SERACI OLALIM!

Küresel ısınmadan dolayı Akdeniz bölgesinde yaşanan felaketler, seracılığın yönünü Konya'ya çevirmiş durumda. Ziraat Mühendisleri, Konya'nın gelecekte, geçimini seracılıkta sağlamasının mümkün olduğunu söyledi.

 

Türkiye son yıllarda tarihinde hiç görülmemiş hortum olaylarına tanık oldu. Özellikle Akdeniz bölgesinde yaşanan hortum felaketi ürkütücü boyuta ulaştı. Mevsim değişikliğinin neden olduğu felaketler, Akdeniz Bölgesi'nde tarım başta olmak üzere Seracılığı da tehdit ediyor. Son hortum felaketi ile birlikte özellikle seracılık yapan üreticiler, Manavgat ve Alanya bölgesi yaylalarına taşınmak zorunda kaldı.

AKDENİZDE BİTME NOKTASINDA

Seracılığın artık Akdeniz bölgesinde bitme konumuna geldiğini söyleyen Ziraat Mühendisleri, İç Anadolu'da özellikle Konya'da yaşanan iklim değişikliğinin seracılık için önem arz ettiğini söyledi. Ziraat Mühendisi Çiğdem Özalp, Akdeniz bölgesinde önümüzdeki birkaç yıl içerisinde felaketlerin artarak devam edeceğini tahmin ettiklerini belirterek, seracıların yeni çıkış yolları aradığını ifade etti. Akdeniz bölgesinin son 10 yıldır sel felaketleri yaşadığına dikkat çeken Özalp, "Son iki yıldır Türkiye'de görülmeyen hortum olayları yaşanmaya başladı. Bu olayın nedeni iklim değişikliğidir. Sıcak havanın daha da ısınması hortum felaketine neden olmaktadır. Bu ısınmanın önümüzdeki yıllarda da devam edeceği toprak analizlerinde ortaya çıkan bir sonuçtur" diye konuştu.

KONYA BUNUN İÇİN UYGUNDUR

Yaşanan felaketler ile birlikte Akdeniz bölgesinde seracılığın artık yapılamayacak duruma geldiğini söyleyen Özalp, "Konya iklimi son birkaç yıldır Akdeniz iklimini yaşıyor. Konya'da 11 ay seracılığın yapılmasına uygun bir iklim var artık. Bunu Konyalı üreticilerin, çiftçilerin değerlendirmesi gerekir. Seracılığın Konya'da desteklenmesi sağlanmalı ve Akdeniz'e alternatif şehir olarak hazırlanması sağlanmalıdır" diye konuştu.

AKDENİZDE SERA BİTİYOR

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz ve Akdeniz bölgesinde seracılığın artık tükenme noktasına geldiğini belirten Konya Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Adnan Pirinç, "Konya Akdeniz iklimine yakın bir şehir oldu. Seracılık Konya'da çok rahat yapılabilir. Hem tarım arazilerinin yoğun olması hem de üretim kapasitesi ile Akdeniz bölgesinin (Antalya, Mersin)  ürettiği ürünü tek başına üretebilecek büyüklükte bir şehirdir Konya. Kendi tüketimini karşıladığı gibi Türkiye pazarının ihtiyacını da büyük oranda üretebilir" dedi.

KONYA PİLOT BÖLGE OLSUN

Seracılığın yapılacağı en ideal bölgenin Konya olduğunu ifade eden Pirinç, “Konya ovası yüz ölçüsü olarak çok geniş. Konya’da topraksız tarımın, seracılığın desteklenip üretimin artmasını sağlamalıyız. O zaman hem Türkiye’yi hem dünyayı besleyebilecek hale geliriz. Bizim arzumuz şu, üretmekle birlikte tabi ki satmakta önemli, hani bir laf vardır ürettiğiniz değil sattığınız sizindir diye, Hollanda gibi pazar haline gelecek Konya’yı pilot bölge seçip bir ticaret merkezinin oluşmasını hayal ediyoruz” dedi. Haber: Fatih ERSOY

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar