeleri için raporlanıp üst mercilere iletilmesi gerekiyor. Almanya’da 1947’den beri madenlerde ölen insan sayısı 3, bizde ise 3 bin 800. Yani bizim eksik yaptığımız bir nokta olduğu ortaya çıkıyor” diye konuştu.
 
Dünya üzerinde doğal afetler içerisinde ön plana çıkan, insanlara ve yerleşim yerlerine en büyük zarar veren doğal afetin deprem olduğunu ifade eden Uslu, “Ülkemizde son yüzyıl içerisinde hemen hemen depremin yaşanmadığı nokta kalmamıştır. Konya için de bu ihtimal hiç uzak değil. Akşehir, Ilgın, Tuzlukçu birinci alan deprem bölgeleri... Buralarda yaşayan vatandaşlarımız deprem konusunda bilinçlendirilmeli ve deprem öncesinde tedbirler alınarak deprem sonrası yaşanacak sıkıntılar en aza indirilmelidir” şeklinde konuştu.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar